ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

468

INTERPELACE

poslance ČNR Ladislava Krčmy

na ministra financí České republiky Karla Špačka

ve věci problematiky neposkytnutí dotací na úhradu rozdílu nákladů na provoz zařízení vyrábějících teplo o výkonu do 6 MGW pro podniky bytového hospodářství

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1 989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Ladislava Krčmy na ministra financí České republiky Karla Špačka:

"Problematika neposkytnutí dotací na úhradu rozdílu nákladů na provoz zařízení vyrábějících teplo o výkonu do 6 MGW pro podniky bytového hospodářství. Týká se prakticky všech měst.

Z historie:

Od 1. 1. 1991 mělo dojít dle původních záměrů k úplné liberalizaci cen za poskytování tepla. Tím mohly být odbourány státní dotace na zařízeni vyrábějící teplo. K 1. 1. 1991 došlo pouze k částečné liberalizace cen tepla, která však pokrývá skutečné náklady pouze z cca 50%.

K další liberalizaci cen tepla nedošlo, a ani není do konce roku s ní uvazováno.

Proto je nutné, aby dotace na pokrytí rozdílu cen mezi náklady a výnosy dodávek tepla pokračovaly i v roce 1991 (pokud neproběhne plánovaná úplná liberalizace cen tepla, tak i v dalších letech).

Výpočet dotace na teplo pro město Šumperk:

r. 1990 mil. Kčs r. 1991 mil. Kčs
tepelné zdroje do 6 MGW
5,5
7,5
tepelné zdroje nad 6 MGW
15
18
celkem
20,5
25,5

Dotace na výrobu tepla byly v roce 1990 poskytnuty v plné výši tj. 20,5 mil. Kčs prostřednictvím rozpočtu tehdejšího ONV. V roce 1991 však byla poskytnuta pouze dotace na zdroje tepla nad, MGW prostřednictvím Okresní finanční správy přímo podniku bytového hospodářství ve výši 18 mil. Kčs.

Dotace na zdroje do 6 MGW nebyla k dnešnímu dni vůbec poskytnuta ani přímo podniku bytového hospodářství ani městu prostřednictvím okresního rozpočtu. Jedná se o 7,5 mil. Kčs.

Vzniklá situace

Podnik bytového hospodářství se dostal do platební neschopnosti a ztratil schopnost zajišťování přísunu primárních energií (uhlí, plyn, koks, elektřina), protože nemá čím platit. Po vyčerpání zásob může dojít k přerušení dodávek tepla na přelomu měsíce listopadu a prosince.

Propad v celkovém výsledku hospodařeni za rok 1 991 se v důsledku nezajištění finančních zdrojů předpokládal ve výši 9 mil. Kčs. Jedná se o schodek hospodaření státního podniku, jehož zakladatelem je město Šumperk.

Město Šumperk v současné době poskytlo podniku bytového hospodářství dočasnou finanční výpomoc ve výši 3 mil. Kčs. Více finančních prostředků město nemá. V případě neposkytnutí dotace ve výši 7,5 mil. Kčs podniku bytového hospodářství, bude muset město uhradit ztrátu ze svého rozpočtu. Tím dojde k přečerpání doplňkového rozpočtu města a město skončí finančním schodkem. To by ve svém důsledku vedlo k omezení finančních prostředků na kulturu, školství, zdravotnictví a výstavbu města (rozestavěnou před 24. 11. 1 990).

Za celý okres Šumperk činí výše neposkytnuté dotace na zdroje tepla do 6 MGW 20 mil. Kčs.

V Praze dne 4. listopadu 1991Ladislav Krčma, v. r."

V Praze dne 11. listopadu 1991

Dagmar Burešová, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP