FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

398

Odpověď

ministra vnitra ČSFR Ing. Jána Langoše na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu B. Hubálkem (tisk 317)

MINISTR VNITRA

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Ing. Ján LANGOŠ

V Praze dne 14. prosince 1990

Čj.: KR-3195-16/90

Přílohy: 1/2

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci zajištění pořádku na státních hranicích, jakož i zdraví a osobní bezpečnosti pracovníků celní služby Vám sděluji, že podle mých informací nebyly případy konfliktů zveřejněny ve sdělovacích prostředcích věrohodným způsobem. Rovněž mám důvod domnívat se, že některé zprávy ve svodných hlášeních pro Ústřední celní správu FMZO byly koncipovány ne ve zcela objektivním duchu.

Je však zřejmé, a některé případy konfliktů na hraničních přechodech v letošním roce to dokumentují, že neúměrně vzrostla agresivita určitých skupin cestujících. Tento fakt je spojen především s nedostatečnou úrovní právního vědomí, nízkým stupněm občanské disciplinovanosti a s nerespektováním postavení policie v demokratickém státě. Domnívám se, že se jedná o celospolečenský problém, jehož řešení nelze spatřovat pouze v přijímání opatření ze strany resortu FMV.

Závěrem uvádím, že problematika spolupráce a vzájemné pomoci nejen v konfliktních situacích, byla předmětem jednání na úrovni vedení Úřadu FMV pro pasovou službu a cizineckou agendu a Ústřední celní správy FMZO dne 14. listopadu 1990. Výsledkem bylo přijetí společných opatření v oblasti spolupráce mezi orgány pasové kontroly a celní služby.

Úřad FMV pro pasovou službu a cizineckou agendu PRAHA

Č. j.: UC-670/OPK-90

V Praze dne 21. 11. 1990

Dálnopisem!

Všem úřadovnám FMV PSCA - /mimo Prahy/ a OPK Praha - Ruzyně

Věc: Spolupráce s orgány celní správy na hraničních přechodech

Po vyhodnocení situace v oblasti spolupráce orgánů RPK a celní správy na HP stanovím společně s generálním ředitelem ÚCS FMZO následující postup k jednotnému provádění čl. 1 "Prozatímních směrnic o spolupráci orgánů celní správy a orgánů Úřadu FMV PSCA":

1. Při vzniku konfliktních situací s cestujícími tj. zejména v případech slovního i fyzického napadání, narušování celní nebo pasové kontroly a narušování veřejného pořádku si obě složky na požádání vedoucího funkcionáře nebo v případě bezprostředního ohrožení i na dožádání jednotlivých příslušníků poskytnou pomoc.

Přitom dbají, aby byla dodržena zákonná zmocnění.

O vzniku mimořádných událostí takovéhoto charakteru zpracují příslušní funkcionáři obou složek objektivní informace nadřízeným orgánům, po vzájemné konzultaci a dohodě.

2. Obě složky si v zájmu efektivnosti provádění kontroly vyměňují informace a poznatky týkající se činnosti druhé složky, zejména:

- RPK informuje celní pobočku o vyhlášených pátráních např. po zbraních, starožitnostech, vozidlech a dalších věcech;

- celní odbočka informuje RPK o zjištěných případech přepravy zbraní, střeliva a umožní jejich fyzickou kontrolu, ukrytých osobách, cestovních dokladů druhých osob apod. na hraničních přechodech při realizaci "Prozatímní směrnice o spolupráci orgánů celní služby a orgánů Úřadu FMV pro pasovou službu a cizineckou agendu", jejichž kopii Vám zasílám.

S pozdravem

Vážený pan

Bohuslav HUBÁLEK

poslanec Sněmovny lidu

Federálního shromáždění ČSFR

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP