FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

314

Odpověď

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Václavem Tonisem (tlač 203)

Ministr financí ČSFR

 

V Praze dne 16. listopadu 1990

 

Č. j. V/3-24062/90

Vážený pane poslanče,

dopisem předsedy Federálního shromáždění ze dne 19. 10. 1990 mně byla postoupena Vaše interpelace ve věci financování kulturních a tělovýchovných zařízení sloužících široké veřejnosti, k nimž mají právo hospodaření Třinecké železárny, Třinec.

Po prostudování přiložených materiálů sděluji, že mi jsou známy problémy spojené s financováním velkých kulturních . a tělovýchovných zařízení. Z uvedeného důvodu bylo náměstkem ministra financí ČSFR dopisem čj. IV/2-1813/90 navrženo podniku Třinecké železárny řešení ve dvou variantách, tj. provozování služeb za ceny podle platných cenových předpisů, nebo formou sdružení prostředků.

Domnívám se však, že první varianta nebyla plně pochopena, a proto k ní podávám bližší vysvětlení.

Při provozování služeb za ceny podle platných cenových předpisů podle § 5 odst. 2 vyhlášky č. 210/89 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, požádá organizace ONV o zařazení daného zařízení do určité kategorie a veškeré další náklady hradí jako ostatní hospodářskou činnost, tj. z fondu rozvoje a z nákladů. Výnosy tohoto zařízení jsou součástí hospodářského výsledku organizace a pro jejich zdanění platí zákon o odvodech do státního rozpočtu. Jestliže zařízení hospodaří se ztrátou, snižuje tato ztráta výsledný zisk organizace. Žádné vypořádání s fondem kulturních a sociálních potřeb se neprovádí, a to ani za původně vynaložené náklady.

Vedle možností uvedených v citovaném dopise lze využít i privatizace. Státní rozpočet federace, ani státní rozpočet České republiky nemají možnosti řešit dotacemi ztrátové kulturní domy a tělovýchovná zařízení.

Otázka, kdo má být provozovatelem kulturních domů a tělovýchovných zařízení v Třinci, je věci dohody MěNV Třinec a státního podniku Třinecké železárny. Do tohoto případného sporu nemohou ministerstva financí zasahovat.

Určení příjmů rozpočtů obcí, vč. podílů na daních bude obsahem zákonů o rozpočtových pravidlech, které budou projednávat a schvalovat zákonodárné orgány; tyto zákony mají vstoupit v platnost od počátku roku 1991 a do kompetencí republikových orgánů náleží podle nich zmíněné určení příjmů rozpočtů obcí.

Způsoby k odstranění ztrátovosti velkých kulturních a tělovýchovných zařízení budou muset hledat přímo jejich provozovatelé, neboť také v těchto změnách spočívá podstata přechodu na tržní ekonomiku.

S pozdravem

v zast. Ing. I. Kočárník, CSc., v. r.

Vážený pan

Václav Tomis

poslanec Sněmovny národů

Federální shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP