FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

152

Společná zpráva

výborů ústavně právních, zahraničních, pro plán a rozpočet, hospodářských, sociálních a kulturních a pro životní prostřední Sněmovny lidu a Sněmovny národů

k návrhu zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd

(tisk 88)

Výbory ústavně právní, zahraniční, pro plán a rozpočet, hospodářské, sociální a kulturní a pro životní prostředí Sněmovny lidu a Sněmovny národů doporučují schválit zákon v tomto znění:

"Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

ČÁST PRVNÍ

PŘEDMĚT ÚPRAVY

§ 1

Zákon se vztahuje na následky majetkových křivd způsobených fyzickým a soukromým právnickým osobám odnětím vlastnického práva k nemovitým, popřípadě movitým věcem podle vládního nařízení č. 15/1959 Sb., o opatřeních týkajících se některých věcí užívaných organizacemi socialistického sektoru, podle zákona č. 71/1959 Sb., o opatřeních týkajících se některého soukromého domovního majetku, a znárodněním zestátněním na základě výměrů některých odvětvových ministerstev, vydaných po roce 1955 a odvolávajících se na znárodňovací předpisy z roku 1948 [§ 3 zákona č. 114/1948 Sb., o znárodnění některých dalších průmyslových a jiných podniků a závodů a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků. § 3 zákona č. 115/1948 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků tohoto oboru, ve znění zákona č. 108/1950 Sb., kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského. § 6 odst. 1 zákona č. 118/1948 Sb., o organizaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků, ve znění zákona č. 64/1951 Sb., kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění obchodních podniků. § 3 zákona č. 120/1948 Sb., o znárodnění obchodních podniků s 50 nebo více činnými osobami. § 1 odst. 2 zákona č. 121/1948 Sb., o znárodnění ve stavebnictví, ve znění zákona č. 58/1951 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o znárodnění ve stavebnictví. § 3 zákona č. 123/1948 Sb., o znárodnění polygrafických podniků. § 6 zákona č. 124/1948 Sb., o znárodnění některých hostinských podniků a ubytovacích zařízení.].

§ 2

Zmírnění následků majetkových křivd podle tohoto zákona spočívá ve vydání věci fyzické nebo soukromé právnické osobě, které byla odňata (dále jen "vlastník") na základě předpisů uvedených v § 1, v poskytnutí peněžní náhrady (§ 14) nebo ve vydání kupní ceny (§ 15) anebo v doplatku rozdílu mezi peněžní náhradou a kupní cenou (§ 6).

§ 3

DALŠÍ OPRÁVNĚNÉ OSOBY

(1) Zemřel-li vlastník nebo byl-li prohlášen za mrtvého, vzniká nárok uvedený v § 2 tomu, koho platnou závětí [§ 503 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů.] ustanovil za dědice. Dalšími vedle něho oprávněnými osobami jsou i potomci původního vlastníka, jimž se jejich dědického podílu musí dostat ze zákona [§ 479 občanského zákoníku.].

(2) Není-li osoby ustanovené za dědice ze závěti, jsou dalšími oprávněnými osobami

a) děti původního vlastníka a osoba, která byla jeho manželem v den jeho smrti nebo v den [§ 198 občanského soudního řádu č. 99/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.], ke kterému byl prohlášen za mrtvého. Není-li některé z dětí původního vlastníka v den účinnosti tohoto zákona naživu, jsou na jeho místě oprávněnými osobami jeho potomci;

b) rodiče původního vlastníka, nejsou-li osoby uvedené pod písmenem a);

c) sourozenci, není-li ani žádný z rodičů.

(3) Nejsou-li osoby uvedené v odstavci 1 a 2, vzniká nárok na vrácení odňaté věci dalšímu dědici původního vlastníka.

(4) Náležela-li odňatá věc do spoluvlastnictví více osob, jsou oprávněnými osobami původní spoluvlastníci podle výše svých podílů; nežije-li některý z nich, řídí se pořadí dalších na jeho místě oprávněných osob podle odstavce 1 a 2.

ČÁST DRUHÁ

VYDÁNÍ VĚCI

§ 4

Vydání podle § 2 a 3 se týká věcí, které držely ke dni účinnosti tohoto zákona právnické osoby s výjimkou právnických osob, jejichž účastníky jsou pouze fyzické osoby [Část čtvrtá A a § 360b hospodářského zákoníku č. 109/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 104/1990 Sb., o akciových společnostech.], a s výjimkou podniků se zahraniční majetkovou účastí [Zákon č. 173/1988 Sb., o podniku se zahraniční majetkovou účastí, ve znění zákona č. 112/1990 Sb.].

§ 5

(1) Organizace je povinna neodkladně vydat věc oprávněné osobě na její písemnou výzvu.

(2) Organizace a oprávněná osoba sepíší dohodu o vydání věci a o vzájemném vypořádání nároků podle tohoto zákona.

(3) Dohoda podléhá registraci státním notářstvím; státní notářství přitom postupuje obdobně jako při registraci smlouvy o převodu nemovitostí [§ 61 a násl. zákona č. 95/1963 Sb., o řízení před státním notářstvím (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů.].

(4) Pokud organizace své povinnosti nesplní, oprávněná osoba může uplatnit své nároky u soudu.

§ 6

(1) Vlastník připojí k písemné výzvě o vydání věci potvrzení okresního národního výboru, v jehož územním obvodu se nemovitost nachází (dále jen "okresní národní výbor"), o odnětí věci podle zákona č. 71/1959 Sb., popřípadě potvrzení odvětvového ministerstva o znárodnění po roce 1955 nebo výměr odvětvového ministerstva o znárodnění a jeho rozsahu a o tom, komu byla odňata. Tyto doklady lze nahradit výpisem z pozemkové knihy nebo jiným věrohodným dokladem, obsahují-li právní důvod odnětí a jméno osoby (osob), které byla věc odňata.

(2) V případě převodu nemovitosti podle vládního nařízení č. 15/1959 Sb. se k výzvě připojí potvrzení okresního národního výboru o odnětí věci a o tom, komu byla odňata. Tyto doklady lze nahradit stejným způsobem jako doklady podle odstavce 1.

K výzvě se dále připojí potvrzení okresního národního výboru

a) o výši částky, která byla za odňatou věc vlastníku vyplacena [§ 4 odst. 1 vládního nařízení č. 15/1959 Sb.] (dále jen "vyplacená částka") s uvedením organizace, která kupní cenu zaplatila;

b) o tom, zda bylo příslušným ministerstvem financí nebo příslušnou Správou pro věci majetkové a devizové za odňaté věci vyplaceno mimořádné odškodnění ze státního rozpočtu (dále jen "odškodnění"), komu bylo vyplaceno a v jaké výši.

(3) Další oprávněné osoby k výzvě rovněž připojí doklad osvědčující jejich vztah k vlastníku (§ 3) [Rodný nebo oddací list, výpis z matriky, závěť.].

(4) Je-li oprávněnou osobou devizový cizozemec, přiloží k výzvě potvrzení příslušné Správy pro věci majetkové a devizové, že nemovitost nebyla vypořádána mezistátními dohodami uzavřenými s vládami jiných států.

§ 7

Oprávněná osoba je povinna do 60 dnů ode dne uzavření dohody odvést

a) vyplacenou částku, a to organizaci, která ji vyplatila, nebo jejímu právnímu nástupci;

b) poskytnuté odškodnění příslušnému ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci, kterému odvede i vyplacenou částku, zanikla-li organizace bez právního nástupce.

§ 8

K návrhu na registraci dohody je oprávněná osoba povinna předložit státnímu notářství doklad o odvedení částek uvedených v § 7 tohoto zákona, popřípadě o tom, že byla uzavřena dohoda o splátkách.

§ 9

Je-li více oprávněných osob, vyplývá jejich podíl z § 3 tohoto zákona, pokud se písemně nedohodly jinak.

§ 10

(1) Věc se vydá oprávněné osobě ve stavu, v němž se nachází ke dni uzavření dohody. Sjednala-li organizace před tímto dnem smlouvu o dodávce stavebních prací, o rekonstrukci nebo o modernizaci vydávané nemovitosti, popřípadě jinou smlouvu týkající se vydávané věci, musí dohoda obsahovat ujednání o tom, zda a v jakém rozsahu přejímá oprávněná osoba práva a závazky, této smlouvy.

(2) Je-li vydávaná stavba oproti svému stavu v době odnětí znehodnocena do té míry, že ji nelze užívat pro potřeby bydlení, výroby, obchodu nebo jiných služeb bez okamžité stavební úpravy, přísluší oprávněné osobě i peněžní náhrada (§ 14).

(3) Jde-li o stavbu, která ztratila svůj původní stavebně technický charakter tím, že byla zvětšena ve svém půdorysu o více než 50 % původně zastavěné plochy nebo ve výškovém rozsahu o více než jedno podlaží, nebo o stavbu zhodnocenou jiným způsobem tak, že náklady, vynaložené na její hodnocení přesáhly částku, která by byla stanovena jako peněžní náhrada (§ 14), je na vůli oprávněné osoby, zda se rozhodne pro tuto náhradu nebo zda vyzve organizaci k vydání stavby a uhradí příslušnému ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci rozdíl, o který náklady takto vynaložené uvedenou peněžní náhradu přesahuje.

(4) Pozemek, na němž stojí stavba, která nebyla odňata podle předpisů uvedených v § 1, se nevrací; oprávněné osobě přísluší peněžní náhrada (§ 14).

§ 11

Organizace nemůže proti oprávněným osobám uplatňovat žádné finanční nebo jiné nároky související s vydávanými věcmi. Rovněž oprávněná osoba, které byla věc vydána, nemůže proti organizaci uplatňovat jiné nároky související s vydávanou věcí než jsou uvedeny v tomto zákoně. K zástavním právům a věcným břemenům, která vázla na věci v době jejího odnětí nebo v době jejího vydání, se nepřihlíží.

Varianta 1:

§ 12

Dosavadním uživatelům bytů nebo nebytových prostor ve vydávaných nemovitostech se užívací právo zachovává a nadále se řídí právními předpisy o hospodaření s byty a právními předpisy o nájmu a podnájmu nebytových prostor.

Varianta 2:

§ 12

(1) Dosavadním uživatelům bytů nebo nebytových prostor ve vydávaných nemovitostech se užívací právo zachovává a nadále se řídí právními předpisy o hospodaření s byty a právními předpisy o nájmu a podnájmu nebytových prostor.

(2) Movitý majetek, který je ke dni účinnosti tohoto zákona součástí provozu dotyčného nemovitého majetku, je součástí převádění dotyčného nemovitého majetku a nesmí být zcizen ani znehodnocován."

ČÁST TŘETÍ

VYDÁNÍ MOVITÝCH VĚCÍ

Varianta 1:

§ 13

Nárok na vydání movitých věcí má oprávněná osoba, prokáže-li, že byly odňaty na základě předpisů uvedených v § 1 a kde se nacházejí.

Varianta 2:

§ 13

(1) Nárok na vydání movitých věcí má oprávněná osoba, prokáže-li, že byly odňaty na základě předpisů uvedených v § 1 a kde se nacházejí.

(2) Oprávněná osoba má předkupní právo na odkoupení movitých věcí umístěných v převáděném nemovitém majetku, pokud nejsou ve vlastnictví povinné organizace.

(3) Povinnou k uzavření smlouvy o bezplatném převodu movitých věcí je též organizace, která původně převzala nemovitost a později předala do správy jiné organizaci za podmínky, že dosud nemovitost užívá.

ČÁST ČTVRTÁ

PENĚŽNÍ NÁHRADY

§ 14

(1) Za stavbu, která byla demolována, a za nemovitosti, za něž peněžní náhrada přísluší podle § 10, poskytne příslušné ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci oprávněné osobě na její výzvu podle § 6 peněžní náhradu (dále jen "náhrada ") ve výši stanovené podle stavu ke dni odnětí, a to s použitím vyhlášky ministerstva financí č. 73/1964 Sb., o cenách staveb v osobním vlastnictví a o náhradách při vyvlastnění nemovitosti, s připočtením 3 % úroků za každý rok od odnětí do dne účinnosti tohoto zákona.

(2) Náhrada se sníží o vyplacenou částku (§ 6 odst. 2 písm. a)) nebo odškodnění (§ 6 odst. 2 písm. b)).

(3) Náhrada poskytovaná podle § 10 odst. 2 se dále sníží o cenu vydané nemovitosti, stanovenou podle vyhlášky uvedené v odstavci 2, vypočtenou podle stavu nemovitosti uvedeného v § 10 odst. 1.

§ 15

Byly-li nemovitosti v době před účinností tohoto zákona převedeny do vlastnictví jiných fyzických osob, než jsou osoby oprávněné, zůstává vlastnické právo těchto fyzických osob zachováno a oprávněné osobě vzniká nárok na vydání kupní ceny od organizace, která nemovitost prodala, nebo od jejího právního nástupce. Zanikla-li povinná organizace bez právního nástupce, má oprávněná osoba tento nárok proti příslušnému ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci. Nárok na vydání kupní ceny má i oprávněná osoba, která nemovitost odkoupila před účinností tohoto zákona.

§ 16

Je-li kupní cena, na jejíž vrácení mají oprávněné osoby nárok podle § 15, nižší než náhrada podle § 14, doplatí příslušné ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci těmto osobám rozdíl mezi náhradou a kupní cenou.

§ 17

Odkoupila-li nemovitost pouze některá z oprávněných osob, mají ostatní z nich proti osobě, která obdržela celou kupní cenu, nárok na její poměrnou část nebo na poměrnou část doplatku rozdílu mezi náhradou a kupní cenou.

§ 18

Za nemovitost, o jejíž vydání oprávněné osoby neprojeví zájem, náhrada nepřísluší.

§ 19

(1) K vydání věci (§ 5) nebo kupní ceny (§ 15) může oprávněná osoba organizaci vyzvat do 6 měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona, jinak její nárok zaniká.

(2) Organizace je povinna uzavřít dohodu s oprávněnou osobou a vydat jí věc nebo kupní cenu nejpozději do 30 dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1.

(3) Ve lhůtě uvedené v odstavci 1 může oprávněná osoba vyzvat příslušné ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci k poskytnutí náhrady podle § 14 nebo k vydání kupní ceny podle § 15, popřípadě k doplacení rozdílu podle § 16.

(4) Příslušné ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci je povinno částky podle odstavce 3 vyplatit nejpozději do 1 roku po té, co výzvu obdrželo.

§ 20

Tento zákon se vztahuje i na devizového cizozemce, pokud věc, která by měla být převedena do jeho vlastnictví, nebyla vypořádána mezistátními majetkoprávními dohodami.

§ 21

Nezbytné náklady spojené s poskytováním náhrad oprávněným osobám nese příslušné ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci.

§ 22

(1) Organizace je povinna s odňatými věcmi až do jejich vydání oprávněným osobám nakládat s péčí řádného hospodáře; ode dne účinnosti tohoto zákona nemůže tyto věci, jejich součásti a příslušenství převést do vlastnictví jiného ani přenechat jinému do užívání.

(2) Právo na náhradu škody, kterou by organizace způsobila porušením své povinnosti, zůstává ustanovením § 11 nedotčeno.

(3) Pokud organizace neuspokojí nároky oprávněné osoby podle tohoto zákona ve stanovené lhůtě, je povinna uhradit příslušnému ministerstvu pro správu národního majetku a je

ho privatizaci za každý den překročení lhůty částku Kčs 3 000. Uplatní-li oprávněná osoba nárok u soudu, končí lhůta uplynutím 30 dnů poté, kdy jeho rozhodnutí nabylo právní moci.

§ 23

(1) Náklady spojené se sepsáním dohody o vydání věci nese organizace.

(2) Notářské a správní poplatky s vydáním věci podle tohoto zákona se nevyměřují.

(3) Osoba domáhající se svého práva podle tohoto zákona proti organizaci je osvobozena od soudních poplatků.

ČÁST PÁTÁ

§ 24

Doplňují se

1. ustanovení § 26 odst. 4 devizového zákona č. 162/1989 Sb., ve znění zákona č. 109/1990 Sb., tak, že za slova "s výjimkou dědění" se připojuje text: "a nabytí nemovitosti jejím vydáním podle zákona č. .../1990 Sb., o zmírnění následků některých majetkových křivd.",

2. ustanovení § 125 odst. 2 hospodářského zákoníku, do něhož se vkládá nové ustanovení, které zní:

"e) jde-li o smlouvu o dodávce stavebních prací, o rekonstrukci nebo o modernizaci, popřípadě jinou smlouvu týkající se nemovitosti vydávané podle zákona č. .../1990 Sb., o zmírnění následků některých majetkových křivd."

§ 25

(1) Zrušují se

1. vládní nařízení č. 15/1959 Sb., o opatřeních týkajících se některých věcí užívaných organizacemi socialistického sektoru;

2. vyhláška ministerstva financí č. 88/1959 Ú. l., o opatřeních týkajících se některých věcí užívaných organizacemi socialistického sektoru;

3. zákon č. 71/1959 Sb., o opatřeních týkajících se některého soukromého domovního majetku;

4. vyhláška ministerstva financí a spravedlnosti č. 236/1959 Ú. l., o opatřeních týkajících se některého soukromého domovního majetku.

(2) Po dni účinnosti tohoto zákona se nepoužije § 6 odst. 1 zákona č. 118/1948 Sb., o organizaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků, ve znění zákona č. 64/1951 Sb., kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění obchodních podniků.

§ 26

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. listopadu 1990."

akad. Milan Čič

Doc. JUDr. Vladimír Mikule

předseda výboru

předseda výboru

ústavně právního SL

ústavně právního SN

Pavel Konečný

Ing. Jaroslav Cuhra

tajemník výboru

tajemník výboru

ústavně právního SL

ústavně právního SN

Doc. Ing. Valtr Komárek, DrSc.

Ing. Pavol Suchán

předseda výboru

předseda výboru

zahraničního SL

zahraničního SN

RNDr. Ferenc Szöcs, DrSc.

Ing. Imrich Volek, CSc.

tajemník výboru

tajemník výboru

zahraničního SL

zahraničního SN

Ing. Michal Borguľa

Ing. Miloš Zeman

předseda výboru

předseda výboru

pro plán a rozpočet SL

pro plán a rozpočet SN

Josef Wagner

RNDr. Igor Němec

tajemník výboru

tajemník výboru

pro plán a rozpočet SL

pro plán a rozpočet SN

Doc. Ing. Rudolf Zukal, CSc.

Ing. Miroslav Tahy

předseda výboru

předseda výboru

hospodářského SL

hospodářského SN

Ing. Miroslav Tyl

Prof. JUDr. Martin Kontra, CSc.

tajemník výboru

tajemník výboru

hospodářského SL

hospodářského SN

Doc. Ing. Ivan Laluha, CSc.

PhDr. Alena Ovčačíková

předseda výboru

předsedkyně výboru

sociálního a kulturního SL

sociálního a kulturního SN

Gabriela Rothmayerová

Michal Prokop

tajemnice výboru

tajemník výboru

sociálního a kulturního SL

sociálního a kulturního SN

PhDr. Ivan Rynda

Ing. Jozef Stank, CSc.

předseda výboru

předseda výboru

pro životní prostředí SL

pro životní prostředí SN

JUDr. Lubomír Voleník

Ing. Josef Zlocha

tajemník výboru

tajemník výboru

pro životní prostředí SL

pro životní prostředí SN

 

DODATEK

ke společné zprávě výborů Sněmovny lidu a Sněmovny národů

k návrhu zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd

(tisk 152)

V § 2

nahradit citaci (§ 6) na "(§ 16)".

§ 3 upravit takto:

"§ 3

(1) Zemřel-li vlastník nebo byl-li prohlášen za mrtvého, vydá se odňatá věc dalším oprávněným osobám v tomto pořadí:

a) dědic ze závěti, dožil-li se dne účinnosti tohoto zákona;

b) děti vlastníka a jeho manžel, který žije ke dni účinnosti tohoto zákona; není-li některé z dětí vlastníka v den účinnosti tohoto zákona naživu, jsou na Jeho místě oprávněnými osobami jeho děti, a není-li naživu některé z nich, jeho potomci;

c) rodiče vlastníka, nejsou-li naživu osoby uvedené pod písm. b), kteří se dožili dne smrti vlastníka;

d) sourozenci, kteří žijí ke dni účinnosti tohoto zákona. V případě, že některý ze sourozenců ke dni účinnosti tohoto zákona nežije, jsou oprávněnými osobami na jeho místě jeho žijící děti.

(2) Nejsou-li osoby uvedené v odstavci 1, vydá se odňatá věc dědici vlastníka, a není-li naživu, jeho žijícím dětem.

(3) Náležela-li odňatá věc do spoluvlastnictví více osob jsou oprávněnými osobami spoluvlastníci podle výše svých podílů; nežije-li některý z nich, řídí se pořadí dalších na jeho místě oprávněných osob podle odstavců 1 a 2."

Odkazy 2) až 4) se vypouštějí a číslování odkazů 5) až 9) se mění na 2) až 6).

V § 4

se za slova "právnické osoby" vkládají slova: "(dále jen "organizace").

V § 6 odst. 1

se místo slova "popřípadě" uvede slovo "anebo"

odst. 2

se slova "kupní cenu" nahradí slovem "ji".

V § 10 odst. 1 se za slovo "závazky" místo čárky uvede předložka "z".

varianta 1

odstavec 3 zní:

"(3) Jde-li o stavbu, která byla zhodnocena tak, že její cena určená ke dni uzavření dohody a stanovená podle vyhlášky č. 73/1964 Sb., o cenách staveb v osobním vlastnictví a o náhradách při vyvlastnění nemovitosti, převyšuje náhradu podle § 14 odst. 1, je na vůli oprávněné osoby, zda se rozhodne pro tuto náhradu nebo zda vyzve organizaci k vydání stavby a uhradí příslušnému ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci rozdíl mezi takto stanovenou cenou a náhradou podle § 14 odst. 1."

varianta 2

odstavec 2 a 3 se vypouští a odstavec 4 se přečísluje na odstavec 2

V § 12 se vypouští varianta 2.

V § 13

ve variantě 1 se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a na závěr se doplňují slova: "ke dni účinnosti tohoto zákona"; doplňuje se odstavec 2 v tomto znění: "Movité věci, které slouží k provozu činnosti umístěné ve vydávané nemovitosti, je organizace povinna nabídnout ke koupi nejprve oprávněným osobám, a to za zůstatkovou cenu.".

Varianta 2 odpadá.

V § 14 odst. 1

se za slova "na její výzvu "vloží slovo "doloženou"; v odstavci 3 se slova "v odstavci 2" nahradí slovy "v odstavci 1".

V § 15

se dosavadní text označuje jako odstavec 1, jehož první věta zní: "Byly-li nemovitosti v době před účinností tohoto zákona převedeny do vlastnictví jiných osob, než jsou osoby oprávněné, zůstává právo těchto fyzických osob nebo právnických osob, jejichž účastníky jsou pouze osoby fyzické, zachováno a oprávněné osobě vzniká nárok na vydání kupní ceny od organizace, která nemovitost prodala, nebo od jejího právního nástupce."

Nový odstavec 2 zní:

"(2) Zachováno zůstává i vlastnické právo podniku se zahraniční majetkovou účastí, bylo-li na něj převedeno v době před účinností tohoto zákona. Oprávněné osobě vzniká nárok na vydání náhrady od příslušného ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci."

V § 18

se za slovo "neprojeví" vloží slova "ve lhůtě (§ 19 odst. 1)".

V § 22 odst. 1

se za slova "s odňatými věcmi" vkládá text "a movitými věcmi uvedenými v § 13 odst. 2".

V odstavci 3 se za slova "ve stanovené lhůtě" vkládá citace "(§ 19 odst. 2)".

V § 23 odst. 2

se za slovo "poplatky" vkládá slovo "související".


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP