FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

117

Odpověď

ministra zahraničních věcí ČSFR Jiřího Dienstbiera na interpelaci poslankyně Sněmovny lidu Rút Šormové (tisk 58)

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

V Praze 7. září 1990

Vážená paní poslankyně,

v odpověď na Vaši interpelaci ze dne 6. srpna t. r. mohu k její úvodní obecné části potvrdit, že vláda ČSFR a jmenovitě federální ministerstvo zahraničních věcí a federální ministerstvo vnitra provádějí aktivní opatření v otázce uprchlíků a nové čs. úpravy práva azylu. Pro Vaši bližší informaci připojuji plné znění usnesení federální vlády č. 513/1990 z 26. července t. r., které stanoví bezprostřední i dlouhodobá opatření orgánů státní správy v této otázce. Tak jako v mnoha jiných oblastech jsou tato opatření výrazem úsilí o rychlou nápravu poměrů a o dosažení plné způsobilosti našeho státu důstojně plnit podmínky a přejímat závazky příslušných mezinárodních norem. Nehodlám rozvádět, že z řady politických, sociálních, právních a dalších hledisek jde o úkoly mimořádně složité a obtížné, včítaje v to i získávání co nejširšího pochopení tohoto úsilí u našich spoluobčanů.

Závažným podnětem k uvedeným opatřením a k dodržování koordinovaného postupu příslušných státních orgánů je případ sovětského občana, příslušníka Sovětské armády A. V. Masljajeva, k němuž ve své interpelaci požadujete příslušná vysvětlení. Hodnotím tento případ shodně s Vámi jako politováníhodný a kontrastující s četnými případy pohotové, humánní pomoci ČSFR v uplynulých měsících.

Vážená paní

Rut Šormová

poslankyně Sněmovny lidu FS ČSFR

Praha

Po vzájemné dohodě s místopředsedou vlády p. J. Mikloškem a s ministrem vnitra ČSFR p. J. Langošem k části Vaší interpelace požadující stanovisko k právním aspektům případu A. V. Masljajeva a k zásadám postupu orgánů ČSFR v eventuelních podobných případech /body 1 a 4/ obdržíte společně konzultované stanovisko od gestora, jímž je federální ministerstvo vnitra.

Ke zjištění dalšího osudu A. V. Masljajeva po jeho předání sovětským orgánům dne 19. dubna 1990 /body 2 a 3 interpelace/ požádalo federální ministerstvo zahraničních věcí oficiálně sovětskou stranu cestou velvyslanectví ČSFR v Moskvě i velvyslanectví SSSR v Praze o sdělení podstatných skutečností. Ze sovětské strany bylo oznámeno, že za nedovolené opuštění vojenské jednotky bylo proti A. V. Masljajevovi zavedeno kázeňské řízení, které se v podobných případech používá i v jiných armádách. Jiným způsobem potrestán nebyl. A. V. Masljajev byl dle noty sovětského ministerstva zahraničních věcí převelen do Turkestanského vojenského okruhu, kde pokračuje ve výkonu vojenské služby, jako velitel družstva v rámci vojenské jednotky v městě Alma-Ata. Odpověď sovětské strany dále uvádí, že za svědomité vykonávání služby a příkladné plnění rozkazů velení mu byla udělena krátkodobá dovolenka do jeho bydliště v Kramatorsku. Sovětská strana nevidí důvod pro tak značný zájem o A. V. Masljajeva, který nadále vykonává vojenskou službu a je postaven na úroveň ostatním vojákům sovětské armády.

S ohledem na obsah odpovědí sovětské strany nebyly podnikány z naší strany žádné další kroky, příslušné útvary FMZV a velvyslanectví ČSFR budou tuto záležitost dále sledovat.

S úctou

Na vědomí

Vážený pan

Rudolf Battěk

místopředseda Federálního shromáždění

a předseda Sněmovny lidu

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP