FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

319

INTERPELACE

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. poslankyní Sněmovny lidu MUDr. Evou Novákovou

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

MUDr. Eva Nováková

výbor sociální a kulturní SL

V Praze 21. 11. 90

Využívám svého ústavního práva a interpeluji federálního ministra pana ing. Václava Klause, CSc.:

Obrátili se na mne představitelé Klubu 89, sdružení spisovatelů nestraníků, které je kolektivním členem Obce spisovatelů, a informovali mne o připravovaném návrhu sazeb daní z obratu ve výši 22 procent z obchodní ceny. Protože celou záležitost považuji za velmi naléhavou a závažnou, zvolila jsem tuto formu interpelace.

Daň z obratu má být zavedena, jak bylo uveřejněno v tisku /např. Tvorba č. 45/1990/, proto, aby daňový systém, který bude platit od roku 1993, neznevýhodňoval žádné odvětví a měl by být založen na principu jednotnosti.

Navrhovaná daň z obratu a další předpokládané zdražení papíru a polygrafických výkonů v rozmezí 40 - 60 procent dohromady znamenají, že nakladatelskou a vydavatelskou činnost bude možné zajistit jedině zdražením knih nejméně o 100 procent, jak přiznali náměstkové ministrů financí ČS a SR v nedávném televizním pořadu Dialog, a to počítali s náklady knih ve výši 40.000 - 50.000 výtisků, což je u většiny produkce nedosažitelné. Odhady odborníků dokonce mluví o tom, že by knihy mohly stát o 200 - 300 procent více, neboli cena průměrné knížky by se mohla pohybovat kolem 100 -150 Kčs.

Nebyla by pak kniha pro našeho občana luxusním zbožím?

Přitom všichni víme, že kniha je základem nejen kultury a umění, ale i vědy a školství. V naších zemích má kniha, kultura, umění svůj tradiční společenský význam, mimořádnější než v jiných zemích.

Kdyby došlo k uplatnění principu jednotnosti daní, nastalo by pro kulturu nešťastné údobí, že by po letech, kdy mnoho knih, her i filmů nemohlo být publikováno z ideových a politických důvodů, teď by zase knihy a časopisy se nevydávaly z příčin ekonomických. Podotýkám, co je všeobecně známo, že nikde na světě kultura nežije a nemůže žít bez pomoci státních dotací, nebo bez odpisů daní, podnikových a soukromých sponzorů, což je forma podpory, která u nás v dohledné době asi nepřichází v úvahu. Než k příznivějšímu stavu dojde, kulturní instituce a kulturní život mohou být v troskách.

Není tedy možné kritickou situaci knižní kultury řešit tak, aby v následujícím údobí - zejména v nejbližší etapě liberalizace cen - nebyla vystavena takovým drastickým ekonomickým i daňovým stresům, které ohrožují její existenci, ohrožují možnost spisovatelů publikovat a ohrožují potřebu občanů podílet se na kulturním životě, bez jehož působení však plně nedosáhneme ani cílů společenských a politických?

Nebo jak jinak hodlá federální ministerstvo financí napomoci překonat velmi vážnou krizi, která hrozí rozpadem knižního trhu, neúměrným omezováním filmové i divadelní tvorby, místních kulturních aktivit a kultury vůbec?

Děkuji za odpověď.

 

MUDr. Eva Nováková

Švabinského nábřeží 3541

767 01 Kroměříž


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP