ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

Vl. volební období

475 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců ČNR Heleny Němcové, Dagmar Hochové, Daniely Kolářové a Vladimíra Preclíka

na vládu České republiky a na ministra kultury České republiky Milana Uhdeho

ve věci vystěhování Evropského kulturního klubu a Art-fóra z Pálffyho paláce na Malé Straně, bez náhrady, k 28. únoru 1992

Ministr kultury České republiky Milan Uhde zaslal odpověď na interpelaci poslanců Heleny Němcové, Dagmar Hochové, Daniely Kolářové a Vladimíra Preclíka dopisem ze dne 17. prosince 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra kultury České republiky Milana Uhdeho na interpelaci poslanců Heleny Němcové, Dagmar Hochové, Daniely Kolářové a Vladimíra Preclíka, která zní:

"Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, přečetl jsem si Vaší interpelaci, kterou mi předsedkyně České národní rady odeslala dne 12. listopadu. Řešení umístit konzervatoř v paláci Pálffyho není namířeno proti Evropskému kulturnímu klubu ani proti ostatním organizacím, které tuto budovu dosud užívají.

Problém umístění konzervatoře vznikl velkorysou rekonstrukcí Rudolfina, která tuto vynikající kulturní památku z minulého století vrací jejímu původnímu účelu - hudební galerijní činnosti, ale odnímá ji původnímu spoluuživateli a prapůvodnímu vlastníku, totiž právě konzervatoři.

Úkol zajistit finanční prostředky pro rekonstrukci Rudlofina a umístit konzervatoř uložila vláda ministru kultury.

Po zvážení prakticky všech budov, které mohlo ministerstvo kultury nabídnout, vyplynulo jako jediné řešení, umístit konzervatoř do paláce Pálffyho, jeho velikost (plocha, počet místností vhodných pro hudební činnost apod.) nejlépe splňuje specifické požadavky této školy. Ostatně vedení konzervatoře všechny ostatní návrhy odmítlo a je s konečnou platností ochotno přijmout pouze palác Pálffyho. Byl to nejzávažnější důvod ministrova rozhodnutí, a to při plném vědomí přísných omezení stanovených památkáři pro užívání této budovy.

Evropský kulturní klub sídlí v několika místnostech paláce Pálffyho. Umístění umožnilo ministerstvo kultury v době po vzniku Evropského kulturního klubu, a to ve snaze pomoci nově se rozvíjející kulturní organizaci. Poskytlo jí celkem sedm kanceláří pro administrativní činnost jejích jedenácti pracovníků. Kromě toho Evropský kulturní klub využívá další reprezentační místnosti v tomto paláci, a to pro společenské a komerční účely spojené s provozem bufetu nebo spíš restaurace. Uvedený způsob využití nejkrásnějších prostor v paláci Pálffyho pokládáme za zcela neudržitelný a neobhajitelný proti oprávněným nárokům konzervatoře, která je rovněž kulturní institucí, navíc základního významu.

Také kancelářské místnosti, které užívá Evropský kulturní klub v paláci Pálffyho, patří k největším a nejkrásnějším z celé budovy. Jejich celková plocha je 254 m2, avšak administrativní činnost, jež je v nich provozována, je běžného charakteru a je možno ji konat i jinde.

Evropský kulturní klub nemá právo stěžovat si na nevůli ze strany ministerstva. Obdržel 1.800.000 Kčs jako nenávratnou podporu na začátek činnosti. Výše této sumy pětkrát až šestkrát přesahuje obvyklou výši udělovaných podpor. Po celý letošní rok neplatil nájemné ani poplatky za vodu, elektřinu atd., stejně jako Art-fórum. Takto velkoryse se zachází s nevládními institucemi jen tam, kde existuje až nepřirozeně dobrá vůle vůči kulturním iniciativám.

Využívání společenských sálů částečně i pro Evropský kulturní klub v dohodnutých termínech se konzervatoř nabrání. Kromě toho se domníváme, že probíhající jednání se zástupci magistrátu vyústí ve vhodné umístění činností Evropského kulturního klubu a Art-fóra nejen pokud jde o jejich styk s veřejností, ale i o jejich administrativu.

K rozhodnutí vystěhovat Evropský kulturní klub a Art-fórum z objektu paláce Pálflfyho dospělo ministerstvo kultury České republiky po vleklých a složitých jednáních s ministerstvem školství, vedením Akademie múzických umění, rektorátem Českého vysokého učení technického i s místopředsedou vlády České republiky prof. Lukešem, primátorem hl. města Prahy a samozřejmě i s konzervatoří. Toto rozhodnutí představuje menší zlo než rozhodnutí ponechat konzervatoř bez přístřeší, protože její provizorní umístění není nadále možné; je nutno ukončit jej do 1. září 1992.

Zmíněný objekt na Grébovce, na nějž upozorňujete, nepatří ministerstvu kultury České republiky, nýbrž Institutu dětí a mládeže (organizace v působnosti ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) a je vyplněn zájmovou činností mládeže. Malý Fürstenberský palác není pro konzervatoř vhodný jak malou plochou, tak i skladbou místností a celkovou dispozicí.

Nabízíme Vám, vážené paní poslankyně a vážený pane poslanče, prohlídku budov, jimiž disponuje náš úřad, i kontrolu stísněného prostředí, v němž pracují zaměstnanci ministerstva kultury, abyste se přesvědčili, že mi nejde o ničí pohodlí ani o ničí křivdu, nýbrž o spravedlnost, jakou jsme poctivě a nestranně usilovali nalézt.

S pozdravem

V Praze dne 17. prosince 1991Milan Uhde, v. r."

V Praze dne 6. ledna 1991

Dagmar Burešová, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP