Úterý 26. března 1991

A nyní několik poznámek k problematice lustrací. Není to problematika jistě nová a vážně jsme se ji, i já osobně, zabývali už na jaře loňského roku před parlamentními volbami. Už tehdy jsme jednoznačně prosazovali zásadu, že lidé poznamenaní minulou spoluprací s StB by neměli v žádném případě vykonávat veřejné funkce, neměli by rozhodně být poslanci. Nepodařilo se nám vypracovat zákon, který by tuto otázku řešil, nicméně našli jsme řešení politické. Dohoda stran zastoupených v tehdejším parlamentě o lustraci všech kandidátů do voleb pamatovala i na dnešní pravidlo, kterým mělo být dosaženo kýženého cíle. Vedle místopřísežného prohlášení, které aspoň v případě občanského fóra vytvořilo první síto pro kandidáty, jsme zde v parlamentě za účasti federálního premiéra dohodli, že výsledky lustrací budou předány vedení stran a hnutí. Jiné řešení naši tehdejší partneři odmítli. Tyto výsledky měly být tedy předány vedení stran a hnutí, a ta měla zajistit, aby pozitivně lustrovaní kandidáti nešli do voleb.

Obracím se na tomto místě na vyšetřovací komisi a konstatuji: na rozdíl od její předchozí zprávy postrádám v dnešní zprávě ozřejmění, že přes tehdejší sliby premiéra nebyly politickým subjektům poskytnuty úplné informace o kandidátech, informace, které by se opíraly o záznam v registrech svazků, o nichž se už tehdy vědělo, že poskytují nejúplnější znalosti o spolupracovnících StB. Chtěl bych být informován o tom, na kolik naše tehdejší nedůvěra vůči ministru vnitra panu Sacherovi měla racionální pozadí, na kolik se resort ministerstva vnitra podílel na celkové nedostatečném průběhu lustrací. Je totiž zřejmé, že tažení pozitivně lustrovaných kandidátů z volebních listin by bylo nejúčinnějším a nejelegantnějším řešením problémů. Údaje poskytnuté nám několik málo hodin před volbami však rozhodně nebyly zcela korektní, to platí zejména v případě Slovenska, a zejména ne úplné.

Věc je však třeba vidět v časové souslednosti. Rád bych slyšel důvody, které toto moje tvrzení oslabí. občanské fórum stáhlo pozitivně lustrované osoby z kandidátek, výjimkou v případě Federálního shromáždění byla osoba Petra Buriana. Už jsem o tom jednou hovořil a připomenu to pouze v krátkosti. Několikařádkový údaj o záznamu v registru při osobní konfrontaci odmítl a na podporu svého tvrzení přivedl dva svědky, které uvádí i ve.své výpovědi. Ti dosvědčili, že jeho jméno bylo do registru zaznamenáno bez jeho vědomí. Jelikož naše znalost o vnitřní struktuře a organizaci StB byl.a velmi kusá, hledali jsme odpověď, na naši otázku u těch, kteří by ji měli znát. Obrátili jsme se na ty osoby, které přišly na ministerstvo vnitra po 17. listopadu a naše otázka zněla:"Bylo možné zapsat do registru osoby, aniž by o tom věděly?" Lidé, které jsme adresovali, na které jsme se obrátili, nám odpověděli: "Ano, osoba mohla byt do registru zapsána, aniž by o tom věděla" V souladu s tehdejšími našimi znalostmi a dobrozdáními jsme tehdy ponechali Petra Buriana na kandidátce. Jeho případ se s největší pravděpodobností bude řešit u soudu. Ukazuje to složitost případu i skutečnost, že rozhodovat o osudu člověka paušálně je velmi problematické. To si myslím uvědomuje každý, kdo sleduje naše jednání ve věci lustrací a jsem nakonec rád, že se tak děje veřejně.

Komise dostala od parlamentu úkol a musím říci, že se ho zhostila dobře. Neměla v pravém slova smyslu vyšetřovat, tím méně soudit, ale odpovědět na otázku, kdo ze stávajících poslanců byl uveden v registru svazků jako spolupracovník bývalé StB. Pouze toto suché konstatování. Bude věcí orgánů soudních, k nimž se pravděpodobně většina těch, jejichž jména byla zveřejněna, obrátí, aby posoudily hodnověrnost tvrzení obsazených ve spisech uvedených osob. Ani my bychom neměli vytvářet zdání tribunálu, i když se tomu asi úplné nevyhneme. Soudili bychom totiž, aniž máme důkazy. Vycházím z toho, že komise pracovala velmi pečlivě, nicméně předkládá nám výsledek své práce k věření, aniž bychom mohli její postup ověřit vlastním rozumem a zjištěními.

Opakuji znovu, nemyslím, že nám přísluší posuzovat vinu toho či onoho, k tomu existuji řádné soudy. Nebudou mít úlohu snadnou, neboť řada dokumentů a písemností byla zničena a zejména případy osob evidovaných na první správě, tedy v zahraniční rozvědce, nejsou příliš přesvědčivé. Ale to je věc jiná.

Zbývá si položit otázku, co dál. Osobně bych dával přednost tomu, aby poslanec, který má záznam v rejstříku svazků, složil dobrovolně a bez nátlaku poslanecký mandát s tím, že se obhájí u soudu a v takovém případě se bude moci v budoucnu znovu vrátit do veřejného života. Nebude-li rezignovat, je teda se k němu podle mého mínění až do vyřešení případu chovat v souladu s presumpcí neviny, jakoby se ničeho nedopustil. Teprve pozitivní zjištění zveřejněných skutečnosti soudem, tedy potvrzení, že byl agentem StB, by vytvořilo základ k dalšímu postupu. Nebude-li přijat zákon o ztrátě či pozastavení mandátu - a ten je z právního hlediska opravdu velmi obtížně realizovatelný, zbývalo by jen jediné: veřejně deklarovat, že poslanci Federální.ho shromáždění nehodlají s takovou osobou dále spolupracovat. Jakýsi vnitřní ostrakismus, či chcete-li vnitřní obrana organismu až do příštích voleb je jediným správným postupem vůči osobám, které ztratily svoji občanskou čest. Věřím, že závěrečné usnesení Federálního shromáždění k těmto postupům přihlédne. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Ďalej vystúpi poslanec Petr Burian. Prosím, technická poznámka.

Poslanec SL B. Bárta: Protestuji proti nepravdivé informaci pana poslance Kesslera o mém záznamu v registru svazků, o němž byla jednoznačně prokázána jeho nepravdivost.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Beriem na vedomie. Prosím pána poslanca Buriana.

Poslanec SN P. Burian: Pane předsedající, dámy a pánové, vážení hosté, včera jsem si četl v knize od Viléma Heila "Zpráva o organizovaném násilí". To mě inspirovalo k tomu, že zde ještě řeknu, jestli dovolíte pár slov, možná, že to bude naposledy. Prosím vás o trochu trpělivosti a pochopení. Citoval bych z této knihy jen několik vět. Z kapitoly Procesy a veřejnost. Epizoda klíčového významu Josef Zloský, starosta z Kyjí u Prahy, byl v květnu 1945 obviněn, že udáním nacistům zavinil smrt 6 místních komunistů, kteří před válkou kandidovali v obecních volbách za Komunistickou stranu Československa. Zloský byl zatčen a vyšetřován na Pankráci. objevilo se, že obvinění nic nepotvrzuje, že však za okupace byl Zloský dvakrát udán nacistům. V další fázi bylo zjištěno, že sami pisatelé těchto udání po válce denunciovali Josefa Zloského jako kolaboranta. Za normálních poměrů by oba dvojnásobní udavači museli byt zatčeni. Místo toho však, jak referoval 7. března 1946 Svobodný zítřek, byl někdejší agrárník Zloský chycen, přivázán na provaz, na hrdlo mu byla zavěšena cedule, že zavinil smrt 6 lidí a na provaze byl veden přes celou Prahu až na Pankrác, kam doputoval s nožem v zádech. Vězeňská nemocnice ho odmítla přijmout, a tak byl dodán do všeobecné nemocnice s těžkým zraněním.

O případu Josefa Zloského promluvil v prozatímním Národním shromáždění 28. února 1946 Antonín Zápotocký. Nedotkla se jej křivá obvinění a nic nenamítal proti dalším zločinům spáchaným na Josefu Zloském. Zápotocký napadl - cituji Zápotockého - "psaní a volání těch stoupenců starého práva a spravedlnosti, kteří skuhrali a brečeli nad nespravedlností, strádáním a křivdami, kterých se prý naše nové demokratické instituce, národní výbory, jejich vyšetřující komise, národní stráž bezpečnosti, závodní rady apod. na kolaborantech dopouštějí".

Málokdy se člen zákonodárného sboru zastal tak jednoznačně lynčerů a málokdy tak hrubě dezinformoval veřejnost. Už v předúnorovém období se prokázalo, jakou úlohu má publicita procesů v komunistickém pojetí. Případ J. Zloského ji přímo modeluje. Nešlo o informaci, ale o boj o moc a k vyřazení protivníka se hodila každá neověřená či vysloveně falešná zpráva, jen když vyvolávala žádoucí emoce a podvracela právní řád.

Dámy a pánové, podobnost čisté náhodná? obávám se, že nikoliv.

Minulý pátek 22. 3. 1991 byla v tomto Federálním shromáždění opět demokracii a elementárnímu právu dána facka. Tak jako po válce kdekdo partyzán a po roce 1968 kdekdo pomýlený, je nyní kdekdo velký demokrat a zarytý antikomunista. S klidným svědomím dolistopadoví komunisté odhazují své stranické legitimace od nižších, vyšších i nejvyšších funkcionářů a stávají se přesvědčenými demokraty nebo dokonce antikomunisty. Mnozí z těch, kteří dnes tak hlasitě volají po hlavách a procesech, do listopadu 1989 nehnuli proti minulému režimu ani prstem. Já osobně jsem byl léta veden ve spisech Státní bezpečnosti jako nepřátelská osoba 3. kategorie. V září 1989 bylo proti mně zahájeno trestní stihání. Vzápětí 4. října 1989 jsem byl zanesen do registru svazků Statní bezpečnosti jako tajný spolupracovník, a to z ideových důvodů. Ten, kdo mé tam zanesl, přiznal a dosvědčil, že to učinil bez mého vědomí a souhlasu. Druhý příslušník Státní bezpečnosti prohlašuje, že jsem ústně slíbil, že budu vykonávat zpravodajskou práci, a to tím, že proniknu, že budu vykonávat zpravodajskou práci, a to tím, že proniknu na některé západní ambasády, především americkou s tím, že pomohu odkrýt západní zpravodajskou síť.

Kromě příslušníka či příslušníků Státní bezpečnosti neexistuje jediný svědek, který by řekl či mohl říci, že jsem se proti němu ve výše uvedeném smyslu sebeméně provinil. Když jsem v únoru 1989 psal otevřený dopis tehdejšímu předsedovi vlády Adamcovi, ve kterém jsem protestoval a odsuzoval brutální zásahy policie proti demonstrantům a také jsem v něm mimo jiné požadoval okamžité propuštění vězněných Václava Havla, Jiřího Rumla a dalších a také, když jsem dával dohromady peněžní podporu na postižené pokutami za rozšiřování petice Několik vět apod., dostával jsem mnoho povzbuzujících dopisů. Mezi nimi mi utkvěl jeden, v němž se mimo jiné píše: "Národ vám to nikdy nezapomene. I my." Tento kafkovsko-haškovský případ kolem mé osoby nebudu zde již více rozvíjet a komentovat. Závěrem chci říci, že znovu se začíná dělat politika, či spíše politikaření ne v zájmu většiny lidi, ale proti nim. Nešel jsem s nehodnou vrchnosti dříve, nepůjdu s nehodnou vrchnosti ani dnes. Můj dosavadní život to plné potvrzuje a mé svědomí je čisté. proto také, jak jsem se již ve svém minulém pátečním projevu zmínil, odstoupím z tohoto parlamentu co nejdříve sám.

Doufám, že svoji čest obhájím před oficiální spravedlností dříve či později. Před Bohem se tak již stalo. Děkuji vám.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem pánu poslancovi Burianovi. S faktickou poznámkou sa hlási poslanec Bačinský.

Poslanec SN Š. Bačinský: Vážený pán predseda, vážené kolegyne a kolegovia, nedá mi nezareagovať na predchádzajúcich dvoch predrečníkov. Musím niečo upresniť.

Keby sa bol pán poslanec Kučera opýtal nových funkcionárov ministerstva vnútra, či je možné zaviesť do registračných protokolov spolupracovníka kategórie "Agent", bola by odpoveď určite iná, než akú dostal. Na nesprávne formulovanú otázku dostali z ministerstva vnútra veľmi správnu odpoveď. Ďakujem.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Mam tu lístok od pani poslankyne Vlasty Parkánovej, ktorá žiada poslanca Váňu z Hnutia sociálnej demokracie o ospravedlnenie za výrok, ktorý predniesol nahlas po ukončení vystúpenia pani Parkánovej, a ktorý mal znieť: "Vy jste snad spadla z višně nebo co." Pani poslankyňa Parkánová sa cíti urazená vaším výrokom. Predošlý rokovací poriadok vyžadoval v takomto prípade ospravedlnenie.

(Pán poslanec se za tento výrok omluvil.)

Teraz vystúpi poslanec Mlčák, po ňom poslanec Kvačkaj a po ňom poslanec Masopust.

Poslanec SN J. Mlčák: vážený pane předsedo, vážený pane předsedající, vážení kolegové, v lednu jsme všichni učinili jakési rozhodnutí. Rozhodli jsme se, že očistíme tento parlament v souladu s přáním a tužbami celé naši veřejnosti. My jsme to byli, kdo si vytvořil vlastní komisi složenou z příslušníků všech politických stran. Pokud si dobře pamatuji - už zde byla o tom diskuse - zástupci všech politických stran vyslovili opakované důvěru práci této komise. Tato komise - podle mého názoru - odvedla svoji práci perfektně, a já jsem ji za to vděčný, dokonce i za průběžnou zprávu o vyšetřování okolnosti 17. listopadu. Co mne silně znepokojuje, je to, že zde od pátku zazněla hned celá řada diskusních příspěvků, které se snažily zpochybnit nejen práci této naši vyšetřovací komise, ale v podstatě vůbec všechny přítomné, nás v tomto parlamentě. Dělo se tak z různých pozic.

Nedávno - ještě můj předřečník - použil Pána Boha. Učinil to dost nešťastným způsobem i kolega Brodský. Víte, já jsem také věřící katolík. I já vím, že soud a pomsta patří Bohu. Ale já jsem vždy věděl, že spojení náboženství a politiky nikdy nepřineslo nic dobrého, ani tentokrát ne. Samozřejmé tu každý nesedíme sám za sebe a eventuálně za své náboženské přesvědčení, nám dal někdo mandát, nějaká veřejnost, několik tisíc lidi, pro kterou jsme jedinou nadějí, že za tyto lidi zde něco zařídíme, že uděláme nějaké právní normy, že zajistíme, aby tito lidé, kteří měli svoje velmi nepříjemné zkušenosti z minula, se už nemuseli bát.

Já se ptám: Víme my všichni, jak vypadá situace v terénu? Ze všech stran slyšíme, že tu řádí jakési anonymní mafie. Já se vás ptám: Kdo jsou tyto mafie? Jsou to jenom jacísi staří nomenklaturní funkcionáři, nebo jsou to ještě jacísi jiní podivní lidé? Naše veřejnost má s těmito anonymními mafiemi své velmi nepříjemné zkušenosti a očekává, že se něco stane. A čím dál víc slyším stížnosti na to, že se vlastně děje velmi málo nebo skoro nic. Dokonce jsme zaregistrovali demonstrace s cílem vydobýt jakousi debolševizaci společnosti. Já se ptám: Co podstatného jsme udělali, zařídili pro pronásledované? Pro Konfederaci politických vězňů? Co jsme udělali pro ty, kteří byli zavírání, mnoho z nich utlučeno? Víme o vytlučených zubech atd., atd.? Víme, ale snažíme se tvářit, že to je pryč.

Pokud jsem zde slyšel nějaké řeči o Listině základních práv a svobod, pak to bylo jen k tomu, aby byli hájení či bránění ti, kteří vyšli z práce vyšetřovací komise s nectí.

Opakovaně jsem slyšel řeči o právním státu. Samozřejmě, všichni usilujeme o vytvoření právního státu, ale já se ptám: Je náš demokratický systém dost silný a je tak pojištěný, aby byl prostě jistý? Jak vypadá naše křehká demokracie? Máme my vůbec právo zpochybňovat celý tento proces, který začal? Řada diskutujících poukazem na jakási základní lidská práva, v podtextu jsem slyšel: on by nás snad celý svět odsoudil. Nemyslím si, že by nás za to celý svět odsuzoval, protože se domnívám, že v naší situaci, kdy nám řádí v celém státě mnoho různých mafií - vždyť my jednáme v sebeobraně a jsme tu především proto, abychom dali naší veřejnosti najevo, že víme o jejich požadavcích, že známe jejich potřeby a že jsme schopni realizovat požadavky veřejnosti. To od nás veřejnost žádá. Na druhé straně jsem se setkal zde s tím, že i lidé právnicky vzdělaní, člověk, který řadu let pracoval ve funkci děkana právnické fakulty, řekne: "My jsme dali všechny do jednoho pytle." On provedl už soud! Komise nikoho nesoudila, komise přečetla jména, ale řada lidí, kteří vystupovali na obhajobu těchto lidí, ti soudili, odsuzovali a omilostňovali. Já se domnívám, že k tomu tito lidé neměli právo.

Tento člověk také řekl - člověk s právnickým vzděláním - že si cení víc přátelství, než nějakých dokumentů. V závěru řeči tohoto člověka zaznělo dokonce něco o temných silách v tomto parlamentu, proti tomu jsem chtěl především protestovat. (Potlesk.)

Dále jsem chtěl poukázat na to, že pokud postižení sami neodejdou, prokáží jediné: nesmírnou otrlost. (Potlesk.)

Když tady byla řeč o křesťanském názoru, řekl bych ještě jeden úhel pohledu: po ovoci jejich poznáte je. Když si je promítnete a vzpomenete si, jak mnozí z nich vystupovali, nemrazilo vás někdy? Mne osobně ano. To bych považoval za dost důležité. A pak bych vytknul vedení všech politických stran a hnutí - občanské fórum nevyjímaje - to jak proběhly lustrace před parlamentními volbami, a to jak vedení jednotlivých stran se postavilo k výsledkům. o tom zde za naše hnutí mluvil Petr Kučera. Jinak bych chtěl upozornit na to, abyste si dobře pamatovali, co jste zde slyšeli a co jste od koho slyšeli. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem, pán poslanec Mlčák. Poslanec Kvačkaj se vzdal svojho vystúpenia. Pozývám pána poslanca Zdeňka Masopusta, po ňom vystúpi poslanec Věroslav Sláma, pripravi sa poslanec Kostya.

Poslanec SL Z. Masopust: Dámy a pánové, proč v tuto chvíli na tomto místě stojím, nemusím jistě nikomu vysvětlovat. Rozhodně zde nestojím proto, abych vykládal své životní příběhy. Málokoho by to asi zajímalo. Stojím zde proto, abych několika slovy komentoval to, co zde v pátek v souvislosti se mnou odeznělo.

Jeden z poslanců zde v ten den hovořil o setkání člověka s ďáblem. Toto slovo zní mnoha současníkům jako anachronismus, jako koncentrovaný výraz tmářství. A přece má svůj hluboký smysl. Neoznačuje osobu, tím méně konkrétní osobu, označuje situaci, kdy je člověk vystaven silnému pokušení dopouštět se zlého. Situaci, kdy zlo se jeví snazší než obvykle, kdy se to dokonce jeví jako cosi, co je v dané chvíli po právu a snad dokonce i etické. Jsem z těch, kteří se s ďáblem ve svém životě setkali. Přesto vím a v tom je mé vlastní svědomí nejvyšším soudcem, že jsem pokušení nepodlehl. Jsem přesvědčen, že zásadu, podle níž člověk má žít v počestnosti, nikomu neškodit, dávat každému, co je jeho, jsem ve svém životě neporušil nic víc než onen spravedlivý, který, jak známo, hřeší sedmasedmdesát krát za den. Kdo by tvrdil opak, musel by to dokázat. Teprve pak bych se mohl hájit a teprve pak bych se také hájil. Zatím není proti čemu. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem, teraz sa pripraví pán poslanec Sláma.

Ešte predtým mi však dovoľte, aby som vás zoznámil s odkazom redaktorov Československej televízie, ktorí mi oznamujú, že ich priamy prenos dnes konči o 17.30 hodine, pretože nasleduje priamy prenos hokejového stretnutia.

Ďalšie príspevky a eventuálne príspevky spravodajcov pána Tomana a pána Rumla budú zaznamenané a vysielané dnes o 22.35 hodine.

Prosím, pán poslanec Sláma, máte slovo.

Poslanec SN V. Sláma: Pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, jak jsme slyšeli, budeme to muset zkrátit, protože hokej je hokej.

Prosím vás, já bych se obrátil na několik poslanců, kteří tady byli krátce přede mnou. Souhlasím s panem Kesslerem a s panem doktorem Mlčákem, který zde promluvil velice hezky. Já zde nebudu házet nějakými čísly nebo paragrafy, ale chtěl bych říci takovou vlastní filozofii, co pro mne znamená spolupráce s StB. Těžko je tomu, kdo to slyšel, nebo se toho zúčastnil, nebo kdo prostě byl těmito lidmi určitým způsobem strkán do rohu, já jsem se dostál právě do té mlýnice StB a přes jejich různé duchaplné výroky - nebudu je zde říkat, protože byly opravdu velice neomalené. Mezi jiným mi také řekli:"Co si myslíš, nás tady tolik nebude, nás bude třetina a ti zbývající budou naši spolupracovníci", atd. a myslím si, že měli skutečně pravdu, protože kam se nedostane člen StB? Ti, co byli tajní, navenek viditelní nebyli, ale časem se to o nich vědělo, prostě se to nějakým způsobem dostalo ven, nějakým způsobem se prostě prozradili. Ale právě ti skrytí, v tom kolokviu, řekněme lékařském, obchodním, průmyslovém nebo v JZD, taková tichá společnost byla velice milá, když se tam nějaký takový človíček objevil, pracoval tam a podával informace. A tyto informace oni požadovali, ne že nepožadovali. Žádný to nedělal pro to, že byl hezký nebo naopak nebyl hezký, ale dělal to za určité úplatky, pro určité zvýhodnění. Vrátím se ke konkrétním věcem. Tito konfidenti nebyli takoví, jak se nám to tady prezentovalo, zvláště pan poslanec Burian, je to takové působivé to co říkal, ale nechce se mi věřit, že je to úplně všechno pravda. Nechci ho osočovat, ale myslím si, že StB nebylo tak vynalézavé ve svém myšlení, aby sami o sobě někomu dali ten krásný název Sokrates, ale prosím vás, neberte to jako osobní útok na něho, to je jeho věc.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP