ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

484

NÁVRH ZÁKONA

ČESKÉ NÁRODNÍ RADY

O HOSPODÁŘSKÉ KOMOŘE

Návrh

Zákon

České národní rady ze dne ..........

o hospodářské komoře

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Část I

Poslání, postavení a působnost hospodářské komory.

§ 1

Pojem členství

/1/ Hospodářská komora se zřizuje k podpoře podnikatelských aktivit, prosazování zájmů a zajišťování potřeb fyzických a právnických osob při podnikání. Hospodářskou komorou se pro účely tohoto zákona rozumí Hospodářská komora České republiky a regionální hospodářské komory, působící na území České republiky, které jsou při zachování své právní subjektivity její součástí.

/2/ Členy regionálních hospodářských komor jsou fyzické a právnické osoby České republiky, zapsané v obchodním rejstříku nebo registrované u orgánu příslušného k registraci [§ 6 a násl. zákona č. 105/1990 Sb. o soukromém podnikání občanů, § 107 - 112 b hospodářského zákoníku č. 109/1954 Sb. ve znění pozdějších předpisů] a vykonávající podnikatelskou činnost.

/3/ Členství vzniká fyzickým a právnickým osobám uvedeným v odst. 2 dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Od tohoto okamžiku vzniká členství nových fyzických a právnických osob okamžikem jejich zápisu v obchodním rejstříku nebo registrace podle § 1 odst. 2.

Členství ostatních fyzických a právnických osob je dobrovolné a nabývá se přijetím za člena.

/4/ Členové hospodářské komory uskutečňují svá členská práva především v orgánech hospodářské komory. Každý člen je oprávněn spolupůsobit při plnění úkolů hospodářské komory a dovolávat se jejích služeb. Bližší podrobnosti upravují stanovy. O závažných a opětovných porušováních stanov členy hospodářské komory rozhoduje konference delegátů, která též stanoví odpovídající sankce.

/5/ Tento zákon se nevztahuje na komory, založené podle zvláštních předpisů [§ 34 až 42 zákona č. 128/1990 Sb. o advokacii: zákon č. 209/1990 Sb. o komerčních právnících a právní pomoci jimi poskytované].

§ 2

Hospodářská komora je právnickou osobou.

§ 3

Územní působnost

/1/ Hospodářská komora České republiky zastupuje společné zájmy regionálních hospodářských komor, jejichž územní působnost určuje, včetně řešení jejich vzniku, skončení, rozdělení a zániku.

/2/ Sídlem Hospodářské komory České republiky je Praha.

§ 4

Věcná působnost

/1/ V rozsahu samostatné působnosti hospodářská komora zejména:

a) prosazuje zájmy svých členů,

b) poskytuje svým členům a ostatním zájemcům poradenské a informační služby,

c) zřizuje a spravuje zařízení a ústavy ke zvyšování vzdělanosti v oblasti hospodářství,

d) šíří informace o svých členech pro odbornou i laickou, domácí i zahraniční veřejnost včetně pořádání výstavních a veletržních akcí a účasti na nich, provozuje kontaktní střediska pro podnikatele,

e) uplatňuje a hájí zájmy svých členů v zahraničí, zejména tím, že spolupracuje s obdobnými zahraničními institucemi, obstarává a poskytuje informace o zahraničních trzích, pomáhá navazovat přímé styky a iniciuje smíšené komory,

f) slaďuje zájmy mezi svými členy v jednotlivých oblastech podnikatelské činnosti,

g) vykonává vlastní hospodářskou činnost k řádnému plnění činností svěřených do její působnosti.

/2/ V rámci svěřené působnosti hospodářská komora:

a) podílí se na přípravě a projednávání obecně závazných předpisů a opatření, upravujících hospodářskou činnost,

b) spolupracuje při tvorbě národohospodářských statistik,

c) zřizuje a spravuje zařízení k podpoře podnikatelské činnosti a k prohloubení vzdělanosti v této oblasti,

d) podílí se na vytváření podmínek pro praktickou výchovu mládeže k povolání a v rozsahu stanoveném příslušnými předpisy dohlíží na její provádění,

e) vystavuje osvědčení o stavu podnikatelských záležitostí a o skutečnostech, důležitých v mezinárodním hospodářském styku

f) zřizuje stálé smírčí orgány k řešení hospodářských sporů mezi svými členy,

g) pro potřeby svých členů spravuje na základě údajů rejstříkových soudů databázi obchodního rejstříku a vyjadřuje se k odborné způsobilosti fyzických osob na žádost orgánu, který provádí registraci,

h) vyjadřuje se k odborné způsobilosti fyzických osob před jejich registrací u orgánu, příslušného k registraci, v rozsahu stanoveném příslušnými předpisy; tím není dotčena působnost orgánu státní správy k posuzování odborné způsobilosti, stanovená zvláštními předpisy [např. zákon č. 105/1990 Sb. o soukromém podnikání občanů, vyhláška č. 186/1990 Sb. o oprávnění k projektové činnosti, vyhláška č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, zákon č. 174/1968 Sb. o státním odborném dozoru nad bezpečností práce aj.],

i) pečuje o ochranu svých členů před nepoctivým obchodním stykem,

j) vydává osvědčení o původu zboží a výrobků a vyjadřuje se ke schvalování a certifikaci výrobků,

k) může vyvíjet další činnost svěřenou zvláštními zákony.

/3/ Vykonává vlastní hospodářskou činnost nutnou k řádnému výkonu svých působností podle § 4 tohoto zákona.

§ 5

/1/ Hospodářská komora a orgány výkonné státní moci spolupracují a navzájem si poskytují informace, potřebné k plnění svých úkolů.

/2/ Orgány výkonné státní moci a orgány místní samosprávy projednávají s hospodářskou komorou návrhy obecně závazných předpisů a opatření, upravujících hospodářskou činnost na příslušném území.

/3/ Věci tvořící předmět ochrany státního, hospodářského, služebního nebo obchodního tajemství, nejsou ustanovením odstavce 1 dotčeny.

Část II

Orgány a vnitřní struktura hospodářské komory.

§ 6

/1/ Orgány hospodářské komory jsou

a) konference delegátů

b) představenstvo

c) prezident a viceprezidenti

d) dozorčí rada

Další orgány mohou být zřízeny hospodářskou komorou v souladu se stanovami.

/2/ Činnost hospodářské komory zajišťuje její úřad.

§ 7

/1/ Konference delegátů je nejvyšším orgánem hospodářské komory. Tvoří ji členové, delegovaní v souladu s volebním řádem.

/2/ Konference delegátů zejména:

a) přijímá a mění stanovy hospodářské komory a její volební a jednací řád, není-li stanoveno jinak,

b) stanoví hlavní úkoly hospodářské komory a roční financování orgánů a útvarů hospodářské komory,

c) zřizuje regionální hospodářské komory (§ 3 odst. 1)

d) volí a odvolává členy představenstva, prezidenta, viceprezidenty dozorčí radu a generálního tajemníka,

e) schvaluje zprávu představenstva o činnosti a hospodaření hospodářské komory a zprávu dozorčí rady.

/3/ Konference delegátů svolává představenstvo nejméně jedenkrát ročně a dále, požaduje-li to jedna třetina odborných sekcí, případně cechů či společenstev.

§ 8

/1/ Představenstvo je nejvyšším orgánem hospodářské komory v době mezi zasedáními konference delegátů.

/2/ Představenstvo rozhoduje o základních otázkách, které tento zákon, stanovy nebo usnesení konference delegátů nesvěřují jinému orgánu hospodářské komory nebo jejímu úřadu.

a) projednává podklady pro jednání konference delegátů a zajišťuje realizaci jejich usnesení,

b) rozhoduje o přijetí za člena a o vyloučení člena, jde-li o případ dobrovolného členství.

/3/ Představenstvo svolává prezident hospodářské komory nejméně třikrát ročně a vždy požádá-li o svolání nejméně jedna třetina odborných sekcí, případně cechů či společenstev.

/4/ Členům představenstva přísluší po dobu výkonu jejich funkce právo používat označení rada komory.

§ 9

/1/ Prezident stojí v čele představenstva a dohlíží na činnost úřadu hospodářské komory a vykonává další činnosti, které mu stanoví zákon, stanovy, jednací řád, usnesení konference delegátů. nebo představenstvo hospodářské komory.

/2/ V době nepřítomnosti zastupuje prezidenta v plném rozsahu pověřený viceprezident.

§ 10

/1/ Dozorčí rada je vrcholným kontrolním orgánem hospodářské komory.

/2/ Dozorčí rada kontroluje činnost hospodářské komory v souladu se stanovami hospodářské komory a s usneseními konference delegátů.

§ 11

/1/ Do orgánů hospodářské komory s výjimkou konference delegátů jsou voleni členové hospodářské komory na dobu, nepřesahující pět let. Opětovná volba není vyloučena.

/2/ Orgány hospodářské komory jsou voleny jejími členy na základě všeobecného, rovného a tajného volebního práva podle zásad poměrného zastoupení. Podrobnosti o způsobu volby, dělbě kompetence mezi orgány hospodářské komory, délce funkčního období a počtu členů orgánů upraví stanovy hospodářské komory a její volební řád. Při hlasování je hlas každého člena rovnocenný.

/3/ Způsob jednání orgánů, uvedených v § 6 odstavci 1 upravují jednací řády, vydané v souladu se stanovami.

/4/ Činnost v orgánech hospodářské komory je čestná. Tím však není dotčeno právo na náhradu nákladů, účelně vynaložených v souvislosti s výkonem funkcí v těchto orgánech.

§ 12

Odborné sekce, cechy a společenstva

/1/ Hospodářská komora vytváří jednotlivé odborné sekce, cechy a společenstva. Bližší podrobnosti pro vytváření a činnost sekcí, cechů a společenstev upraví stanovy. Strukturu hospodářské komory kromě nich dále tvoří členové Koordinační rady podnikatelských svazů a sdružení České republiky.

/2/ Cechy a společenstva působící v České republice před účinností tohoto zákona vstupují do struktury hospodářské komory se svou členskou základnou a řídícími orgány.

§ 13

Podnikatelské svazy a sdružení

/1/ Hospodářská komora spolupracuje v souladu se stanovami s podnikatelskými svazy a sdruženími.

§ 14

Úřad hospodářské komory

/1/ Výkon všech záležitostí, spadajících do samostatného i svěřeného rozsahu působnosti hospodářské komory provádí její úřad (dále jen "úřad komory"), který se zřizuje při každé hospodářské komoře.

/2/ Úřadu komory přísluší zejména:

a) vedení administrativy a zajišťování běžného chodu hospodářské komory,

b) příprava podkladů pro jednání orgánů hospodářské komory,

c) vystavování osvědčení o důležitých skutečnostech (§ 4 odst. 2, písmeno j) tohoto zákona),

d) vedení dalších záležitostí hospodářské správy podle pokynů prezidenta hospodářské komory.

/3/ Činnost úřadu komory řídí generální tajemník, který je pracovníkem hospodářské komory s právem účasti na jednání jejích orgánů. Volební období generálního tajemníka je pětileté. Opětovná volba není vyloučena.

/4/ Bližší podrobnosti o působnosti a činnosti úřadu komory a generálního tajemníka upravují stanovy.

Část III

Finanční hospodaření.

§ 15

/1/ Každý člen regionální hospodářské komory je povinen platit členské příspěvky této komoře. Tyto příspěvky jsou jeho nákladovou položkou.

/2/ Konference delegátů Hospodářské komory České republiky stanoví výši, časovou a územní splatnost členských příspěvků, popř. způsob jejich stanovení včetně výše příspěvku na činnost Hospodářské komory České republiky.

/3/ Konference delegátů rozhoduje rovněž o prominutí členských příspěvků určitým kategoriím členů.

/4/ Při rozhodování o čerpání takto vytvořených prostředků hospodářské komory se přihlíží k § 12. Konference delegátů rozhoduje i o postihu za porušení této členské povinnosti.

§ 16

/1/ Hospodářská komora hospodaří s členskými příspěvky svých členů a jinými zdroji na základě ročního rozpočtu, jako hospodářská organizace podle § 1.

/2/ Rozpočet hospodářské komory a roční účetní závěrku schvaluje každoročně představenstvo.

/3/ Zásady pro sestavování rozpočtu, schvalování roční účetní závěrky a hospodaření s prostředky hospodářské komory schvaluje konference delegátů na návrh představenstva.

Část IV

Přechodná a závěrečná ustanovení.

§ 17

/1/ Do ustavení orgánů hospodářské komory vykonávají jejich působnost zástupci jmenovaní Koordinační radou podnikatelských svazů a sdružení České republiky a poradních sborů regionálních kanceláří Československé obchodní a průmyslové komory v České republice (dále jen prozatímní představenstvo). Toto svolá do šesti měsíců od nabytí účinnosti zákona konferenci delegátů, na které budou zvoleny orgány podle tohoto zákona.

/2/ Prozatímní představenstvo vypracuje návrhy stanov, volebního řádu, jednacího řádu, organizačního pořádku a zásad hospodaření včetně režimu placení členských příspěvků hospodářské komory.

/3/ Prozatímní představenstvo stanoví zároveň zásady činnosti a hospodaření hospodářské komory do doby konání ustavující konference delegátů.

/4/ Členské příspěvky nejdéle po dobu 2 let od nabytí účinnosti tohoto zákona platí členové Hospodářské komoře České republiky.

§ 18

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ............... 1991.

V Praze dne 21.listopadu 1991

Jan Kasal v.r.Stanislav Bělehrádek v.r.
Josef Bezděk v.r.Miloslav Výborný v.r.
Antonín Procházka v.r.Ivo Svoboda v.r.
Karel Ledvinka v.r.František Nerad v.r.
Julius Jančáry v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP