FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. v. o.

165

Odpověď

ministra obrany ČSFR arm. gen. Ing. Miroslava Vacka na interpelaci podanou poslankyní Sněmovny národů JUDr. Klárou Samkovou (tisk 69)

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

V Praze dne ..... září 1990

Čj. 6348 - 84

Odpověď

na interpelaci poslankyně Sněmovny národů FS ČSFR JUDr. Kláry SAMKOVÉ

Vážená paní poslankyně,

k Vaší interpelaci ze dne 13. 8. 1990 podávám následující vysvětlení:

Ke zprávě v Lidových novinách z 10. 8. 1990, že "Československo v minulosti zásobovalo Irák nejenom vojenskou technikou a chemickými zbraněmi, ale také školilo - a to zejména v oblasti chemie - její vojenské odborníky" uvádím, že uveřejněná informace je nesprávná. Do Iráku byla na základě kontraktů dodávána převážně letecká technika, ale nikdy nebyly dodávány chemické zbraně. V oblasti chemie rovněž nebyli v minulosti žádní iráčtí vojenští odborníci školeni ve školicích zařízeních Čs. armády.

V současné době je na základě příslušného kontraktu realizováno mimo ČSA vysokoškolské studium 3 iráckých posluchačů na civilní Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích.

Řešení další části Vaší interpelace "..., že takovýto stav je ještě obtížněji morálně obhajitelný než dodávka zbraní a jestliže se informace v tisku zakládají na pravdě, bude bezpodmínečně nutné podobné smlouvy s okamžitou platností a bez ohledu na finanční ztráty vypovědět" nenáleží do mojí kompetence a je v pravomoci ministrů zahraničních věcí a zahraničního obchodu.

K dalším Vašim otázkám uvádím:

1. V posledních 22 letech uzavřel čs. stát smluvní dokumenty na školení vojenských odborníků z 23 zemí (Afghanistan, Alžírsko, Angola, Egypt, Etiopie, Irák, Kambodža, Laos, Libye, Mosambik, Sýrie, Jemenská arabská republika, Jemenská lidově demokratická republika, Nigerie, Zimbabwe, Maroko, Uganda, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Vietnam, Německá demokratická republika a Kuba).

Kontrakty byly podepisovány statutárními zástupci nebo pověřenými představiteli PZO OMNIPOL, převážně na základě mezinárodních ujednání.

2. V letech 1968 - 1976 byli ve školicích zařízeních Čs. armády školeni posluchači z Maroka, Egypta, Ugandy, Sýrie, Iráku a Afghanistanu v souvislosti s dodávkami letecké a pozemní vojenské techniky do uvedených zemí. Jejich příprava byla zaměřena na zaškolení techniků na opravy obrněné a letecké techniky, provoz radiotechnických prostředků, přeškolení pilotů a navigátorů, na stáže lékařů a postgraduální studium. Konkrétně pro Irák bylo prováděno zaškolení leteckého personálu na dodanou leteckou techniku.

Od roku 1976 do 11. 9. 1990 bylo ve školicích zařízeních Čs. armády vyškoleno celkem 3.166 zahraničních posluchačů z těchto zemí:

Afghanistan

94

 

Libye

1.252

Alžírsko

75

 

Sýrie

619

Angola

10

 

Vietnam

271

Egypt

50

 

JLDR

59

Etiopie

6

 

Kuba

30

Irák

208

 

NDR

61

Kambodža

32

 

Nigerie

82

Laos

23

 

Zimbabwe

7

Maďarsko

150

 

Bulharsko

53

Rumunsko

50

 

Mosambik

34

 

Školení bylo realizováno v krátkodobých kurzech na obsluhu, provoz a opravy vyvezené vojenské techniky (tanky, obrněné transportéry, letouny, raketomety GRAD, kanonové houfnice a radiotechnické komplety), ve středně-technickém školení v trvání do jednoho roku, ve vysokoškolském studiu technických směrů - obor tankový a automobilní, elektrotechnický, strojní, inženýrské specializace služeb letectva, pilot, navigátor, vojenské stavby, ženijní, ve vědecké a postgraduální přípravě a studiu medicíny.

Školení bylo realizováno převážně ve Vojenské akademii v Brně a Vysoké vojenské letecké škole v Košicích. V menším rozsahu byli zahraniční vojenští posluchači školeni ve vojenských leteckých opravářských závodech v Trenčíně a ve Kbelích, Vojenském leteckém učilišti v Prešově a Vojenském lékařském výzkumném a doškolovacím ústavu v Hradci Králové. V souvislosti s přípravou cizích vojenských posluchačů je třeba uvést, že v uvedeném období se pro žádnou zemi nezajišťoval bojový výcvik.

Mimo uvedená školení jsou od roku 1988 ve vojenských lékařských zařízeních zabezpečovány zdravotnické prohlídky severojemenských vojenských pilotů. Do současné doby bylo realizováno celkem 367 těchto prohlídek v Ústavu leteckého zdravotnictví a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

3. Ministerstvo obrany ČSFR bude i nadále přísně dodržovat vládní koncepci k vývozu speciálního materiálu) přičemž lze předpokládat, že současně s případným vývozem vojenské techniky bude odběratelským zemím zabezpečováno i školení jejich vojenského personálu.

K Vaší žádosti o sdělení, proč jsou informace o vojenských dodávkách a školení zahraničních vojenských posluchačů předmětem utajení sděluj i, že utajení vyplývá z příslušných mezinárodních smluv, kterými je čs. strana vázána vůči druhé smluvní straně.

Z uvedených důvodů Vás prosím, paní poslankyně, aby tyto informace jako odpověď na Vaši interpelaci byly použity pouze pro potřebu Federálního shromáždění ČSFR.

S pozdravem

 

Vážená paní

JUDr. Klára SAMKOVÁ

poslankyně Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP