FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

456

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Stanislavem Pánisem (tisk 420)

 

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ ČSFR

Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.

Č. j. 50 844/91

V Praze dne 29. ledna 1991

Vážený pane poslanče,

k otázkám, které jste mi položil ve Vaší interpelaci ve Federálním shromáždění dne 12. 1. 1991, Vám sděluji:

1. V Děčíně, a s výjimkou ZSNP Žiar nad Hronom, ani jinde na území ČSFR se neuvažuje o výstavbě závodu na elektrolytickou výrobu hliníku.

Protože jde o výrobu energeticky vysoce náročnou (v případě ČSFR navíc zcela závislou na dovozu surovin), přesouvá se její rozvoj do mimoevropských zemí, které mají pro ni lepší předpoklady.

2. Financování modernizace ZSNP Žiar nad Hronom bylo v roce 1990 zajištěno úvěrem Konsorcia finančních ústavů ve výši 500 mil. Kčs. Na tomto úvěru se podílela Všeobecná úvěrová banka 200 miliony Kčs, Slovenská státní spořitelna 150 mil. Kčs, Agrobanka 100 mil. Kčs a Česká státní spořitelna 50 mil. Kčs.

3. Na cenu hliníku nebylo vyhlášeno moratorium. Cena hliníku, stejně jako ceny ostatních neželezných kovů a hutních výrobků z nich je věcně regulována Výnosem FMF, MFČR a MFSR č. 01/90. To znamená, že do ceny určených stávajících i nových výrobků lze promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží, přiměřený zisk, popř. podle příslušných předpisů daň z obratu.

S věcnou regulací se počítá na nejkratší nezbytnou dobu, během níž by se odběratelé měli přizpůsobit rostoucím nákladům na neželezné kovy (snížením ostatních výrobních nákladů, zvýšením exportní schopnosti, atd.). Věcná regulace cen neželezných kovů by neměla trvat déle, než do konce tohoto roku, skutečný termín úplné liberalizace bude záviset na vývoji národního hospodářství.

Doufám, že jsem odpověděl na Vaši interpelaci a zůstávám s pozdravem

p. Dlouhý


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP