FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. volební období

102

Odpověď

ministra zahraničních věcí ČSFR J. Dienstbiera na interpelaci poslance Sněmovny lidu P. Jégla

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

Praze dne 30. srpna 1990

Č. j. 109.644/90-SM

Příloha: 1

Vážený pane poslanče,

ve své interpelaci ze dne 3. srpna t. r. (tisk 57) požadujete přijetí opatření k dodržování mezinárodních norem upravujících postavení uprchlíků a žadatelů o politický asyl v ČSFR.

Chtěl bych Vás ujistit, že federální ministerstvo zahraničních věcí věnuje této problematice zvýšenou pozornost, kterou dokládá řada konkrétních opatření. Již v březnu t. r. jsem doporučoval ministru vnitra ČSFR panu Sacherovi, aby federální ministerstvo vnitra vypracovalo návrh nové právní úpravy o poskytování asylu. Dovoluji si též uvést, že jsem inicioval přístup ČSFR k Ženevské úmluvě o uprchlících a protokolu k této úmluvě. S cílem urychlit právní přehodnocení přístupu ČSFR k otázce uprchlíků připravilo federální ministerstvo zahraničních věcí návrh zásad nové právní úpravy poskytování asylu. Tento návrh jsem předložil k dalšímu řízení věcně příslušnému gestoru - federálnímu ministerstvu vnitra. Zároveň byl tento návrh předložen Federálnímu shromáždění ČSFR, ČNR, SNR, Úřadu předsednictva vlády ČSFR a Úřadům vlád ČR a SR. Oceňuji že v téže době též poslanci FS akcentovali potřebu nového přístupu ČSFR k poskytování asylu.

Vláda ČSFR na svém zasedání dne 26. července t. r. přijala jak dočasná, tak i systémová opatření k tomu, aby problematika uprchlíků mohla být řešena ve smyslu příslušných mezinárodních dohod i rezoluce Valného shromáždění OSN o mezinárodní spolupráci při předcházení novým vlnám uprchlíků. FMZV navázalo kontakty s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Náměstek ministra zahraničních věci Ing. Z. Pirek jednal v těchto dnech s vedoucím tohoto úřadu panem Stoltenbergem o poskytnutí pomoci při řešení problémů spojených se zajišťováním pobytu rumunských uprchlíků v ČSFR.

Plně uznávám důvodnost Vašeho upozornění na určité "vakuum" do doby komplexního zavedení všech projednávaných opatření. Je však nutné vycházet ze skutečnosti, že usnesení vlády č. 513/90 - jehož znění pro Vaši bližší informaci přikládám - řeší základní politické, organizační, právní a sociální podmínky k postupnému zabezpečení naší způsobilosti řešit tyto problémy v souladu s mezinárodními normami. Zároveň Vás mohu ujistit, že hned na samém počátku svého působení na FMZV jsem vydal pokyny k praktickému uplatňování a respektování mezinárodních instrumentů upravujících otázky uprchlíků - zejména Ženevské úmluvy a protokolu k ní. Přesvědčil jsem se, že tento pokyn je příslušnými pracovníky FMZV plněn. K jeho porušení nedošlo ani v souvislosti s řešením pobytu v ČSFR občanů kurdské národnosti. Pracovníci FMZV žádnou deportaci nepřipravovali - naopak účinně poskytovali pomoc těmto občanům právně vyřešit jejich pobyt v ČSFR a vycestovat do těch zemí, jež si vybrali jako své budoucí domovy. Vámi připomenutý politováníhodný případ sovětského vojína A. V. Masljajeva z 19. dubna t. r. je v současné době předmětem šetření. K interpelaci paní poslankyně R. Šormové - která se tímto případem speciálně zabývá - podá ministr vnitra ČSFR v součinnosti s FMZV příslušnou zprávu.

Ubezpečuji Vás, že plnění usnesení vlády ČSFR č. 513/90 k této závažné problematice náleží mezi současné prioritní úkoly FMZV. Při jeho plnění jsou respektovány a uplatňovány podněty a upozornění vyjádřené v interpelacích poslanců FS ČSFR.

S úctou

Vážený pan

Pavel Jégl

poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR

Praha

Na vědomí:

Vážený pan

Rudolf Battěk

místopředseda FS ČSFR a předseda Sněmovny lidu

Praha

 

VLÁDA ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Č. j.: 110.539/90-65

USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

ze dne 26. července 1990 č. 513

o postupu orgánů státní správy v záležitostech spojených s pobytem cizích státních příslušníků (uprchlíků) na území ČSFR.

Vláda

I. ukládá

1. ministru vnitra, aby ve spolupráci s vládami ČR a SR, místopředsedou vlády ČSFR J. Dienstbierem, ministrem práce a sociálních věcí a ministrem financí zpracoval koncepci právního řešení pobytu cizích státních příslušníků (uprchlíků) na území ČSFR a souvisících otázek a předložil ji vládě do 30. září 1990;

2. ministru vnitra, aby v dohodě s ministry financí a obrany

a) předložil vládě návrh na jmenování zmocněnce vlády pro otázky uprchlíků;

b) vybavil tohoto zmocněnce nezbytnými personálními, hmotnými a finančními zdroji pro operativní řešení předmětných otázek tak, aby tento zmocněnec zahájil svou činnost k 1. srpnu 1990;

3. ministru obrany poskytnout vládám ČR a SR vhodné objekty uvolněné odchodem sovětských vojsk, resp. jiné objekty vhodné pro ubytování uprchlíků a poskytnout potřebný počet občanů vykonávajících civilní službu pro zajištění provozu těchto objektů;

4. místopředsedovi vlády ČSFR J. Dienstbierovi ve spolupráci s ministrem práce a sociálních věcí, aby v kontaktu s úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky posoudil možnosti využití zdrojů OSN pro ČSFR v této oblasti a o výsledku podal zprávu vládě do 31. srpna 1990;

5. ministru financí, aby vyčlenil z vládní rozpočtové rezervy prostředky pro krytí nákladů

a) které pro zajištění péče o uprchlíky v roce 1990 vynaloží Československý červený kříž;

b) spojených s příštím pobytem uprchlíků v ČSFR;

6. všem členům vlády poskytnout zmocněnci vlády pro otázky uprchlíků potřebnou součinnost;

II. vyjadřuje poděkování Československému červenému kříži za dosavadní péči o uprchlíky.

Provedou: místopředseda vlády ČSFR J. Dienstbier a ministři vnitra, práce a sociálních věcí, financí a obrany.

Na vědomí: předsedové vlád ČR a SR a prezident Československého červeného kříže.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP