FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

332

Parlamentní vyšetřovací komise na objasnění událostí 17. listopadu na svém prvním zasedání dne 15. 10. 1990 zvolila studenty Martina Bendu, Filipa Donnera a Davida Šumana za své stálé přizvané členy.

Dne 10. 11. 1990 Českomoravský studentský parlament přijal ve svém usnesení požadavek na začlenění těchto tří studentů do Komise se statutem řádných členů. Zároveň mě ČMSP pověřil, abych tento požadavek tlumočil plénu FS.

Zmínění tři studenti se na práci Komise od počátku plně podílejí a podle mínění většiny členů Komise jsou přínosem. Jejich práce, a tím i práce celé Komise, je však znesnadněna jejich ne zcela jasně definovaným statutem. Proto jménem Českomoravského studentského parlamentu i jménem svým žádám, abyste schválili doplnění Komise o tyto tři členy-neposlance.

Jan Vidím

 

Martin Benda

Narodil se 13. 5. 1970 v Praze. Po ukončení osmé třídy základní školy v Resslově ulici podal roku 1984 přihlášku na gymnázium Botičská. Přes výborné výsledky přijímacích zkoušek nebyl pro nevyhovující politický profil svého otce - činnost v Chartě 77, ve VONS. Ještě v tom roce byl na odvolání přijat na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou Na příkopě. Roku 1988 maturoval s vyznamenáním a byl přijat na elektrotechnickou fakultu ČVUT.

Na podzim roku 1989 stál u zrodu studentské organizace STUHA a podílel se aktivně na přípravě manifestace 17. listopadu. Pomáhal připravovat studentskou stávku, 20. listopadu byl zvolen členem stávkového výboru elektrotechnické fakulty a jejím zástupcem v koordinačním výboru v DISKu. Ve čtvrtek 23. listopadu se stal členem pětičlenného Centrálního koordinačního stávkového výboru VŠ, kde pracoval do poloviny ledna 1990. Na jaře tohoto roku se podílel na práci Volební komise a Komise propagandy a propagace Českomoravského studentského parlamentu.

Na podzim tohoto roku přestoupil do druhého ročníku filosofické fakulty UK obor filosofie, v současné době je členem Akademického senátu FF UK.

Aktivně se podílí na činnosti komise, je zařazen do subkomise na objasnění přípravy, legalizace a vlastního průběhu manifestace 17. listopadu.

David Šuman

Narodil se 14. září v Chomutově. V roce 1974 začal chodit do základní devítileté školy v Praze. Po roce se odstěhoval do Čelákovic, kde dokončil základní devítiletou školu. Gymnázium začal studovat v roce 1982 v Brandýse nad Labem. Po maturitě roku 1986 studoval nástavbu Výpočetní techniky a zpracování informací na střední ekonomické škole. Končil odbornou maturitou s vyznamenáním a po neúspěšných přijímacích zkouškách na ČVUT pracoval rok jako dělník-izolatér po stavbách v Praze. V roce 1988 byl přijat na ČVUT fakultu stavební obor Automatizované systémy řízení.

Do 17. 11. 1989 byl aktivním sportovcem. Přibližně na rozhraní srpna a září podepsal výzvu Několik vět. Po 17. listopadu aktivizoval studenty na kolejích VŠ. Založil stávkový výbor na stavební fakultě. Od ledna pracoval v koordinačním centru studentů všech vysokých škol. Je členem Akademického senátu fakulty stavební.

Před revolucí i po revoluci působil mezi studenty. Pro komisi je přínosem svou kooperativností, organizačními schopnostmi, přehledem a věcným jednáním.

Filip Donner

Narodil se 9. ledna 1969 v Praze. Po absolvování základní školy pokračoval čtyřletým studiem na gymnáziu v Praze 5 Radotín. Po maturitě v roce 1986 složil přijímací zkoušky na právnickou fakultu UK v Praze. Ve druhém ročníku začal studovat obor Mezinárodní vztahy.

Podílel se na své fakultě na přípravě listopadové demonstrace a jako její účastník spoluorganizoval následnou stávku. Do stávky se aktivně zapojil a v jejím průběhu začal pracovat v Zahraniční komisi CKSV VŠ, posléze v nově vzniklé SUS.

Aktivně ovládá dva světové jazyky. V současné době je studentem čtvrtého ročníku PF UK. Je bez politické příslušnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP