FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

453

Interpelace

předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy podaná poslanci Sněmovny lidu J. Špačkem a M. Nazari

 

Interpelace

předsedy federální vlády pana Mariána Čalfy

Vážený pane předsedo,

na základě §49 ústavního zákona o československé federaci a § 62, odst. 1 a 2 zákona o jednacím řádu FS, využíváme svého práva interpelovat členy vlády a obracíme se na Vás v záležitosti s. p. ZETOR Brno.

Již řadu měsíců a přesto dosud neúspěšně se řeší otázky platební neschopnosti s. p. ZETOR, která má základní příčiny ve vyhlášení embarga na dodávky československých výrobků do Iráku v souvislosti s iráckou agresí vůči Kuvajtu. Mimo toho, jak je ve světě obvyklé, prodej traktorů probíhá na dlouhodobější úvěry.

Nejde tedy o platební neschopnost v důsledku neprodejnosti výrobků, výroby "na sklad", ani v důsledku hromadění nevyužitých zásob.

S. p. ZETOR má i pro rok 1991 zajištěn odbyt celé předpokládané výroby traktorů, při čemž rozhodující část odbytu směřuje do devizově výhodných oblastí.

Nedořešení uvedených problémů, jak ukázal již konec roku 1990, hrozí zastavením subdodávek pro s. p. ZETOR, tedy i zastavením jeho výroby a řetězovým ohrožením jeho subdodavatelů. To jenom v samotném s. p. ZETOR, jednom z největších podniků v Brně, představuje ohrožení více než 10.000 pracovních míst, nemluvě o jeho subdodavatelích.

Mimo toho hrozí ztráta zahraničních, a to i tradičních trhů, podle našeho názoru ne právě nevýhodných. Stejně tak hrozí ztráta zájmu zahraničního kapitálu na účasti ve s. p. ZETOR.

Žádáme Vás proto pane předsedo, abyste zajistil dořešení uvedeného problému, jehož základní příčiny pramení z rozhodnutí federální vlády.

Rádi bychom dostali odpověď především na následující otázky:

1. převezme federální vláda pohledávky s. p. ZETOR za Irákem, které s. p. ZETOR není schopen v dohledné době vymáhat vzhledem k přerušení hospodářských styků s Irákem?

2. pomůže federální vláda, za účasti vlády ČR dořešit uvedené problémy včas, aby nedošlo ke zhroucení s. p. ZETOR Brno, jehož výroba má zajištěný celkem efektivní odbyt?

Pro Vaši informaci přikládáme podrobnější informace o celé záležitosti, jak jsme ji získali.

S úctou

Dr. Josef Špaček

poslanec FS

Dr. Marta Nazari

poslankyně FS

V Praze dne 28. 1. 1991

 

Příčina platební neschopnosti s. p. Zetor Brno.

Důvodem platební neschopnosti s. p. Zetor není to, že by se v podniku hromadily zásoby neprodaných traktorů a zásoby nepotřebných materiálů, nebo že by Zetor vyráběl a prodával se ztrátou. Právě naopak - Zetor v roce 1990 měl a pro rok 1991 stále ještě má prodej traktorů zajištěn. V průběhu minulého roku zvyšoval denní výrobu traktorů na rekordní úroveň 113 ks/den (t. j. + 40% v září 1990 oproti září 1989).

Ve srovnání s léty 1988 a 1989, kdy výsledkem hospodaření byla ztráta, v roce 1990 dosáhl a překročil podnik plánovaný zisk.

Příčina platební neschopnosti Zetoru spočívala a dosud trvá ve snížení úvěrového krytí pohledávek za zahraničními odběrateli řádově o 1,1 mld Kčs v průběhu druhého pololetí roku 1990.

Zetor je jedním z mála strojírenských podniků, ve kterém je od roku 1983 uplatňován princip tzv. ekonomického sepětí výroby a zahraničního obchodu, v rámci kterého podnik pomocí bankovního úvěru financuje vývoz až na zahraničního zástupce. Do 1. 4. 1989 nositelem zahraničních pohledávek byl koncern Agrozet, který tyto obhospodařoval a důsledky promítal do ekonomiky bývalého koncernového podniku Agrozet Zetor. Od 1. 4. 1989 od vzniku s. p. Zetor je nositelem zahraničních pohledávek podnik.

Nesrovnatelně vyšší úvěrové zatížení s. p. Zetor v souvislosti s financováním zahraničních pohledávek bylo již od roku 1987 zdrojem platební neschopnosti podniku, zejména v důsledku pozdního doúvěrování odkladů splátek pohledávek rozhodnutých na vládní úrovni vůči iráckému partnerovi a dále pak v důsledku administrativních překážek při převodu financování pohledávek z bývalého koncernu Agrozet na nově vzniklý s. p. Zetor (1. 4. 1989).

Dopad platební neschopnosti za léta 1987 - 1988 do hospodaření podniku představoval 80 mil. na poplatcích z prodlení, dopad do hospodářského výsledku v roce 1990 za platební neschopnost v roce 1989 rovněž 80 mil. Kčs.

Zvýšený odvod zisku do státního rozpočtu z uvedených titulů za léta 1989 + 1990 na bázi přepočitatelné položky k zisku representuje 104 mil. Kčs.

Obdobné důsledky se promítnou do důchodové situace podniku v roce 1991 z titulu platební neschopnosti, která vznikla ve 2. pololetí roku 1990. Tyto skutečnosti podnik systematicky ruinují.

Současná situace je prohlubována tím, že téměř 1/2 veškerých úvěrových zdrojů na pohledávky do zahraničí je vázána v pohledávkách za Irákem a to v důsledku.

1) odkladů splátek iráckých pohledávek z let 1987 a 1988 akceptovaných při jednání na vládní úrovni v roce 1986 a v roce 1987;

2) prodloužení platebních podmínek na dodávky traktorů do Iráku, které bylo poskytnuto čs. vládou iráckému partnerovi v rámci finančního protokolu k dohodě o hospodářské a vědecko-technické spolupráci uzavřené mezi vládami obou zemí ve 12. měsíci 1986;

3) konfliktu v Perském zálivu, který znemožnil podniku pokračovat v praxi aplikované v kontraktu na rok 1990, kdy podnik uvolňoval dodávky dopravě do Iráku až po zaplacení splatných pohledávek z předchozího období.

ČSOB Praha ani Komerční banka Brno nemají na počátku roku 1991 zatím možnost úvěrovat vývoz traktorů Zetor. V tomto směru podnik dosud neobdržel žádné závaznější přísliby. Nebyl také zatím žádným představitelem uvedených bank výslovně odmítnut. Při jednáních na všech úrovních se představitelé podniku setkávají s pochopením, ale bohužel výsledek, který by zajistil plynulost výroby a vývozu, se zatím nedostavil. Jedná se skutečně o ojedinělý případ jak lze postupně a věříme že neúmyslně, přivést jeden z největších čs. vývozních podniků ke zhroucení.

Stručně řečeno - s. p. Zetor není schopen platit svým dodavatelům proto, že jeho výroba je převážně orientována na vývoz a tento vývoz je realizován v režimu, který se již od roku 1983 vymyká monopolnímu postavení PZO. Jinými slovy, kdyby Zetor uskutečňoval vývoz traktorů tak, že by tyto prodával PZO, dostal by za ně zaplaceno v momentu, kdy výrobek přejde čs. hranici. Toto je ostatně praxe, která je dosud uplatňována v převážné většině čs. vývozu. Protože vztah Zetoru ve vývozu je z ekonomického hlediska směrován až na zahraničního odběratele, což je v současné praxi spíše výjimka, je podnik bezprostředně postihován krácením úvěru na zahraniční pohledávky a tím vystaven platební neschopnosti.

Zetor jedná s vedením PZO Motokov, aby ekonomické sepětí výroby a ZO bylo završeno organizačním sepětím. To znamená, aby ti pracovníci Motokovu, kteří přímo zajišťují vývoz traktorů, přešli organizačně do s. p. Zetor.

Zůstává otázkou, zda za současné situace ve financování vývozu traktorů je reálné, aby s. p. Zetor uvedeného záměru, t. j. organizačního sepětí výroby a ZO dosáhl.

Bilance potřeb a zdrojů v oblasti zahraničních pohledávek v s. p. Zetor Brno

 

předpoklad

v mil. Kčs

1. 1. 1991

1. 2. 1991

31. 12. 91

1. Zahraniční pohledávky celkem

2 990

3 056

3 700

2. z toho Irák

1 495

1 495

1 495

3. ostatní teritoria KS

1 495

1 561

2 205

4. potřeba úvěru celkem

2 990

3 056

3 700

5. z toho potřeba úvěru Irák

1 495

1 495

1 495

6. Přísliby úvěrů k 16. 1. 1991

-

400

400

 

Výchozí pozicí řešení je krytí úvěrové potřeby na pohledávky za Irákem, které Komerční banka od 1. 2. 1991 dále odmítá úvěrovat.

Vzhledem k tomu, že ani další československé banky a peněžní ústavy nejsou ochotny poskytnout úvěry na uvedený objekt úvěrování, podnik požaduje, aby zajištění výše uvedených zdrojů bylo řešeno státním rozpočtem. Rovněž za dané situace nelze předpokládat, že ani zahraniční partner by byl ochoten úvěrovat pohledávky vůči Iráku.

Jelikož podnik nevytváří vývozem do Iráku dostatečné zdroje na krytí úrokových nákladů, je dále požadováno, aby zdroje ze státního rozpočtu byly poskytnuty bezúročně.

14. 1. 1991

 

Zetor, STÁTNÍ PODNIK, BRNO

Pan ing. Mojmír Čapka,

ministerstvo průmyslu

Na Františku 32

Struktura pohledávek s. p. Zetor vůči Iráku - vývoz komponentů traktorů + náhradních dílů.

Kategorie A

Pohledávky původně splatné v letech 1987 a 1988, jejichž splatnost byla prodloužena na základě ujednání na úrovni představitelů vlád a to:

a) ve 12. měsíci 1986 - při příležitosti jednání o dohodě o HVTS mezi ČSSR a Irákem;

b) v 6. měsíci 1988 - při jednání s iráckým ministrem průmyslu a minerálů.

Odložené splátky měly být realizovány postupně od 7. měsíce 1990.

Kategorie B

Pohledávky za dodávky realizované od roku 1989, na které byly ve smyslu finančního protokolu k dohodě o HVST uzavřené ve 12. měsíci 1986 mezi vládami obou zemí poskytnuty Iráku prodloužené platební podmínky (4 letý úvěr při 5% úroků p. a; v rámci toho 2 roky odklad plateb, 3 splátky během zbývajících 2 roků).

Kategorie C

Pohledávky za dodávky z roku 1988, které byly realizovány na 18 ti měsíční podnikový úvěr. Tyto Irák přestal platit v roce 1989 a byly vymáhány tím způsobem, že z kontraktu na rok 1990 uvolňoval s. p. Zetor zboží k přepravě do Iráku teprve po zaplacení příslušné splátky dlužných pohledávek z předcházejícího období.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP