ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

426

Společná zpráva

ústavně právního výboru ČNR, výboru ČNR pro územní správu a národnosti a církevního a humanitárního výboru ČNR k návrhu na vydání usnesení České národní rady o zrušení obecně závazné vyhlášky, vydané Zastupitelstvem města České Budějovice dne 28. 2. 1991

Uvedené tři výbory České národní rady navrhují, aby Česká národní rada podle § 62, odst. 1/ zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, zrušila obecně závaznou vyhlášku Zastupitelstva města České Budějovice ze dne 28. 2. 1991 "o úpravě pouličního a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice", neboť článek IV - prodej zboží erotického charakteru, uvedené vyhlášky je v rozporu s § 205 trestního zákona č. 456/1990 Sb., a tím porušuje ustanovení § 16, odst. 2) zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích.

České národní radě předložil uvedenou záležitost k rozhodnutí Okresní úřad České Budějovice, který vyhlášku Zastupitelstva města České Budějovice pozastavil v souladu s § 62. odst. 1) zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích, neboť zastupitelstvo města nezjednalo samo nápravu.

Výbory České národní rady rozpor článku IV obecně závazné vyhlášky s § 205 trestního zákona projednaly, avšak neshodly se na jednotném stanovisku. Výbor pro územní správu a národnosti a církevní a humanitární výbor doporučují vyhlášku zrušit, neboť ve svém článku IV, odst. 2/ vymezuje prodej zboží erotického charakteru taxativně tak, že naplňuje ustanovení § 205 trestního zákona, a není možno obecně závaznou vyhláškou povolit činnost zakázanou zákonem. Ústavně právní výbor ČNR se domnívá, že dotčená obecně závazná vyhláška neodporuje žádnému právnímu předpisu.

Výbory České národní rady pro územní správu a národnosti a církevní a humanitární navrhují České národní radě přijetí tohoto usnesení:

Usnesení České národní rady

ze dne

o zrušení obecně závazné vyhlášky vydané Zastupitelstvem města České Budějovice ze dne 28. 2. 1991 "K úpravě pouličního a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice"

Česká národní rada ruší obecně závaznou vyhlášku vydanou Zastupitelstvem města České Budějovice ze dne 28. 2. 1991 "K úpravě pouličního prodeje a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice", neboť je v rozporu s § 205 trestního zákona č. 456/1990 Sb., a tím i s § 16, odst. 2) zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích.

V Praze dne 5. listopadu 1991
JUDr. Jiří NOVÁK. v. r. JUDr. Antonín HRAZDÍRA. v. r.
předseda ústavně právního předseda výboru ČNR pro
výboru ČNRúzemní správu a národnosti

JUDr. Antonín PROCHÁZKA

předseda církevního a humanitárního

výboru ČNR


ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VI. volební období

Usnesení č. 141

výboru České národní rady pro územní správu a národnosti

z 45. schůze dne 23. 10. 1991

K bodu:

Stanovisko k rozhodnutí Okresního úřadu České Budějovice o pozastavení obecně závazné vyhlášky Zastupitelstva města České Budějovice ze dne 28. 2. 1991 "K úpravě pouličního a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice"

Výbor České národní rady pro územní správu a národnosti po úvodním výkladu předsedy výboru JUDr. A. HRAZDÍRY a po rozpravě

I.

konstatuje, že článek IV uvedené vyhlášky Zastupitelstva města České Budějovice je v rozporu s § 205 trestního zákona o ohrožování mravnosti. Pokud nedojde k novelizaci § 205 trestního zákona, která by umožnila vydání zákona ČNR na regulaci prodeje a rozšiřování věcí, které svým charakterem mohou ohrozit mravnost (v souladu s tímto zákonem pak úpravu obecními vyhláškami) není možno tuto problematiku postihovat prozatím jinak. Obecně závaznou vyhláškou nelze povolit činnost zakázanou zákonem;

II.

doporučuje České národní radě, aby pro uvedený rozpor obecně závazné vyhlášky s trestním zákonem tuto obecně závaznou vyhlášku zrušila.

Josef KUBIŠ. v. r.JUDr. Antonín HRAZDÍRA. v. r.
ověřovatel výboru předseda výboru



PŘEDNOSTA
OKRESNÍHO ÚŘADU
V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

JUDr. Marie Motyčková

č.j. př. 1213/91-51-V/10

V českých Budějovicích dne

Věc: Pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky zastupitelstva města České Budějovice.

Předkládám Vám ve smyslu § 62 zákona č. 367/90 Sb. o obcích k rozhodnutí věc platnosti obecně závazné vyhlášky města České Budějovice k úpravě pouličního a podomního prodeje ve městě České Budějovice.

Přílohou zasíláme: kopii vyhlášky
rozhodnutí o pozastavení výkonu
vyhlášky

P. S.:

Vzhledem k tomu, že vyhlášku schvalovalo zastupitelstvo města, považujeme pouze za formální chybu to, že v hlavičce vyhlášky je uvedeno Úřad města místo Město České Budějovice.






Česká národní rada

Sněmovní ul.
Praha 1


PŘEDNOSTA
OKRESNÍHO ÚŘADU
V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

JUDr. Marie Motyčková

č.j. př. 1213/91-51-V/10

V Českých Budějovicích dne 3. 9. 1991

Pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky

Ve smyslu § 62 zák. č. 367/9D Sb. o obcích pozastavuji výkon obecně závazné vyhlášky Úřadu města České Budějovice ze dne 28. 2. 1991 k úpravě pouličního a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice -

vzhledem k tomu, že čl. IV. - prodej zboží erotického charakteru, je v rozporu s ustanovením § 2 trestního zákona. Podle tohoto paragrafu se trestného činu ohrožování mravnosti dopustí každý, kdo uvádí do oběhu nebo činí veřejně přístupnými tiskovinu, film, vyobrazení nebo jiný předmět, který ohrožuje mravnost, nebo kdo takový předmět za tím účelem vyrobí nebo přechovává, jestliže

a) spáchá takový čin ve značném rozsahu

b) ohrozí takovým činem mravnost osoby mladší než 18 let nebo

c) spáchá takový čin výdělečně

Vyhláška, jejíž výkon pozastavuji, ve svém článku IV. povoluje prodej tisku, audiovizuálních záznamů, vyobrazení a pomůcek, které mohou přivodit ohrožení mravní výchovy mládeže, anebo vzbudit veřejné pohoršení, anebo působit k mravnímu úpadu společnosti, za podmínek uvedených ve vyhlášce.

Obecně závaznou vyhláškou nelze povolit činnost zakázanou zákonem a z tohoto důvodu pozastavuji výkon výše uvedené vyhlášky a věc předkládám v zák. lhůtě k rozhodnutí ČNR vzhledem k tomu, že na rozpor vyhlášky se zákonem byl primátor města upozorněn naším stanoviskem č.j.:př.957/91-51-V/10 ze dne 25. 7. 1991. Stanovisko primátor předložil městskému zastupitelstvu dne 21. 8. 1991 a zastupitelstvo čl. IV. vyhlášky nezrušilo ani nezměnilo.





Úřad města České Budějovice na vědomí: Česká národní rada
k rukám primátora ing.Talíře Sněmovní
Praha 1



ÚŘAD MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE

VYHLÁšKA

k úpravě pouličního a podomního prodeje a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice

Úřad města České Budějovice na základě § 16 zákona č. 367/1990 Sb. vydává dne 28. února 1991 tuto obecně závaznou vyhlášku, schválenou zastupitelstvem města.

I.

Úvodní ustanovení

Při pouličním a podomním prodeji a směnárenské činnosti ve městě České Budějovice dochází k jednání, které se může dotknout mravnostního cítění občanů. Úkolem této vyhlášky je stanovit základní pravidla k upevnění veřejného pořádku při pouličním prodeji a směnárenské činnosti.

II.

Pouliční a podomní prodej a povolení prodejce

1. Pouličním prodejem se rozumí taková činnost, při níž je na veřejném prostranství 1/[Za veřejná prostranství se podle této vyhlášky považují všechna místa, která slouží veřejnému užívání.

Jsou to zejména:

městské a místní komunikace (ulice a náměstí včetně chodníků, silnice, mosty, podchody, schodiště), veřejné průchody, dětská hřiště, veřejné parky, nezastavěné prostory sídlišť, sídlištní odpočinková zařízení, parkoviště a nádraží.

V případě nejasnosti o tom, zda se jedná o veřejné prostranství, rozhoduje Úřad města České Budějovice.] nabízeno zboží k prodeji či výměně. Podomním prodejem se rozumí prodej v obyt. domech či prostorách organizací.

2. Způsob prodeje na veřejných prostranstvích stanoví Úřad města tržním řádem popř. individuálním povolením. Provádění prodeje v rozporu s tržním řádem a na jiných místech než je stanoveno, je zakázáno.

3. Občan, kterému bylo uděleno povolení k prodeji, je povinen:

a) mít při prodeji toto povolení u sebe a vykázat se jím na vyzvání oprávněných orgánů,

b) prodávat zboží v souladu s obecně závaznými právními předpisy, zejména hygienickými,

c) prodávané zboží viditelně označit cenou a prodejní zařízení jménem a adresou prodávajícího

d) udržovat pořádek a čistotou kolem prodejního prostoru

e) v případě prodeje občerstvení zajistit na vlastní náklady dostatečný počet odpadových nádob a zajistit jejich pravidelné vyprazdňování.

4. Povolení může být odňato, jestliže prodávající porušuje povinnosti uložené mu na základě této vyhlášky nebo dalšími právními předpisy.

III.

Provádění směnárenské činnosti

1. Vedle organizací uvedenými v zák. č. 528/1990 Sb., v devizovém zákoně, může provádět směnárenskou činnost jen občan ČSFR na základě registrace u Okresního úřadu (podle zák. č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů) a vydaného souhlasu Státní banky československé na místě k tomu určeném.

IV.

Prodej zboží erotického charakteru

1. Fyzické a právnické osoby prodávat, rozšiřovat a provozovat věci a činnosti erotického charakteru jen za podmínek stanovených touto vyhláškou a pokud tato činnost není v rozporu s jinými právními předpisy.

2. Věcmi podle odst. 1 se ve znění této vyhlášky rozumí periodický a neperiodický tisk, audiovizuální záznamy, vyobrazení, pomůcky nebo jiné předměty erotického zaměření, které mohou svým obsahem a charakterem přivodit ohrožení mravní výchovy mládeže, anebo vzbudit veřejné pohoršení, anebo působit k mravnímu úpadu společnosti.

3. Zakazuje se pouliční prodej, rozšiřování, provozování a přístup k těmto věcem na všech veřejných prostranstvích 1/ města České Budějovice.

4. Prodej, rozšiřování a provozování těchto věcí se povoluje výhradně ve zvláštních prodejnách nebo jiných stabilních zařízeních, určených k tomuto účelu se souhlasem rady města, popřípadě městského obvodu.

5. Ostatní prodejny a organizace mohou se souhlasem Úřadu města České Budějovice prodávat, rozšiřovat a provozovat věci a činnosti erotického charakteru při dodržení těchto podmínek:

a) věci a činnosti tohoto charakteru musí být mimo dosah dětí,

b) obrazové části a erotické předměty tohoto charakteru musí být mimo dosah očí dětí.

6. Fyzické a právnické osoby musí při prodeji, rozšiřování a provozování těchto věcí dodržovat tyto podmínky:

a) věci nesmějí být vystavovány na veřejném prostranství ani ve výkladních skříních

b) prodej, rozšiřování a provozování se zakazuje vůči osobám mladším 18 let.

V.

Závěrečné ustanovení

Porušení ustanovení této vyhlášky bude postihováno jako přestup podle platných právních předpisů, nepůjde-li o trestný čin.

Porušení ustanovení této vyhlášky pod článkem IV bude postihováno podle § 50 zák. ČNR č. 367/90 Sb. o obcích.

VI.

Tato vyhláška nabývá ve městě České Budějovice účinnost patnáctým dnem po dni jejího vyhlášení.

JUDr. František Šimák, v. r. Ing. Jaromír Talíř, v. r.
tajemník Úřadu měst primátor Úřadu města
České BudějoviceČeské Budějovice



Informace

pro výbor ČNR pro územní správu a národnosti

K Vašemu požadavku o stanovisko k pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky zastupitelstva města České Budějovice týkající se též regulace prodeje zboží erotického charakteru, sdělujeme:

Jde o zcela obdobnou problematiku jako v obecně závazné vyhlášce města Opavy k regulaci prodeje předmětů způsobilých ohrozit mravnost. K tomu viz dopis legislativního odboru Kanceláře ČNR Úřadu města Opavy ze dne 24. května 1991, jehož stejnopis jsme VÚSN předali. Doporučujeme proto vyzvat obecní zastupitelstvo města Č. Budějovice, aby uvedenou obecně závaznou vyhlášku zrušilo, jinak by bylo nutno doporučit ČNR její zrušení v souladu s § 62 odst. 1 zákona ČNR o obcích. Pokud jde o možnost regulace prodeje zboží erotického charakteru, upozorňujeme na stanovisko Generální prokuratury ČSFR ze dne 19. srpna 1991 č.j. 1 FGn 49/91, jež jsme obdrželi spolu s pracovním návrhem zásad zákona, kterým se upravuje způsob a podmínky prodeje předmětů určených k vyvolání pohlavního vzrušení (viz příloha).

24. září 1991

legislativní odbor


ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

církevní a humanitární výbor

Usnesení

z 045. schůze církevního a humanitárního výboru, která se konala 24/10/91 k pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky zastupitelstva města České Budějovice

Církevní a humanitární výbor ČNR po rozpravě projednal pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky zastupitelstva města Č. Budějovic a konstatuje, že její nesprávnost způsobuje pouze znění odstavce IV/2

Současně CHV konstatuje, že stanovisko legislativního odboru ČNR zaslané v této věci na městské a obecní úřady je zavádějící a vede k paušálnímu zrušování těchto vyhlášek, aniž se pomohlo formulovat jejich znění tak, aby nebylo v rozporu s § 205 trestního zákona. Zároveň konstatuje, že obsah stanoviska neodpovídá jednání pléna ČNR dne 25. 04. 1991/18. schůze ČNR/, které projednávalo návrh zákona: "návrh poslanců ČNR St. Bělehrádka a dalších na vydání zákona ČNR, kterým se upravují podmínky prodeje a rozšiřování tiskovin a jiných předmětů způsobilých ohrozit mravnost (sněm. tisk 209). Při tomto jednání bylo jednoznačně řečeno, že nelze regulaci prodeje erotických předmětů stanovit zákonem, ale že je v pravomoci měst regulovat tyto otázky místními vyhláškami.

Proto CHV doporučuje, aby legislativa ČNR zpřesnila své stanovisko ve smyslu již schváleného rozhodnutí federální vlády v této věci a takto upraveným stanoviskem vybavila městské a obecní úřady.

CHV proto doporučuje vyhlášku zastupitelstva Č.Budějovic zrušit.

JUDr. Antonín Procházka PhDr. Karel Kříž
předseda výboruověřovatel výboru



Usnesení č. 373

ústavně právního výboru České národní rady

z 17. října 1991

k pozastavení výkonu obecně závazné vyhlášky zastupitelstva města České

Budějovice, týkající se též regulace prodeje zboží erotického charakteru

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

nedoporučuje České národní radě zrušit obecně závaznou vyhlášku zastupitelstva měst a České Budějovice, týkající se též regulace prodeje zboží erotického charakteru, neboť neodporuje žádnému právnímu předpisu.

Ján KADLEC v. r.JUDr. Jiří NOVÁK v. r.
ověřovatel výboru předseda výboru




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP