FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

447

Odpověď

ministryně kontroly ČSFR Ing. Květoslavy Kořínkové, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Suchánkem (tisk 416)

Příloha

MINISTRYNĚ KONTROLY ČSFR

Ing. Květoslava Kořínková, CSc.

V Praze dne 24. ledna 1991

Č. j. 177/91-01-3/M/91

Vážený pane poslanče,

dne 11. 1. 1991 mi byla doručena Vaše interpelace, která se týká údajů o dovozu kakaových bobů s vysokým obsahem škodlivých látek z Ghany, prostřednictvím OZO Koospol, uveřejněných v týdeníku Respekt č. 30 z roku 1990.

K jednotlivým konkrétním otázkám Vaší interpelace uvádím:

1. Zda odpovídají údaje uváděné v článku skutečnosti.

Zmíněná problematika byla, kromě Vámi přiloženého článku, uveřejněna ještě v Lidových novinách 12. 1. 1991 a v týdeníku Respekt č. 1/1991, kde otázka dovozu kakaových bobů byla rozšířena o způsob jejich kontroly v současné době.

Po provedeném šetření na OZO Koospol, Správě federálních hmotných rezerv, útvaru Hlavního hygienika ČR a v čokoládovnách bylo zjištěno, že údaje zveřejněné ve zmíněných tiskovinách lze rozdělit do následujících částí a) až d):

a) vědomé dovážení kakaových bobů s obsahem škodlivin z Ghany obchodní skupinou č. 10 OZO Koospol od roku 1986, s uvedením konkrétního případu zjištění vadné zásoby bobů s obsahem metylbromidů ve skladu SFHR na Slovensku Inspektou Praha a následné zpracování této zásoby v Čokoládovnách Olomouc, a to za vědomí zástupce ředitele SFHR Leopolda Léra, býv. ministra financí.

K této části bylo zjištěno:

V roce 1986 kakaové boby ve skladech SFHR na Slovensku skladovány nebyly. Na základě zakázky OZO Koospol provedla Inspekta Praha dne 24. 6. 1987 odběr vzorků kakaových bobů ze skladu SFHR Kopaničák Čachtice z teritoria Pobřeží Slonoviny dodaných na základě kontraktu č. 10 6870-445. Při tomto odběru vzorků bylo zjištěno, že některé žoky jsou napadeny plísní a z tohoto důvodu byly vzorky odeslány k posouzení Slovenské poľnohospodárské a potravinárské inšpekcii, která dne 10. 7. 1987 vydala posudek jakosti pod č. j. 586-07-1987 s tím, že boby jsou plesnivé z 5% obsahu vzorků. Tato hodnota odpovídala v té době připravovanému návrhu oborové normy čokoládoven č. 58 1340. Tato norma se používá do dnešní doby.

Boby z této zásoby byly pak zpracovány v Čokoládovnách Maryša Olomouc a Zora Rohatec v celkovém množství 354 tun.

Vzorkování na obsah bromidů nebylo při těchto odběrech prováděno, šlo jen o zjištění obsahu plísní v jádru bobů, protože na povrchu bobů se po dopravě v lodních prostorech vyskytuje tzv. "lodní pot", který je podobný plísním. Posouzení tohoto stavu bylo právě předmětem vzorkování.

Nějaký neoprávněný zásah do způsobu zpracování a kontroly bobů býv. ministrem financí Leopoldem Lérem nelze tedy prokázat, ale ani předpokládat. Z věcného důvodu šlo tedy o zjišťování zcela odlišného druhu kvality a posuzování zásob bobů. Nešlo zde také ani o dodávku z Ghany, ale z jiného teritoria.

b) Pokračování v dovozu kakaových bobů z Ghany OZO Koospol pro čokoládovny a SFHR se zvýšeným obsahem metylbromidů nad stanovenou normu 10 mg/kg a následné zvýšení této normy na 50 mg/kg v roce 1987 tehdejší hlavní hygieničkou ČR MUDr. Zuzkovou a i další překračování této normy ve skladovaných bobech na zásobách SFHR i při jejich zpracování v čokoládovnách.

K této části bylo zjištěno:

OZO Koospol dováží ročně v průměru 23 tis. t kakaových bobů z teritorií Ghana, Pobřeží Slonoviny a Nigerie. Z tohoto množství bylo průměrně 1 tis. t skladováno ve skladech SFHR, přičemž odběratelem byly jen závody o. p. Čokoládovny Praha, které pro potřeby SFHR její zásoby ročně obměňovaly. Pouze v roce 1988 odebrala SFHR 298 t bobů, opět prostřednictvím OZO Koospol, z Ghany na přímou hospodářskou smlouvu mezi SFHR a OZO Koospol.

Kontrola dodávek kakaových bobů na obsah metylbromidů, které se užívají v potravinářství na hubení škůdců, byla běžně prováděna od roku 1986, a to jak u zásob v SFHR, tak v čokoládovnách. Obsah těchto chemikálií prověřovaly okresní hygienické stanice, Státní inspekce jakosti a veterinární ústavy podle sídel výrobních závodů a skladů.

Z prováděného vzorkování, a to ze všech uvedených teritorií dovozů, byl zjišťován obsah bromidů do hodnoty 50 mg/kg. U některých dodávek tyto hodnoty byly však výrazně nižší (8-20 mg/kg). Vzorkování se provádí samostatně u bobů celých vč. slupek a pouze u jader, kde hodnoty jsou výrazně rozdílné. Slupky jsou pak odpadem.

V případě zmíněně přímé dodávky bobů pro sklady SFHR dovezených v prosinci 1988 z Ghany provedla Hygienická laboratoř v Ústí n/Labem rozbor vzorků a bylo zjištěno, že celé boby obsahují až 400 mg/kg bromidů, u slupek u jednoho vzorku to bylo až 730 mg/kg. Kontrolní a ověřující měření provedl dne 5. 5. 1989 i Ústav jaderného výzkumu Řež u Prahy se stejným výsledkem.

Ze strany SFHR byla provedena reklamace a OZO Koospol vadnou dodávku v srpnu 1989 reexportoval do SRN a zajistil dodávku náhradní.

Ke znění zápisu z jednání mezi zástupci SFHR a Koospolu z 9. 7. 1987, který byl také otištěn v týdeníku Respekt č. 30 ve zvýrazněné orámované podobě, bylo zjištěno, že zde autor článku pozměnil v bodě dvě zápisu, teritorium dovozu Pobřeží Slonoviny na Ghanu a vynechal text týkající se reklamace na dodávku bobů s obsahem plísní, právě do skladu Kopaničák Čachtice. Zde se opět nejednalo o reklamaci na obsah bromidů, ale plísní. Jde právě o případ reklamace, popsaný v bodě 1a).

Ke snaze o zvýšení normy obsahu bromidů bylo ze strany oborového podniku Čokoládovny přistoupeno již v roce 1986, protože žádná z dodávek bobů neodpovídala předpisu Ministerstva zemědělství a výživy ČR č. 50 (svazek 43/78), a to obsahem bromidů do hodnoty 10 mg/kg.

O. p. Čokoládovny se již dne 22. 12. 1986 obrátil se žádostí o dobrozdání ke zvýšení uvedené normy na hodnotu 50 mg/kg na Institut hygieny a epidemiologie Praha. Na základě souhlasu se zvýšením normy pak Hlavní hygienička ČR MUDr. Zuzková zvýšení normy na uvedených 50 mg/kg dne 23. 9. 1987 potvrdila pod č. j. HEM-363.2-16.9.87. Platnost tohoto rozhodnutí byla omezena do 31. 12. 1992.

Na základě předmětného článku v časopise Respekt č. 30 záležitost zvýšení normy obsahu bromidu posuzoval v roce 1990 nynější Hlavní hygienik ČR MUDr. Jaroslav Kříž.

Pod č. j. HEM-353.2.V-30.10.90 vydal kladné stanovisko ke správnosti povolené hodnoty 50 mg/kg bromidů u kakaových bobů, se zdůvodněním, že původní hodnota 10 mg/kg byla určena chybně.

Podle Světové zdravotnické organizace je omezení obsahu bromidů vztaženo pouze na hotové výrobky s tím, že orientačně a na podkladě zvyklostí uvádí maximální obsah 50 mg/kg. Provedené porovnání se vzorky ze Švédska a SRN, ukázalo na srovnatelný, případně nižší obsah bromidů u tuzemských výrobků z kakaových bobů přejímaných dle nové normy. Rovněž ve Švýcarsku se zjišťuje obsah bromidů nikoliv ve vstupní surovině, ale v hotových výrobcích.

c) Šetření uvedeného případu orgány prokuratury

K této části bylo zjištěno:

Pracovník SFHR Jan Pulpán, profesí entomolog, se obrátil s oznámením o podezření z trestné činnosti pracovníků OZO Koospol při dovozu kakaových bobů z Ghany na Prokuraturu v Praze 6 (podle místní příslušnosti OZO).

Prokuratura v Praze 6 dne 14. 9. 1989 pod č. j. Pn 127/86 případ odložila se zdůvodněním, že nedošlo ke spáchání trestného činu úmyslného či z nedbalosti, protože pracovníci OZO Koospol jednali podle platných předpisů. Zdůvodnění se opíralo o znalecké posudky. Na základě stížnosti Jana Pulpána věc přezkoumala Městská prokuratura Praha a dne 27. 10. 1989 potvrdila rozhodnutí Prokuratury Praha 6 pod č. j. 2Kn 188/89.

Rozhodnutí prokuratury, jakožto nezávislého orgánu nelze přehodnocovat.

d) Stanovisko laboratoře JZD Potěhy pro SFHR o vysokém obsahu aflatoxinu B1 v hodnoceném vzorku z 15. 11. 1989 - uvedeno v závěru článku ve zvýrazněné orámované podobě.

K této záležitosti bylo zjištěno:

Na základě požadavku SFHR provedla laboratoř JZD Potěhy analýzu vzorku kakaových bobů ze skladu SFHR na obsah aflatoxinu B1 a bylo zjištěno, že stanovená norma 5 mg/kg byla překročena na 53,830 mg/kg. Jednalo se o kontrolní analýzu po zjištění plesnivých 300 kg bobů ve skladu SFHR Praha.

Pro informaci uvádím, že aflatoxin B1 vzniká jako produkt plísní napadajících kakaové boby a jde zcela o odlišnou látku než bromidy, o kterých pojednává předmětná pasáž v článku časopisu Respekt.

Na základě uvedené analýzy bylo veškerých 300 kg bobů vč. obalů spáleno v Chemopetrolu Kralupy (faktura za spálení č. 31 591 z 30. 4. 1990).

2. Co se v této věci v poslední době učinilo pro ochranu spotřebitelů, především dětí

Povinnost dodržovat a kontrolovat kvalitu a normy ve výrobcích je uložena zákonem č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, výrobcům.

Kontrolu, jak tato povinnost je výrobcem plněna, provádí laboratorními rozbory Státní inspekce jakosti zemědělských a potravinářských výrobků Praha a Bratislava. Při zjištění rozdílů od stanovených norem jsou vyvozovány sankce až do zákazu výroby.

U výrobků čokoládoven k takovým případům nedošlo a jak bylo uvedeno v bodě 1b) jsou výrobky čokoládoven, co do obsahu škodlivin, srovnatelné se zahraničím.

Pro každý výrobek čokoládoven je stanovena norma kvality ve formě závazné Čs. státní normy.

Pro kontrolu a přebírání kakaových bobů je v současné době připravována novela oborové normy č. 58 1340 o. p. Čokoládoven, a to jak za účasti všech zainteresovaných orgánů, tj. jak čokoládoven, tak Ministerstva zemědělství a výživy, ale především pod dozorem Státní inspekce jakosti zemědělských a potravinářských výrobků, která je také základní státní zkušebnou řízenou Úřadem normalizace a měření pro oblast potravinářství.

Diskutovaná norma obsahu bromidů v kakaových bobech bude rovněž předmětem této směrnice.

Od listopadu 1990 OZO Koospol zajišťuje kontrolu jakosti kakaových bobů prostřednictvím fy Quast a Cons.-Hamburk, konkrétně laboratoří dr. W. Specht a dr. R. D. Wecren - Hamburk. Z předložených kontrolních zápisů nebylo zjištěno zvýšené množství bromidů.

Dne 6. 11. 1990 provedla laboratoř Konzerváren a lihovarů Praha, Pranická 140, analýzu obsahu bromidů v čokoládách a kakau vyrobených v Čokoládovnách Praha. Vzorky odebrala z pověření OZO Koospol organizace Inspekta. Rozborem bylo zjištěno, že obsah bromidů byl u čokolád od 7,9 do 15,9 mg/kg, u kakaa od 18,5 do 21,1 mg/kg, což je v souladu s normou.

Porušení hygienických norem nebylo zjištěno ani při značném objemu exportu malovaných figurek do vyspělých zemí, kde je prováděna náročná kontrola jakosti vč. zjišťování obsahu škodlivých látek.

3. Kdo je viníkem popisovaného stavu a jaké byly podniknuty kroky k jeho potrestání.

Z výše uvedeného šetření vyplývá, že obsah článku časopisu Respekt do značné míry neodpovídá skutečnosti, řada údajů, jak je uvedeno, byla zkreslena a řada jich na sebe ve skutečnosti nenavazuje.

Osobní zavinění v porušení platných norem a předpisů zjištěno nebylo.

S pozdravem

Vážený pan

RNDr. Jaroslav Suchánek

poslanec Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP