FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

142

ODPOVĚĎ

ministra obrany ČSFR arm. gen. Ing. Miroslava VACKA na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Ladislavem Kvasničkou (tisk 96)

MINISTR OBRANY

České a slovenské Federativní Republiky

Čj.: 6457-84

V Praze dne 21. září 1990

Vážený pane poslanče,

od předsedy Federálního shromáždění jsem obdržel Vaši interpelaci, adresovanou ministru práce a sociálních věcí ČSFR a mě, jež se týká započítávání doby služby vojáků z povolání v armádě tzv. Slovenského státu pro účely důchodového zabezpečení. K této problematice Vám sděluji:

Právním základem pro zápočet uvedené služby je ust. § 175 písm. e) vyhl. FMPSV č. 149/1988 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení. Podle tohoto ustanovení se tato služba hodnotí v rozsahu a za podmínek stanovených předpisy platnými před 1. říjnem 1988. Věcně je pak problematika řešena ust. § 147 odst. 2 zákona č. 121/1975 Sb., o sociálním zabezpečení, resp. obdobnými ustanoveními dříve platných předpisů (před 1. lednem 1975). Podle posledně zmíněného ustanovení se zápočet uvedené služby pro účely důchodového zabezpečení vylučuje, přičemž se započítává pouze v rozsahu, v jakém se kryje s dobou účasti na boji proti fašizmu.

Z uvedeného je patrno, že otázka zápočtu doby služby vojáků z povolání v armádě tzv. Slovenského státu se působnosti federálního ministerstva obrany dotýká jen, pokud jde o realizaci zápočtu zmíněné služby v okruhu osob zabezpečovaných jeho orgány. Jinak jde o všeobecné ustanovení předpisů o sociálním zabezpečení, jejich gestorem je FMPSV a jež jsou závazná pro všechny čs. subjekty sociálního zabezpečení. Federální ministerstvo obrany v součinnosti s FMV a ministerstvy spravedlnosti republik iniciovalo při tvorbě obecně závazných právních norem sociálního zabezpečení pouze ta ustanovení, jež se dotýkají sociálního zabezpečení vojáků z povolání nynějších ozbrojených sil, příslušníků SNB a SNV.

Souhlasím však s Vámi, pane poslanče, že jde o závažnou problematiku, která vyžaduje nové zhodnocení, a to Federálním shromážděním ČSFR, neboť do 30. 9. 1988 byl zmíněný zápočet vyloučen přímo zákony. Jsem toho názoru, že nejvhodnějším okamžikem k tomu by bylo projednání připravovaného zákona o mimosoudních rehabilitacích (restitučního zákona), přičemž by iniciativa k tomu mohla vyjít od České národní rady, která má návrh restitučního zákona Federálnímu shromáždění předložit, popř. přímo od Vás nebo od skupiny poslanců FS ČSFR. Já sám jako člen vlády ČSFR právo zákonodárné iniciativy nemám, mohu Vám však poskytnout údaje týkající se služby v armádě tzv. Slovenského státu, neboť tuto problematiku sleduje Historický ústav Čs. armády. Pro tento případ jsem již vydal příslušné pokyny.

Pokud jde o legislativně-právní stránku věci, doporučuji Vám ji prokonzultovat s federálním ministerstvem práce a sociálních věcí, jemuž zasílám kopii této odpovědi k informaci.

K Vámi uváděnému případu p. Vykysalého z Trenčína sděluji, že účast v národním boji za osvobození se v sociálním zabezpečení prokazuje výhradně osvědčením vydaným podle zákona č. 255/1946 Sb. Jestliže odbojová činnost jmenovaného je prokazatelná, může o vydání takového osvědčení požádat federální ministerstvo obrany, pošt. úřad Praha 61/38, 161 00 Praha 6 a ti buď přímo, nebo lépe cestou okresního výboru Svazu bojovníků za svobodu, který mu poskytne bližší informace a pomoc v řízení.

Prosím, pane poslance, abyste toto sdělení, jehož kopii současně zasílám na vědomí předsedovi Sněmovny národů, vzal na vědomí.

S pozdravem

Vážený pan

MUDr. Ladislav Kvasnička

poslanec Sněmovny národů

Federální shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP