FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. v. o.

196

Odpověď

náměstka ministra zahraničních věcí ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu Miroslavem Richterem na 6. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů

Opis dopisu

NÁMĚSTEK MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

Luboš Dobrovský

V Praze dne 9. 10. 1990

117.691/90-5

Vážený pane poslanče,

k Vašemu dotazu vznesenému na 6. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů FS, zda někdo nějakým způsobem koordinuje vysílání našich expertů do zahraničí, Vám sděluji následující:

Po vypuknutí současné krize v oblasti Blízkého východu zaměřilo FMZV své úsilí především na evakuaci čs. občanů z Iráku a Kuvajtu. Výsledkem této snahy je evakuace více než 460 osob (z 530 osob k 1. 8. 1990).

V Iráku se dnes nachází ještě 70 čs. občanů; přes všechno naše i mezinárodní úsilí brání irácké úřady 58 občanům v odjezdu ze země.

Pokud jde o koordinaci vysílání čs. expertů do zahraničí, ta FMZV nepřísluší, nicméně všem čs. orgánům a organizacím spolupracujícím s Irákem bylo federálním ministerstvem zahraničních věcí sděleno, že ČSFR přijímá a respektuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, z nichž vyplývá povinnost přerušit práce v rámci sjednaných kontraktů. V souladu s usnesením vlády ČSFR č. 556 ze dne 16. 8. 1990 krizový štáb při FMZV důrazně upozornil, že je třeba všechny tyto kontrakty přerušit a umožnit tak všem čs. občanům návrat do vlasti. Ve specifických případech je nutné kontrakty utlumovat tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost našich občanů.

Podle informací dostupných FMZV žádný expert Technoexportu v měsíci září do Iráku nevycestoval (do Bagdádu odjel pouze lékař MUDr. Kala k zajištění nezbytné léčebné péče pro čs. občany zdržujíc se dosud v lokalitě Daura nedaleko Bagdádu).

S pozdravem

Luboš Dobrovský

v. r.

Vážený pan

M. Richter

poslanec Sněmovny lidu

Federální shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP