ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

468 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Ladislava Krčmy

na ministra financí České republiky Karla Špačka

ve věci problematiky neposkytnutí dotací na úhradu rozdílu nákladů na provoz zařízení vyrábějících teplo o výkonu do 6 MGW pro podniky bytového hospodářství

Ministr financí České republiky Karel Špaček zaslal odpověď na interpelaci poslance Ladislava Krčmy opi m ze dne 27. prosince 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1 989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra financi České republiky Karla Špačka na interpelaci poslance Ladislava Krčmy, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 13. ledna 1992

Dagmar Burešová v. r.

Příloha: 2 listy

Váženy pane poslanče,

k Vaší interpelaci k problematice tepelného hospodářství podniků bytového hospodářství sděluji:

1. Od 1. 5. 1991 byly zvýšeny ceny paliv a tepelné energie. Tyto ceny odstranily nesoulad mezi cenou fakturovanou výrobcem a cenou placenou občanem, který byl dříve uhrazován ze státní dotace. Stanovené ceny paliv však nepokrývají všechny náklady, které vznikají podnikům bytového hospodářství při dodávkách tepla a teplé vody pro občany a stavební bytová družstva. Tzv. ostatní náklady zahrnují náklady na opravy, údržbu a odpisy tepelných zařízení. Tyto náklady nelze podle současně platných cenových předpisů (vyhl. č. 197/1957 Ú. l. o úplatě za ústřední vytápění a za dodávku teplé vody a výměry FMF, MF ČR a MF SR č. 06/91 a 010/91) přenášet na občany a účtovat stavebním bytovým družstvům, a to bez ohledu na velikost tepelného zdroje.

Ze sděleni okresních úřadů vyplynulo, že v důsledku realizace ostatních nákladů, které nelze kompenzovat úsporami, vzniká ztráta v částce cca 1 mld Kčs.

2. Požadavek na profinancování vzniklé ztráty podniků bytového hospodářství v důsledku ostatních nákladů byl uveden v podkladovém materiálu do vlády České republiky a České národní rady o finančním hospodaření České republiky za I. - III. čtvrtletí a v návrhu na řešení vybraných problémů ve státním rozpočtu České republiky v závěru roku 1991.

Vláda České republiky svým usnesením č. 422 ze dne 23. října 1991 a Česká národní rada usnesením z 24. schůze ze dne 8. listopadu t. r. rozhodla přednostně valorizovat věcné výdaje a mzdy u rozpočtových a příspěvkových organizací odvětví nevýrobní spotřeby. Požadavek podniků bytového hospodářství na úhradu ostatních nákladů z celospolečenských zdrojů vláda České republiky a Česká národní radě neřešila.

Proto je nutno hledat zdroje v rámci finančních prostředků obcí a okresů.

Další možnost řešení vidím v souvislosti s příslibem ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky, že budou poskytnuty určitě finanční zdroje do rozpočtů měst a obcí z Fondu národního majetku. Tyto prostředky by byly určeny na pokrytí úbytků rozpočtovaných příjmů územních rozpočtů v důsledku privatizace a restitucí.

Pro rok 1992 připravuje federální ministerstvo hospodářství novy systém úhrady dodávaného tepla a rozúčtování mezi občany. Navrhuje se, aby občan platil za dodávku tepla jednotnou (maximální) sazbu v Kčs za jeden čtvereční metr celkové plochy bytu. V případě, že majitel obytného domu zaplatí výrobci (dodavateli) tepla více než bude inkasovat od uživatelů bytů, bude čerpat dotaci ze zdrojů státního rozpočtu České republiky.

Ve státním rozpočtu České republiky je pro tento účel rezervováno 0,6 mld. Kčs a dále ve státním rozpočtu federace 7,0 mld. Kčs (pro potřebu federace a pro posílení národních rozpočtů). Tím bude pro rok 1992 komplexně řešena úhrada nákladů na výrobu tepla.

V Praze 27. prosince 1991Karel Špaček v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP