FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

č. 434

Odpověď

ministra vnitra ČSFR Ing. Jána Langoše na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Petrem Gandalovičem (tisk 389)

MINISTR VNITRA

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze dne ... ledna 1991

Čj. FZV-26/91

Vážený pane poslanče,

Odpovídám na Vaši interpelaci z 20. prosince minulého roku.

Pokud jde o seriózní výhled vývoje, je k němu zapotřebí především seriózních informací ze sovětské strany. Na všech mezinárodních jednáních, která zástupci FMV v poslední době vedli, tj. na pražské poradě států hraničících se SSSR (11. prosince), na dvoustranném jednání s představiteli rakouského MV a MZV (19. prosince), na obdobném jednání s německými činiteli (8. ledna), v neposlední řadě též na prosincovém symposiu "Russians are coming" pořádaném ve Štíříně, bylo konstatováno, že takové informace sovětská strana dosud nedokázala podat. Datum schválení zákona o cestování nebylo dosud přesně sděleno a neoficiální údaje se liší.

Za těchto okolností nezbývá nic jiného, než stanovit strop migrace podle našich možností a připravit se - opět v rámci těchto možností - na různé scénáře mimořádné situace.

Tyto scénáře jsou zhruba tři. První předpokládá spolupráci republikových orgánů s krizovými štáby měst a obcí (o kompetenci republik viz další odstavec). Druhé dva jsou svěřeny speciálnímu krizovému štábu, který byl pro případ zvýšeného počtu utečenců ustaven při FMV a pracuje v součinnosti s MNO. Dále v této souvislosti doporučuji Vaší pozornosti usnesení federální vlády č. 897 z 20. prosince 1990 o souboru opatření k ochraně území ČSFR před migrací cizinců.

Pokud jde o rozdělení kompetencí, řešil všechny otázky spojené s příchodem a pobytem utečenců, speciální útvar FMV, tj. Sekretariát zmocněnce federální vlády. V měsíci lednu probíhají poslední jednání o převzetí části těchto povinností orgány republik, které si pro tento účel jmenovaly zvláštní pověřence.

Pokud jde o systém lékařské péče, snažíme se péči o utečence začlenit do naší sítě zdravotnických služeb, jak je to obvyklé i v jiných státech. V Sekretariátě vládního zmocněnce je otázkami hygieny a zdravotní péče pověřena odborná síla (lékařka s 2. atestací z hygieny), která se účastní rozhodování při budování i provozu táborů a vede jednání s OÚNZy, místními úřady i s příslušnými činiteli ministerstva zdravotnictví. Toto ministerstvo nyní pověřilo jednoho z náměstků ministra, aby vedl jednání se zmocněnkyní vlády o všech zásadních otázkách zdravotní péče o utečence. První jednání se konalo 4. ledna a zúčastnili se ho i přednostové zainteresovaných odborů ministerstva zdravotnictví. Toto jednání stanovilo postup při vypracování systému zdravotní péče o utečence, takže v budoucnu se nebudou všechny problémy řešit ad hoc jednáním s příslušnými OÚNZy, jak tomu bylo dosud.

Dosavadní tábory pro utečence se nacházejí pouze na území České republiky, ale v nejbližších týdnech se patrně podaří otevřít velký tábor na území Slovenska.

Metodickou pomůcku, jakou navrhujete, bude možné zpracovat, až budou uzavřena jednání s republikami, s federálním ministerstvem práce a sociálních věcí (zde nám byla přislíbena analýza možností zaměstnání pro uprchlíky na druhou polovinu ledna, kdy také povedeme následné jednání), dopracován systém zdravotní péče (zpracovává ministerstvo zdravotnictví podle našich podkladů) ap.

S pozdravem

Vážený pan

Petr GANDALOVIČ

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP