Středa 27. června 1990

Hlasovania sa zúčastnilo 143 poslancov, hlasovania sa zdržal jeden poslanec. Odovzdaných bolo celkom 141 platných hlasovacích lístkov, neplatné boli dva hlasovacie lístky.

Za navrhnutého kandidáta poslanca Milana Šútovca bolo odovzdaných 130 hlasov, proti bolo 11 hlasov. Volebná komisia zistila, že navrhnutý kandidát bol zvolený nadpolovičnou väčšinou hlasov z počtu prítomných poslancov Snemovne národov. (Potlesk.)

Předseda FS A. Dubček: Ďakujem poslancovi Olejovi za podanie správy o výsledku voľby a konštatujem, že Snemovňa národov zvolila za svojho predsedu poslanca Milana Šútovca.

(Poznámka redakce: usnesení SN č. 6)

Dámy a páni, dovoľte, aby som vo vašom mene čo najsrdečnejšie blahoželal poslancovi Milanovi Šútovcovi k zvoleniu do funkcie predsedu Snemovne národov a poprial mu v jeho práci mnoho úspechov.

Súčasne mi dovoľte, aby som pri tejto príležitosti úprimne poďakoval poslancovi Jozefovi Stankovi, ktorý po rekonštrukcii Federálneho zhromaždenia stál na čele Snemovne národov a až do posledného času aktívne sa podieľal na práci všetkých orgánov Federálneho zhromaždenia a na zdokonaľovaní jeho činnosti. Chcel by som k tomu ešte dodať, že pán poslanec ako predseda Snemovne národov pracoval i ako predseda komisie pre prešetrenie udalostí okolo 17. novembra m. r. Tejto práce sa tiež úspešne zhostil a vykonal všetko, čo bolo nevyhnutné pre objasnenie tohto činu. Výsledky boli postúpené príslušným orgánom na ďalšie konanie. Ešte raz mu ďakujem za vykonanú prácu. (Potlesk.)

Teraz prosím novozvoleného predsedu Snemovne národov, poslanca Milana Šútovca, aby sa v zmysle § 5 odsek 1 zákona o rokovacom poriadku Federálneho zhromaždenia ujal ďalšieho vedenia schôdze Snemovne národov.

(Predsedajúci zaujíma miesto vyhradené na tribúne.)

(Vedenia schôdze sa ujíma novozvolený predseda Snemovne národov.)

Předseda SN M. Šútovec: Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážená Snemovňa národov, myslím, že pochopíte, že mám v tejto chvíli trému a nemám pripravenú žiadnu reč. Chcem vám všetkým poďakovať za voľbu, ktorou ste ma postavili do čela Snemovne národov. Chcem povedať, že si veľmi dobre uvedomujem, že Snemovňa národov v našom politickom systéme je veľmi dôležitý, jemný orgán parlamentnej demokracie a chcem vám povedať, že bez spolupráce s vami je to nepredstaviteľné. Budem svoju funkciu vykonávať tak, aby Snemovňa národov bola dobre fungujúcim nástrojom parlamentnej demokracie, aby nebola zdrojom kríz v tomto štáte, ale aby bola, pokiaľ možno, konsolidujúcim prvkom nášho politického života. K tomu vás všetkých pozývam k spolupráci. Ešte raz ďakujem. (Potlesk.)

Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážená Snemovňa národov, ôsmym bodom programu je

8

Sľub poslanca, ktorý viedol ustavujúcu schôdzu Snemovne národov

Poslanecký sľub bol prečítaný už na začiatku schôdze, prosím teda poslanca Alexandra Dubčeka, aby zložil ústavou predpísaný sľub do mojich rúk. Vás, vážení poslanci, prosím, aby ste povstali.

(Poslanec A. Dubček přistupuje k předsedovi Sněmovny národů.) "Sľubujem." (Pak zaujme vyhrazené místo na tribuně.)

Konštatujem, že poslanec Snemovne národov Alexander Dubček vykonal predpísaný sľub.

Vážené poslankyne, vážení poslanci, teraz prerokujeme deviaty bod programu, ktorým je

9

Zriadenie ďalších výborov Snemovne národov.

Podľa § 84 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Federálneho zhromaždenia zriaďuje snemovňa zo svojich poslancov výbor mandátový a imunitný, výbor ústavnoprávny, výbor pre plán a rozpočet, výbor zahraničný a na základe uznesenia ďalšie výbory pre jednotlivé úseky štátnej politiky. Písomný návrh na zriadenie ďalších výborov Snemovne národov máte k dispozícii, je uvedený v prílohe č. 4 tlače č. 5.

Má niekto pripomienky, pozmeňujúci návrh alebo otázky k návrhu na zriadenie ďalších výborov Snemovne národov uvedených v tlači č. 5?

Prosím, pán poslanec Lux.

Poslanec J. Lux: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, dovoluji si vyjádřit se k otázce přerozdělení výborů, respektive zrušení výboru pro zemědělství a výživu Sněmovny národů. Toto rozhodnutí, jak nám je předloženo, nepovažuji za přijatelné asi z těchto důvodů.

Zemědělství jako jedna z podstatných a specifických činností naší společnosti, která zajišťuje výživu našich národů, přímo ovlivňuje život na venkově a v současné době patří ke stabilizujícím faktorům naší společnosti a nelze je stavět na okraj zájmů a činnosti tohoto parlamentu. Ve většině vyspělých zemí je zemědělství parlamentně reprezentováno samostatným výborem pro zemědělskou problematiku. Skutečnost, že bylo zrušeno federální ministerstvo zemědělství a výživy (pominu-li fakt, že nikdo z federální vlády se neobtěžoval při tomto jistě závažném rozhodnutí konzultovat alespoň názor samotných výborů pro zemědělství a výživu) neznamená, že by neměl existovat ani výbor pro zemědělství. To je přece pouze organizační změna, ale samotná problematika zemědělství jako taková tady zůstává. Včera mě překvapilo, že ani na úrovni ČNR se s činností těchto výborů nepočítá.

Mám osobní pětiměsíční zkušenost z práce tohoto výboru a nedovedu si představit, jak je prakticky možné řešit tuto širokou problematiku na úrovni hospodářského výboru, aniž by se stala okrajovou.

Pak je tu ještě faktor ryze politický. Dovolím si upozornit kolegyně a kolegy poslance, že zemědělství a celý venkov budou tento fakt považovat za další krok směřující proti nim. Lze si jen domyslet, kdo dokáže z této situace těžit.

Na základě těchto skutečností vyjadřuji nesouhlas s takto navrženým uspořádáním výborů této sněmovny a navrhuji vytvoření samostatného výboru pro zemědělství.

Dámy a pánové, vzhledem ke skutečnosti, že podle jednacího řádu své výbory zřizuje sněmovna, prosím vás, abyste uvedené důvody zvážili a tento návrh podpořili.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Chce ešte niekto diskutovať k tomuto bodu? Dávám slovo poslancovi Fišerovi.

Poslanec l. Fišera: Dámy a pánové, pane předsedo, dovolte mi, abych se vyjádřil k této otázce. Zemědělství je skutečně jednou z klíčových oblastí našeho života. Myslím, že v tom není mezi námi sporu a v tom naprosto souhlasím také s poslancem Luxem. Je jen otázkou, jak nejlépe tuto skutečnost vyjádřit i v naší další práci parlamentu. Zemědělství je průřezovou problematikou, která velmi úzce souvisí se všemi ostatními oblastmi nejen hospodářského života, ale souvisí i s problematikou sociální, ekologickou a rozhodně i s rozpočtem. Dokonce lze říci, že souvisí i s problematikou zahraniční spolupráce. Myslím, že bychom měli uvažovat trochu novým způsobem. Výbory mají své zásady, mají určitou "technologii" své práce a bývají specializovány.

Doporučuji, abychom vytvořili komisi pro problematiku zemědělství, která by v sobě zahrnovala poslance z různých výborů, kteří mají k otázce zemědělství co říci také z různých stránek, které většinou budou zastupovat. Myslím, že by takový orgán mohl být dělný a že bychom postupně mohli najít pro tyto komise dokonce i výraznější vyjádření a že by to lépe odpovídalo nové situaci, ve které se nacházíme.

Jsem přesvědčen, že také ČNR najde cestu k tomu, aby vytvořila to, co podle mého názoru vytvořit má, to je výbor pro zemědělství.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem poslancovi Fišerovi. Hlási sa ešte niekto do diskusie? Hovoriť bude poslanec Sláma.

Poslanec V. Sláma: Vážený pane předsedo, vážení kolegové a kolegyně. chtěl bych se v této otázce připojit k panu Luxovi a Fišerovi. Chtěl bych to jen podtrhnout a zdůraznit. Venkov je opravdu velmi problematický a složitý. Víme, že problémů máme všude spoustu, ve městech i jinde. Domnívám se však, že mnoho problémů bude v zemědělství a na venkově vůbec. Venkov není jen zemědělství, je to celá vesnice a způsob života. Než rozmotáme problém družstevního podnikání, státních statků atd. zpět do soukromých rukou, bude to nějakou dobu trvat. Víme, jak se dělaly zákony, jak už to říkal poslanec Lux. Pět měsíců jsme se spolupodíleli na jejich přípravě. Je to velký problém. Na jedné straně propagujeme soukromé podnikání, na druhé straně chceme, aby se udržela družstva, která zajišťují výrobu potravin pro nás všechny. Musí existovat obojí. Nechceme odstavit výrobu družstev, ale na druhé straně se musíme vrátit i k soukromému podnikání.

Proto si myslím, že zemědělský výbor by byl na místě. Asi tak dva roky bychom to ještě mohli zkusit. Nic by se nestalo. Vyšel zákon číslo 123, i když jsme měli přichystaný lepší i schůdnější, ale z časových důvodů to nevyšlo. Zákon č. 123, který letos vyšel, jakousi možnost soukromého podnikání dává, ale není to dotaženo do konce. My ještě potřebujeme tvrdé zákony na ochranu půdy, zákony ekologické atd. Všichni, kteří na zemědělských zákonech spolupracovali, byli zajedno (myslím, že správně), že půda musí mít vlastníka jako všechno ostatní. Víme, k čemu vedlo kolektivní vlastnictví půdy, k jaké devastaci docházelo. Nesmíme v žádném případě dopustit, aby devastace pokračovala. Musíme tomu zabránit. K tomu potřebujeme silný výbor, který se o to bude starat. Při schůzích jsme lidem slibovali hodně, ale neslibovali jsme jim nesmysly. Slibovali jsme rozumné věci, které nás pálí a musíme to dát dohromady. Ekologie je závislá na zemědělství. Je to prvořadá otázka. Myslím, že by to měl být silný výbor, kterému by dávali pomocnou ruku všichni. Zemědělský výbor by měl být na úrovni, abychom mohli tvořit zákony. Jestliže se ve výboru hospodářském nahromadí práce tak, jak tomu bylo v posledních dvou až třech měsících, absolutně nebude možné pracovat ještě na nějakých zákonech navíc. Dá to mnoho práce a není to jednoduché.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Mám pánovi poslancovi Slámovi rozumieť tak, že podporuje návrh poslanca Luxa?

Poslanec V. Sláma: Ano, v každém případě.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Hlásí sa ešte niekto do diskusie?

Poslanec V. Moric: Bolo tu povedané, že poľnohospodárstvo je jedným z odvetví národného hospodárstva. Chcel by som k tomu povedať, vážení páni poslanci, vážený pán predseda, že môže dôjsť k akejsi výnimočnosti poľnohospodárstva a to nemusí vždy viesť k jeho rozvoju, ale naopak, k akémusi hraniu si na vlastnom piesočku a tým k jeho zaostávaniu. Naopak, keď bude súčasťou hospodárskeho výboru, tento bude pôsobiť ako integrujúci faktor. Problém poľnohospodárstva je treba riešiť na úrovni národných orgánov, tie predsa tomu najlepšie rozumejú. Ďakujem za pozornosť.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Máme tu dva protikladné názory, avšak len jeden pozmeňujúci návrh pána poslanca Luxa. Musím dať o ňom hlasovať.

Poslanec Z. Jičínský: Ještě byl pozměňovací návrh poslance Fišery, aby Sněmovna národů zřídila komisi pro zemědělství.

Předseda SN M. Šútovec: Chcel by som o tom dať hlasovať v ďalšom bode.

Prosím, poslanec Tomis.

Poslanec V. Tomis: Chtěl bych říci, že nebylo vysvětleno, na jakém principu by byla komise - zda by patřila pod hospodářský výbor, nebo pod sněmovnu. To je třeba nejdříve vyřešit. Myslím si, že jestliže zde má být komise, pak ať je zde výbor.

Předseda SN M. Šútovec: Prosím poslanca Fišeru.

Poslanec Fišera: Takže tato komise by byla průřezová, byla by u nás ve sněmovně, a bude patrně analogická komise i ve Sněmovně lidu.

Předseda SN. M. Šútovec: Prosím poslanca Uhla.

Poslanec P. Uhl: Pokud jsem informován, ve Sněmovně lidu byla tato komise už ustavena.

Předseda SN M. Šútovec: Hlási sa poslanec Rašev a Zeman. Prosím.

Poslanec P. Rašev: Mám správy, že podobná komisia je ustavená v Českej národnej rade a Slovenskej národnej rade.

Poslanec M. Zeman: Pane předsedo, vážené Federální shromáždění, chtěl bych v zásadě podpořit stanovisko pana poslance Morice. Domnívám se, že v minulém systému existoval resortismus. Co tento resortismus dal? Co dal zemědělství?

Když budeme navrhovat samostatný výbor pro zemědělství a nebudeme brát v úvahu jednotný hospodářský komplex, proč nenavrhujeme samostatný výbor pro energetiku? Budeme nutně tvrdit, že energetika je méně významná než stavebnictví? Proč nenavrhujeme samostatný výbor pro stavebnictví? Budeme tvrdit, že stavebnictví jako samostatný sektor je nutně méně významné než zemědělství?

Já bych naopak doporučoval přátelům ze zemědělské oblasti velice agresivní politiku v hospodářském výboru, protože preference zemědělství se může odehrát pouze v rámci jednotného národohospodářského komplexu. Jinak samozřejmě souhlasím i s návrhem na specializovanou komisi. (Potlesk.)

Předseda SN M. Šútovec: Prosím, poslanec Hladík.

Poslanec J. Hladík: Protože ministerstva zemědělství budou při republikových vládách, považuji za nedostatečné, že při České národní radě je pouze komise pro zemědělství, myslím, že tam by příslušelo, aby tam vznikl výbor pro zemědělství a výživu. Myslím, že tam je nutný. Při federální vládě ministerstvo zemědělství není, myslím, že zde nemusí být ani tento výbor a že bude důležité a dobré, když vzniknou komise. Komise ve Sněmovně lidu už vznikla. Pokud vznikne komise při Sněmovně národů a budeme spolu spolupracovat, myslím, že to bude dostatečné.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Myslím, že návrhy sa vykryštalizovali, dám hlasovať. V tejto chvíli je v snemovni prítomných 68 poslancov zvolených v Českej republike a 64 poslancov zvolených v Slovenskej republike.

Budeme hlasovať o návrhu poslanca Luxa - je to doplňujúci návrh, aby bol zriadený výbor pre poľnohospodárstvo a výživu.

Kto súhlasí s návrhom pána poslanca Luxa, nech zdvihne ruku! (Hlasuje sa.) Ďakujem.

Kto je proti? Ďakujem, to naprostá a evidentná večšina. Tým bol pozmeňovací návrh zamietnutý.

Teraz budeme hlasovať o návrhu poslanca Fišeru na zriadenie komisie pre poľnohospodárstvo a výživu Snemovne národov. Je prítomných 70 poslancov zvolených v Českej republike a 65 poslancov zvolených v Slovenskej republike.

Kto súhlasí s takto formulovaným doplňujúcim návrhom pána poslanca Fišeru, nech zdvihne ruku! (Hlasuje sa.) Ďakujem. Kto je proti? Ďakujem.

Kto sa zdržal hlasovania? (Dvacet.) Dvadsať.

Konštatujem, že návrh na zriadenie komisie pre poľnohospodárstvo a výživu ako ho predložil poslanec Fišera bol prijatý ako doplňujúci návrh.

Teraz prosím o hlasovanie ako celku na zriadenie výborov Snemovne národov. Konštatujem, že Snemovňa národov chce zriadiť zo svojich poslancov výbor branný a bezpečnostný, výbor hospodársky, sociálny a kultúrny a pre životné prostredie a komisiu pre poľnohospodárstvo a výživu. Budeme hlasovať o tomto návrhu. V sále je prítomných 71 poslancov z Českej republiky a 65 poslancov zo Slovenskej republiky.

Kto je za, aby boli zriadené tieto štyri výbory a jedna komisia, nech zdvihne ruku! (Hlasuje sa). Ďakujem.

Kto je proti? Ďakujem.

Zdržal sa niekto hlasovania? (Dva.) Dvaja. Ďakujem.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP