FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

334

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Jozefem Zlochou na 7. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 24. 10. 1990

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ ČSFR

Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.

Č. j. 22 846/90

V Praze dne 20. listopadu 1990

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze 7. společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění konané dne 24. října 1990 k soustavě vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros sděluji:

Na základě záznamu z jednání vlády ČSFR č. 12 ze dne 6. září 1990 je na jednání vlády připravována Zpráva o situaci ve výstavbě soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros, jejímž jsem spolupředkladatelem. Dalšími předkladateli jsou předseda vlády SR pan dr. Mečiar, ministr-předseda Federálního výboru pro životní prostředí pan ing. Vavroušek, CSc. a zmocněnec vlády ČSFR a vlády SR pro výstavbu a provoz soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros pan ing. Kocinger.

V navrhovaném usnesení vlády ČSFR jsou řešeny i požadavky a doporučení z Vaší interpelace.

Navrhuje se jmenovat předsedu vlády SR pana Mečiara gestorem československé strany pro jednání s maďarskou stranou o návrhu změny mezistátní Smlouvy o výstavbě a provozu soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros.

Místopředsedovi vlády ČSFR a ministrovi zahraničních věcí panu Dienstbierovi bude uloženo vyžádat stanovisko Rady ministrů MR k dostavbě a provozu soustavy vodních děl.

V návrhu usnesení jsou řešeny i otázky týkající se organizování mezinárodní pomoci při posuzování ekologických problémů soustavy vodních děl, a to zejména v rámci Evropských společenství. V současné době byl na návštěvě v ČSFR generální ředitel divize pro ochranu spotřebitelů, životního prostředí a jadernou bezpečnost Evropských společenství pan Brinkhorst, který jednal zejména na úrovni vlády SR o konkrétní pomoci expertů Evropských společenství.

V zájmu objektivního a rychlého rozhodnutí o postupu další výstavby soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros federální ministerstvo hospodářství doporučilo, aby vláda ČSFR uložila vytvořit skupinu expertů /zastánců i odpůrců vodních děl/ pod vedením nezávislého vedoucího, která by se přímo na místě seznámila se zkušenostmi z provozu obdobných vodních děl vybudovaných ve Francii na Rýnu.

Vodní dílo Gabčíkovo doporučuji dokončit až tehdy, budou-li spolehlivě dořešeny všechny doposud otevřené ekologické problémy, a to zejména otázky vlivu vodního díla Gabčíkovo na množství a kvalitu podzemních vod Žitného ostrova a vlivu průtočného provozu hydroelektrárny Gabčíkovo na hladinový režim povrchových a podzemních vod. Do té doby by měla být další výstavba vodního díla Gabčíkovo omezena a neměly by být ani překračovány plánované úkoly tak, jak se děje na výstavbě vodohospodářské části stavby v letošním roce.

V současné době přetrvávají některá rozdílná stanoviska slovenských orgánů a Federálního výboru pro životní prostředí k posuzování a projednávání ekologických a dalších problémů spojených s tímto vodním dílem, která mají být řešena v závěrech vlády ČSFR k připravované Zprávě. Tato skutečnost a to, že probíhají jednání o úpravě kompetencí republikových a federálních orgánů vedlo k určitému zdržení.

Na základě Vaší interpelace uplatním při projednávání Zprávy ve vládě ČSFR požadavek, aby příslušný ministr /FVŽP, FMH/ byl pověřen předat zprávu výborům pro životní prostředí SL a SN Federálního shromáždění a zajistil pravidelnou informovanost těchto výborů o řešení situace. Vzhledem k tomu, že zejména průběh mezinárodních jednání nemá takové tempo, navrhuji na rozdíl od Vašeho návrhu, aby pravidelné informace byly podávány s periodicitou 2 až 3 měsíce.

Kopie tohoto dopisu byla zaslána na vědomí předsedovi Sněmovny národů Federálního shromáždění panu Šútovcovi.

S pozdravem

p. Dlouhý

Vážený pan

ing. Jozef Zlocha

poslanec Sněmovny národů

výbor pro životní prostředí

Federální shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP