FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. volební období

 

Předsednictvu Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR

 

Vinohradská 1

 

Praha 1

V Praze dne 6. 9. 1990

111

INTERPELACE

Vážený pane předsedo Sněmovny národů FS,

vážení členové předsednictva Sněmovny národů FS,

využívám tímto svého ústavního práva poslance SN FS a postupuji Vám v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními k vyřízení mou interpelaci místopředsedy vlády ČSFR RNDR. Josefa Mikloška, DrSc. ze dne 6. 9. 1990 s tím, abyste ji po provedení příslušných procedurálních kroků postoupili k vyřízení adresátovi a seznámili s ní ostatní poslance Federálního shromáždění.

Děkuji Vám za porozumění a jsem s pozdravem

Jiří Bureš

poslanec Sněmovny národů

Přílohy: korespondence předsedy SOB (4 ks)

Interpeluji vás v následující věci, s níž se na mě obrátila Společnost Otakara Březiny a Klub přátel Františka Bílka spolu s dalšími četnými občany.

Otokar Březina (1868-1929), básník a prozaik, dvojnásobný kandidát Nobelovy ceny za literaturu (1921,1928), čestný doktor filosofie Univerzity Karlovy, držitel tzv. velké Státní ceny (1928), jehož vysoce ctil Tomáš G. Masaryk, byl nazýván nejvýznamnějšími umělci "šlechtic ducha".

František Bílek (1872-1941), sochař a výtvarník, jeden z předních představitelů moderního českého umění, působil v Praze, Paříži (žák Rodinův), v Chýnově. S jeho díly se lze setkat snad v každém českém a moravském městě. Z jeho tvorby připomeňme kupř. oltář v chrámu sv. Víta či sochu Mojžíše v Pařížské ulici v Praze.

S odkazem těchto dvou uměleckých velikánů, které nám závidí celý svět, se v posledních desetiletích naložilo přinejmenším nedůstojně. - F. Bílkovi bylo sice zřízeno muzeum (Mickiewiczova ul., Praha), které spravuje Galerie hl. m. Prahy a kde se nachází část jeho soch, avšak ve zcela dezolátním stavu je dnes jeho ateliér v Chýnově u Tábora, v tomto objektu po léta chátrají mimo jiného nesmírně cenná díla sochařská a grafická. Ateliér měl být sice v květnu 1990 převzat do majetku GHMP, ale jak vyplývá z přiložených dokumentů, GHMP nehodlá objekt rekonstruovat. Je to otřesné svědectví pokračujícího programového kulturního barbarství minulého režimu.

V domě Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde básník bydlel, bylo stejným způsobem po desetiletí devastováno jeho muzeum. Teprve letošní iniciativou Společnosti Otokara Březiny (SOB, předseda Ferdinand Höfer) byla ze strany MěNV Třebíč přislíbena pomoc oři rekonstrukci objektu. Avšak ani v tomto případě nelze zaručit spolehlivou garanci.

Ptám se Vás proto, kdo zjedná nápravu a přispěje tak k záchraně dědictví obou jmenovaných géniů české kultury?

Jiří Bureš

 

Jaroměřice n. R. 29. 3. 1990.

Kdo poradí, kdo pomůže?

27. 3. t. r. jsme s učiteli třebíčského okresu uspořádali Pouť po stopách Otokara Březiny a Františka Bílka. Jeli jsme přes Březinovy Jaroměřice, se zastávkou u sv. Magdalenky. V Nové Říši už na nás čekali členové kult. střediska a provedli nás krásným kostelem, ale i klášterní knihovnou.

V Počátkách, rodném městě O. Březiny jsme navštívili rodný dům O. Březiny /muzeum O. B./ a položili kytičku na hrob básníkových rodičů.

Vskutku hrozné překvapení nás čekalo v Chýnově.

Přímo nás ohromilo, jak je spustlá "chaloupka" - dům a atelier Fr. Bílka. Branka před vchodem do domu otevřena /vyvrácena/ Vchod ale pro polámané stromy a větve, vzrostlá křoviska řekl bych bohudík nepřístupný. Branka do zahrady a na dvůr poničená, vyvrácená, vytržená ze závěsů. Všude plno špíny a smetí. Bývalý včelín Fr. Bílka, vybudovaný sochařem jako kaplička zle poničen, prkna vytrhána. Schodiště a pavlač, kdysi umělecky samotným Mistrem vyřezávaná stržená ze stěn a visí jen na několika skobách. Zahrada, chlouba a láska paní Berty Bílkové zpustlá a zarostlá křovisky, okno v atelieru rozbité a t. d....

Ptáme se: Je to možné, aby kulturní národ se takto choval k dědictví svých velkých a slavných synů?

Co na to řekne Galerie hl. města Prahy, která, jak nám bylo sděleno dědila po Fr. Bílkovi? Co odpoví MNV Chýnov? Co odpoví okres. kult. středisko v Táboře a ONV?

Ferd. Höfer

675 51 Jaroměřice n. Rok.

Zasláno:

redakcím LD, Rovnost, Jiskra, Památníku Nár. Písemnictví, Galerii hl. města Prahy, Minist. kultury, MNV Chýnov, ONM Tábor.

 

Vážený pane doktore!

Děkuji za Váš dopis z 2. t. m. a promiňte, že odpovídám až dnes.

Ale příliš mnoho práce při obnovování Společnosti O. Březiny a slavnostní ustavující schůze moji odpověď zdržely.

Ptáte se, odkud se vzala zpráva, že CHMP dědila, nebo něco převzala po Fr. Bílkovi. Tedy: Paní Berta Bílková 1. ledna 1963 předala do majetku CHMP Bílkovu vilu a část jeho díla.

I kdyby CHMP nic nedědila, nedostala, nekoupila, myslím, že má nějakou morální povinnost a zodpovědnost. Nakonec tu máme my všichni. Vy, i my, Tábor, i Chýnov i celý národ. A je hanbou nás všech, že necháme dojít věci až tam, kde jsou.

Tak nějak odpovím na případný protest k mému zjištění žalostnému stavu Chýnova. Věřím, že se k mému výkřiku a hrůze připojí i mnoho dalších.

Ale všichni bychom si měli též slíbit, že uděláme vše co bude v našich silách, abychom pomohli, i když CHMP nemá dostatek prostředků na opravu a údržbu.

Jsem šťasten, že Společnost Otokara Březiny /a jeho přátel/ se od začátku tak slibně rozjíždí a zájem veřejnosti naší i z ciziny je značný.

Věřím, že i spolupráce SOB s Klubem Fr. Bílka se bude také tak rozvíjet.

Přeji Vám ve Vaší práci mnoho zdaru a jsem

s upřímným pozdravem

Ferd. Höfer

Komenského 122

675 51 Jaroměřice n. Rok.

 

GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

PRAHA 6 - HRADČANY, MICKIEWICZOVA 3

V Praze dne 15. 3. 1990

Pan

Ferd. Höfer

Komenského 122

Jaroměřice n. Rok.

675 51

Vážený pane,

v odpověď na Váš list z 11. 3. 1990 Vám sdělujeme, že Bílkova vila v Chýnově nám nepatří, stará se o ni, co víme, MNV Chýnov, nebo pracovnice Čs. televize pí. Svejkovská.

 

GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

PRAHA 6 - HRADČANY, MICKIEWICZOVA 3

V Praze dne 20. 4. 1990

Pan

Ferd. Höfer

Komenského 122

Jaroměřice n. Rok.

675 51

Vážený pane,

na Váš dopis ze dne 29. 3. 1990 sdělujeme, že Bílkova vila v Chýnově nám nepatří. Možnost převzetí objektu do majetku GHMP bude projednána v měsíci květnu t. r. Galerie hl. m. Prahy však v letošním roce nemá dostatek finančních prostředků ani pro správu a údržbu objektů, které spravuje v hlavním městě.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP