FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

460

Odpověď

předsedy vlády ČSFR na interpelaci poslanců Federálního shromáždění Soni Matochové, Zdeňka Kesslera a Františka Pernici (tisk 390)

 

Příloha

Odpověď předsedy vlády ČSFR na interpelaci poslanců Federálního shromáždění Soni Matochové, Zdeňka Kesslera a Františka Pernici

K Vaší interpelaci č. 390 ze dne 21. 12. 1990, jejímž cílem je podle uvedeného vyjádření pomoc při zajištění řádného chodu jihomoravské justice, sděluji:

Ztotožňuji se s Vaším názorem na potřebu kvalitního zajištění výkonu soudní agendy ve věcech trestních a občanskoprávních v Jihomoravském kraji, čemuž do značné míry brání nedostatek vhodných objektů v Brně, zejména objektu pro justiční účely.

Požadavek na rozšíření prostor pro výkon soudnictví je v tomto smyslu opodstatněný. Současný stav je do určité míry výsledkem dohody mezi ministerstvy spravedlnosti a národní obrany z 19. 10. 1953, na jejímž základě a za souhlasu ministerstva financí byla na ministerstvo národní obrany převedena k dalšímu opatření ve vlastním oboru působnosti správa části stavební parcely spolu s novostavbou justičního paláce, postavenou na uvedené části parcely.

Váš požadavek byl posouzen na federálním ministerstvu obrany. Od roku 1953 byla v budově bývalého zemského soudu trestního na Kounicově ulici č. 84, která dnes patří Vojenské akademii, instalována různá technická zařízení v hodnotě značně převyšující 100 mil. Kčs. Kromě toho jsou v prostorách budovy učebny a kabinety pro více než 400 posluchačů postgraduálního studia a 100 pracovníků kateder.

Je Vám pravděpodobně známo, že na konkrétní objekty Vojenské akademie si činí nárok rovněž Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně. V uplynulém roce proto vojenská správa vrátila převážnou část užitkové plochy (cca 20 000 m2) objektů Veveří 70 (právnická fakulta), Veveří 95 (stará technika) a Žižkova 17 (bývalá stavební fakulta) brněnským vysokým školám. Již touto delimitací se vojenské vysoké školství ve městě dostalo do svízelné výukové, výcvikové a provozní situace z hlediska užitkového prostoru. Těmito opatřeními FMO však bylo v podstatě vyhověno požadavkům civilních vysokých škol dislokovaných v Brně. Vzhledem k tomu, že vrácení budov v plném rozsahu nebylo ze strany FMO a Vojenské akademie možné, byla dohodnuta finanční účast Čs. armády na dostavbě vysokoškolského areálu VUT v Brně pod Palackého vrchem, což si vyžaduje uzavření příslušné hospodářské smlouvy.

Případným předáním budovy na Kounicově ulici by byla vážně ohrožena sama existence nejvýznamnější čs. vojenské vysoké školy, uznávané v celém světě, s téměř čtyřicetiletou tradicí, která je současně školícím pracovištěm pro nové vědecké pracovníky. Vojenská akademie úzce spolupracuje s brněnskými vysokými školami, což se projevuje např. v tom, že vojenští pedagogové vyučují na civilních vysokých školách a naopak. Je to v souladu s rozhodnutím Rady obrany státu a vlády ČSFR, podle něhož se bude vojenské školství rozvíjet tak, aby absolventi vysokých vojenských škol byli připraveni po případném ukončení aktivní vojenské služby na výkon civilního povolání a z druhé strany aby byly tyto školy zpřístupněny zájemcům z občanské veřejnosti. V případě Vojenské akademie se jeví proto vhodné a účelné, aby v souladu s osvědčenou tradicí zůstala součástí brněnského vysokého školství.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP