FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

410

Odpověď

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu R. Zukalem (tisk 139 - odpověď ministra č. 193 - nesouhlas)

 

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Čj.: 7413-84

V Praze dne 17. prosince 1990

Vážený pane poslanče,

velení Československé armády plně chápe Vaše požadavky jak jsou uvedeny v interpelaci z 20. 11. 1990, a to jak z hlediska zájmů místních občanů, bydlících-poblíž uvedených prostorů, tak i z hledisek širších. Snaží se vhodným způsobem eliminovat tyto negativní dopady na obyvatelstvo. Přesto však je nutné brát v úvahu i celospolečenské zájmy vyplývající ze zabezpečení suverenity našeho státu.

Na listopadovém zasedání Rady obrany státu byla projednávána otázka redislokace vojenských útvarů a perspektivy dalšího využívání vojenských letišť. Celá tato problematika bude dořešena na prosincovém zasedání a bude postoupena vládě a brannému a bezpečnostnímu výboru Federálního shromáždění. Na tomto základě bude s konečnou platností budována nová koncepce Československé armády.

Materiál, který předložím k projednání v Radě obrany státu i nadále předpokládá využívání letiště Přerov, Prostějov a vojenských výcvikových prostorů Dědice a Libavá.

Vojenské letiště Přerov bylo obsazeno dvěma leteckými pluky. Pro zlepšení životního prostředí bude jeden pluk na tomto letišti zrušen do konce března 1991. Zůstane zde školní pluk, který používá letouny s menší hladinou hlučnosti. Ze zahraničních pilotů jsou zde cvičeni státní příslušníci Alžíru, tedy státu, který se na krizi v Perském zálivu nezúčastňuje. Uzavřený kontrakt je pro naši republiku ekonomicky značně výhodný a skončí v roce 1992.

Letiště Prostějov je obsazeno vrtulníkovým plukem, který po roce 1968 byl přemístěn z letiště Olomouc. I po odchodu sovětských vojsk z letiště Olomouc nebude toto letiště obsazeno vojenským letectvem vzhledem k těsné blízkosti města, ještě kritičtější než je tomu na letišti Prostějov. Velení československého vojenského letectva pro zmírnění hlučnosti na letišti Prostějov postupně realizuje celou řadu konkrétních opatření zaměřených k eliminování vznikající hlučností. Je omezována letová činnost pouze na určité dny a hodiny, je omezován výcvik pilotů v nočním létání, je vydán zákaz letů v malých výškách nad hustě obydlenými oblastmi, upřednostňuje se směr vzletu mimo město v závislosti na meteorologických podmínkách.

Vojenský výcvikový prostor Dědice je využíván pro výcvik posluchačů Vojenské vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově. Uzavírání silnice Drahany - Žarovice bylo prováděno pro potřebu letecké střelnice Žarovice. V současné době je tato střelnice pro výcvik letectva zrušena.

Výcvikový prostor Libavá je určen pro výcvik pozemních vojsk. I nadále se předpokládá jeho využívání, ovšem se značně sníženou intenzitou po odchodu sovětských vojsk z toho prostoru

Zdánlivě velké rozměry těchto výcvikových prostorů jsou limitovány hlediskem bezpečnosti vzhledem k využívání současné vojenské techniky a jsou tedy pro výcvik armády nezbytné. Ve srovnání se všemi evropskými státy v propočtu na plochu a počet vojáků má Československá armáda nejmenší požadavky na vojenské výcvikové prostory. I přes tento fakt se rada výcvikových prostorů územně omezuje a zprůchodňuje pro obyvatelstvo k rekreačnímu využívání.

Otázku necitlivého hospodaření na území vojenských lesů (velkoplošné mýcení) by bylo možné úspěšně řešit po předložení konkrétních údajů. Bez nich nelze odpovědně rozhodnout, zda se jedná o necitlivé hospodaření nebo o odstraňování následků emisí napadených lesů. Koncernový podnik "Lesy a statky Plumlov", který obhospodařuje vojenský výcvikový prostor Dědice je připraven Vám podat podrobnější informace.

S pozdravem

 

Vážený pan

Prof. Ing. Rudolf ZUKAL, CSc.

předseda výboru hospodářského SL FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP