FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

Odpověď

předsedy vlády JUDr. Mariána Čalfy na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Václavem Tomisem na 9. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 27. listopadu 1990

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze dne 29. prosince 1990

Č. j. 105/I/90

Vážený pane poslanče,

obsah Vaší interpelace, respektive Vaše otázka položená vládě při jednání Federálního shromáždění dne 27. listopadu 1990 se dotýká jak Federálního ministerstva zahraničního obchodu - Ústřední celní správy, tak také Federálního ministerstva vnitra a vlád České republiky a Slovenské republiky.

Ochrana vnitřního trhu, resp. důsledné uplatňování zákazů a omezení vývozu zboží je jedním z hlavních úkolů celní správy již delší dobu. Federální ministerstvo zahraničního obchodu - Ústřední celní správa v této oblasti úzce spolupracuje s republikovými ministerstvy obchodu a cestovního ruchu, zejména pokud jde o stanovení druhu zboží (zboží mimo rámec zahraničně obchodních styků), jejichž vývoz z ČSFR je zakázán nebo omezen (vyhláška FMZO č. 41/1985 Sb., ve znění pozdějších změn a doplňků). Seznam zboží, jehož vývoz je zakázán, obsahuje nyní 12 položek, včetně veškerých potravin; seznam zboží, k jehož vývozu je třeba povolení (správní poplatek se vyměřuje až ve výši 500% ceny zboží), obsahuje 23 položek. Jiné zboží může zahraniční fyzická osoba vyvézt bez povolení, podle délky pobytu v ČSFR, až do hodnoty 500,- Kčs. Pokud celnice zjistí pokus o vývoz zakázaných druhů zboží, toto zboží deponuje nebo cestujícího vrátí zpět do vnitrozemí k vrácení zboží do obchodu. Jestliže zboží není přihlášeno k celní kontrole, postupuje podle trestních předpisů.

Na dny předpokládaného zvýšeného provozu mají celnice dohodnuto s obchodními organizacemi, aby vykupovaly vrácené zboží přímo na hraničních přechodech. V prvních devíti měsících letošního roku vyměřily celnice v 65 tis. případech správní poplatky ve výši 58 mil. Kčs. Při výstupní celní kontrole bylo u cizinců zjištěno více než 20 tis. celních deliktů, jejichž předmětem bylo zboží v hodnotě téměř 40 mil. Kčs (z větší části zakázané druhy zboží). Jako konkrétní příklad lze uvést údaje z hraničního přechodu Petržalka, kde ve dnech 3. až 9. 12. 1990 byly vyměřeny správní poplatky ve výši 109 tis. Kčs, zpět do vnitrozemí bylo vráceno zboží v hodnotě 40 tis. Kčs a přímo na přechodu bylo obchodními organizacemi vykoupeno zboží v hodnotě téměř 400 tis. Kčs; z hraničního přechodu Petrovice u Karviné bylo ve stejných dnech zpět do vnitrozemí vráceno zboží v hodnotě 1 mil. 640 tis. Kčs.

Z uvedených údajů je zřejmé, že celnice věnují dodržování zákazů a omezení vývozu zboží maximální pozornost. Provádění důkladných celních prohlídek značně prodlužuje čekací doby na hraničních přechodech (např. na přechodu Český Těšín nejsou výjimkou čekací doby až 10 hodin), což spolu s nepropouštěním resp. odebíráním zboží způsobuje podrážděnost až agresivitu cestujících.

FMZO - Ústřední celní správa je toho názoru, že otázku ochrany vnitřního trhu nelze efektivně řešit pouze prováděním důkladné celní kontroly na hraničních přechodech; považuje za nezbytné soustavně podle situace na vnitřním trhu přijímat opatření k omezování prodeje zboží cizincům a zamezení spekulativnímu prodeji. Celnice velmi často zjišťují pokusy o vývoz zboží i ve velkoobchodním balení, případně zboží, které se v obchodech vyskytuje jen výjimečně. Navíc řadu druhů zboží, zejména potravin, nelze z hygienických důvodů vrátit do obchodní sítě.

Republiková ministerstva obchodu a cestovního ruchu přijala některá opatření. Počátkem letošní letní turistické sezóny zaslala ministryně obchodu a cestovního ruchu ČR ing. Vlasta Štěpová, CSc. ředitelům příslušných státních podniků dopis, ve kterém jim uložila, aby uplatnili veškerá zákonná zmocnění k zabezpečení plynulého zásobování občanů, t. j. včetně regulace prodeje určitých druhů zboží zejména cizincům. Současně MOCR ČR zmocnilo všechny NV, resp. obecní zastupitelstva k regulaci prodeje nedostatkových druhů zboží. Tato opatření, pokud se jedná o státní podniky, jsou zčásti uplatňována, soukromý prodej nelze postihnout.

Ministerstvo obchodu a cestovního ruchu SR uložilo již počátkem letošního roku regulovat prodej nedostatkových druhů zboží, zejména potravin, na jedno balení na jednu osobu. Současně toto ministerstvo upozorňuje, že pokud jde o průmyslové zboží, je regulace jeho prodeje prakticky nemožná. Velmi závažný je také fakt, že v jižních oblastech Slovenska je pro pracovníky obchodu prakticky nemožné rozeznat bez kontroly dokladů občana ČSFR od občana MR.

Pokud jde o problematiku zneužívání tranzitu přes území ČSFR polskými občany, je třeba konstatovat, že FMV již v říjnu 1989 přijalo opatření k zamezení jeho zneužívání a této problematice věnuje maximální pozornost i v současné době. Pokud orgány pasové kontroly zjistí zneužití tranzitu, jsou oprávněny označit osobu za "nežádoucí" pro ČSFR (formálně otiskem příslušného razítka do cestovního dokladu cestujícího) Od začátku letošního roku do současné doby bylo za "nežádoucí" pro ČSFR označeno celkem 1 547 občanů Polské republiky, a to jak z důvodu porušení podmínek tranzitu, tak na doporučení celnic při porušení celních nebo devizových předpisů.

S pozdravem

Vážený pan

JUDr. Václav Tomis

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP