FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

354

Odpověď

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Janem Šolcem (tisk 254)

Ministr financí ČSFR

V Praze dne 30. listopadu 1990

Č. j. III/3-26812/90

Vážený pane poslanče,

v odpověď na Vaši interpelaci ve věci realizace malého pohraničního styku s Polskou republikou a opatření k ochraně domácího trhu s potravinami, kterou jste adresoval předsedovi vlády ČSFR, uvádím následující:

- malý pohraniční styk s PR se bude obnovovat postupně tak, aby zvýšená frekvence návštěv neohrozila vnitřní trh. Tedy v podstatě o sobotách, nedělích a svátcích. Vzhledem k tomu, že doposud nedošlo k dohodě s polskou stranou o zreálnění kursu čs. koruny a polského zlotého, nemám zatím v úmyslu možnosti tohoto malého pohraničního styku dále rozšiřovat

- za základní pro ochranu vnitřního trhu považuji realizaci jednotlivých kroků scénáře ekonomických reforem. Zejména liberalizací cen, včetně zásadní změny systému daně z obratu, které by měly přispět k vyrovnání cenových hladin v ČSFR a v ostatních zemích s tržní ekonomikou nebo zemí, které tržní ekonomiky vytvářejí (kam patří i Polsko). Dále zreálnění kursu Kčs k národním měnám, zejména sousedních zemí, na tržních principech, na základě nabídky a poptávky.

Tato opatření, která jsou připravována k 1. lednu 1991 by měla v následujících týdnech do značné míry přispět k eliminaci spekulativních nákupů občanů sousedních zemí, zejména občanů PR, u nás.

Vzhledem k tomu, že nelze očekávat plnou účinnost těchto opatření hned od data jejich realizace je nutné dočasně přijímat a realizovat i některá administrativní opatření. Jde např. o zákazy či omezení vývozu některých druhů zboží, zvláště pak potravin. Pro zvýšení účinnosti celní kontroly přijala vláda ČSFR opatření ke zvýšení počtu celníků a zvýšení počtu hraničních přechodů. Uvažuje se i o zřízení celní policie, resp. finanční stráže. Ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR dala pokyn ředitelům všech státních podniků, aby podle naléhavosti v jednotlivých místech dohodli s místními zastupitelstvy konkrétní formy omezování prodeje nedostatkového zboží zahraničním návštěvníkům.

Osobně mám za to, že nedávno proběhnuvší volby do obecních zastupitelstev a s nimi spojené změny v jejich postavení a pravomocech, vytvářejí optimální podmínky pro to, aby dočasné problémy spojené s turistickým ruchem a otevírání se světu mohly být operativně řešeny právě podle místních podmínek a potřeb. To může být daleko účinnější a pružnější než jakákoliv opatření, která přijme vláda, zejména vláda federální a centrální orgány státní správy.

S pozdravem

Ing. V. Klaus, CSc., v. r.

Vážený pan

Jan Šolc

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP