FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

 

Předsednictvu Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR

 

Vinohradská 1

 

Praha 1

 

V Praze dne 6. 9. 1990

126

INTERPELACE

Vážený pane předsedo Sněmovny národů FS,

vážení členové předsednictva Sněmovny národů FS,

využívám tímto svého ústavního práva poslance SN FS a postupuji Vám v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními k vyřízení mou interpelaci místopředsedy vlády ČSFR RNDr. Josefa Mikloška, DrSc. ze dne 6. 9. 1990 s tím, abyste ji po provedení příslušných procedurálních kroků postoupili k vyřízení adresátovi a seznámili s ní ostatní poslance Federálního shromáždění.

Děkuji Vám za porozumění a jsem s pozdravem

Jiří Bureš

poslanec Sněmovny národů

Příloha:

Chraňme paměť národa (připomínky k návrhům ČNR o obcích a okresních úřadech);

dopis Muzea okr. Benešov-zámek Vlašim.

 

Interpeluji vás na základě žádosti, kterou mi předložila Asociace českých a moravsko-slezských muzeí a galerií.

Žádám Vás, abyste podle Vašeho uvážení se připojili k podpoře legislativních úprav, které by zajistily bezproblémovou činnost muzeí a galerií, zejména regionálních tak, jak je navrženo Asociací českých a moravskoslezských muzeí (viz příloha).

Jiří Bureš

 

MUZEUM OKRESU BENEŠOV - ZÁMEK č. p. 1 VLAŠIM

PSČ 258 01

Telefon 43480, 42927

Č. j.: 405/90

Vlašim 5. září 1990

Vážený pán

ThDr. Jiří Bureš

Poslanec Sněmovny národů FS

Vlašim

Vážený pane poslanče,

obracíme se na Vás se zdvořilou žádostí o pomoc při zajištění činnosti krajských a okresních muzeí a samozřejmě i muzea našeho do dalších období.

Tato muzea jsou řízena a financována krajskými a okresními národními výbory, jejichž činnost bude ukončena komunálními volbami dne 23. listopadu 1990. Od této doby nebudou mít muzea zřizovatele, který by financoval jejich činnost. Vzhledem k tomu, že ztrátou zřizovatele by došlo k omezení funkce muzeí a nenahraditelným škodám na národním kulturním dědictví, dovolujeme si, vážený pane poslanče, požádat Vás o pomoc.

Současně přikládáme písemný materiál, který připravila Exekutiva Asociace českých a moravskoslezských muzeí, které je členem i naše muzeum s návrhem řešení vzniklé situace.

Děkujeme Vám za ochotu a pomoc.

Ing. Karel Bárta

ředitel muzea

 

CHRAŇME PAMĚŤ NÁRODA

(připomínky k návrhům zákonů ČNR o obcích a okresních úřadech)

V souvislosti se zákonnými ustanoveními měnícími charakter územního a správního uspořádání ČR, se zásadním způsobem změní organizační uspořádání českých a moravskoslezských muzeí. Některé konkrétně prováděné kroky stávajících národních výborů i řada nevyjasněných legislativních otázek vyvolávají vážné obavy o další osud mnoha našich muzeí. Např. Východočeský KNV usnesením rady zrušil Krajské muzeum východních Čech, aniž dříve byla rozhodnuta otázka budoucího zřizovatele. Rozhodnutí tohoto KNV je v rozporu s platným ustanovením zákona č. 54/59 Sb., přičemž reakce VI. odboru MK ČR na žádost ředitele muzea o zásah byla nepostačující a nekvalifikovaná. Asociace českých a moravskoslezských muzeí a galerií dostává v poslední době stále častěji informace, že národní výbory překotně jednají o dalším osudu muzeí bez účasti dotčených institucí, často zcela nekvalifikovaně.

Obracíme se proto v této chvíli na Vás, abyste zvážili níže uvedené podněty a návrhy na řešení otázek další existence muzeí v ČR.

V České republice působí zhruba 340 muzeí a jejich poboček. Spravují více než 100 miliónů sbírkových předmětů, jejichž hodnota jako vědeckého pramene poznání a paměti národa je nenahraditelná. Střízlivé odhady hodnoty pekuniární uvažují o částce 25 - 30 miliard Kčs.

Sbírky muzeí a galerií jsou státním kulturním majetkem. Legislativní opatření tudíž musí zabezpečit i nadále jeho nezcizitelnost a uchování.

Muzea u nás prošla více než stoletým vývojem. Navzdory deformacím minulých desetiletí si udržela své postavení významného fenoménu v muzejnictví světovém. V Čechách a na Moravě se muzea historicky vyvinula do 3 základních typů:

1/ muzea národní a zemská

2/ muzea specializovaná

3/ muzea vlastivědná

a) vlastivědná muzea regionální

b) vlastivědná muzea místní

Nejpočetnější jsou muzea vlastivědná a ta jsou také změnami státní správy nejvíce ohrožena, zejména vlastivědná muzea regionální. Legislativní úprava českého muzejnictví musí uvedené - historicky vzniklé - typy muzeí respektovat. Proto navrhujeme následující řešení:

A/ zřizovatelem muzeí národních a zemských by mělo být MK ČR /event. zemské úřady/. Jde o národní muzeum V Praze, Moravské zemské muzeum v Brně a Slezské muzeum v Opavě a také o významná specializovaná muzea národního či zemského charakteru - Národní technické muzeum v Praze, Památník národního písemnictví v Praze, Státní židovské muzeum v Praze a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

B/ Specializovaná muzea, pokud nebudou ve správě obcí, by měla být spravována okresními úřady, případně přímo MK ČR, event. zemskými úřady.

C/ zřizovateli regionálních vlastivědných muzeí by měl být "územně vyšší orgán". Tato muzea jsou totiž nejen středisky místní kultury a správci národního kulturního dědictví, ale také institucemi, které národní kulturní dědictví specifickými metodami tvoří. Tím, že dokumentují regiony, rozsáhlejší než je území obce nebo města. Plní tak kvalitativně vyšší úkoly než je uspokojování kulturních potřeb obyvatel dané obce, významné pro celou společnost. Měla by být proto dotována z rozpočtu ČR s tím, že obce budou přispívat na tu část jejich činnosti, který vyplývá z funkce středisek místní kultury.

Dříve než bude stanoveno, kdo bude oním "územně vyšším orgánem" a než budou případně vytvořeny nástroje k zabezpečení správy muzejnictví, doporučujeme, aby zřizovateli vlastivědných regionálních muzeí, tj. dnešních krajských a okresních muzeí, by podle § 18 návrhu zákona o okresních úřadech okresní úřady. Financování muzeí ve správě okresních úřadů by bylo zajištěno podle § 10 návrhu téhož zákona.

D/ zřizovateli muzeí místních a městských, případně muzeí specializovaných, pokud svým významem nepřesahují význam místa a muzeí, která jsou vlastně jen zpřístupněnou specializovanou expozicí, by se měly stát obce (obecní úřady).

Je však nezbytné dopracovat návrh zákona ČNR o obcích. Zatím totiž návrh umožňuje sice zrušení organizace spravované obcí - tedy i muzea, ale nijak neupravuje povinnost naložit odpovídajícím způsobem s majetkem, který představují muzejní sbírky. Na úpravě a návrhu zákona je Asociace českých a moravskoslezských muzeí a galerií připravena spolupracovat.

Tento návrh, vycházející ze znalosti vývoje i současného stavu muzejnictví, by po přijetí zamezil nejen možnému devastování části národního kulturního dědictví, ale zřejmě i degradaci specifického typu českého muzea - muzea vlastivědného regionálního, který je i typem uznávaným v Evropě. Nelze totiž předpokládat, že samosprávné obce budou schopné i ochotné vynakládat potřebné finanční prostředky na společensky sice mimořádně prospěšnou, ale rámec bezprostředních zájmů obce přesahující, regionální práci muzeí. Proto pokládáme za zájmů obce přesahující, regionální práci muzeí. Proto pokládáme za nezbytné, aby některé typy muzeí byly zřizovány "územně vyšším orgánem" a jejich činnost, přesahující rámec střediska místní kultury, dotována z rozpočtu ČR.

Exekutiva Asociace českých a moravskoslezských muzeí a galerií


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP