FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

478

Návrh

ministra obrany České a Slovenské Federativní Republiky na zproštění soudcovských funkcí soudců z povolání vojenských soudů

Ve smyslu Ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 100/1960 Sb., Ústava České a Slovenské Federativní Republiky, po vypuštění čl. 6 a doplnění čl. 101 odstavcem 6

předkládá

podle § 52 odst. 1 a § 53 odst. 2 zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, ve znění pozdějších novel

Návrh, aby byli zproštěni soudcovských funkcí

soudci z povolání vojenských soudů

vyššího vojenského soudu v Příbrami

mjr. JUDr. Jan SVOBODA

předseda senátu vyššího vojenského soudu v Příbrami

vojenského obvodového soudu v Bratislavě

pplk. Pavel LACO

předseda senátu vojenského obvodového soudu v Bratislavě

 

Odůvodnění

Federálnímu shromáždění ČSFR se předkládají k rozhodnutí dva návrhy na zproštění soudcovských funkcí soudců z povolání vojenských soudů. O zproštění požádali žadatelé písemným prohlášením, adresovaným Federálnímu shromáždění ČSFR.

Mjr. JUDr. Jan Svoboda, předseda senátu vyššího vojenského soudu v Příbrami, požádal o ukončení služebního poměru vojáka z povolání podle čl. III odst. 2 zák. č. 65/1978 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů, protože splnil povinnost k další službě, kterou převzal podle předpisů platných před účinností zák. č. 65/1978 Sb. Vzhledem k tomu, že soudce z povolání vojenského soudu nemůže být propuštěn z vojenské činné služby jestliže předtím nebyl ze soudcovské funkce odvolán /podle § 51/ nebo nebyl této funkce zproštěn podle § 52 ve znění § 53 odst. 2 zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, ve znění pozdějších novel, požádal jmenovaný písemně Federální shromáždění ČSFR o zproštění soudcovské funkce.

Pplk. Pavel Laco, předseda senátu vojenského obvodového soudu v Bratislavě požádal o uvolnění z vojenského soudnictví a ve smyslu služebního předpisu Všeob-P-2 /práv./ hl. 3 čl. 48 požádal o přemístění na právnickou funkci v podřízenosti Pohraniční stráže. Proto též ve smyslu § 52 odst. 1 cit. zákona požádal o zproštění soudcovské funkce.

Žádosti obou soudců o zproštění soudcovských funkcí jsou doporučovány ke kladnému vyřízení a po zproštění soudcovských funkcí budou řešeny jejich následné žádosti v příslušných pravomocích orgánů federálního ministerstva obrany.

Charakteristiky a písemné žádosti o zproštění soudcovských funkcí jmenovaných jsou připojeny.

V Praze dne 11. 2. 1991

 

Příloha

Charakteristiky

Major JUDr.

SVOBODA Jan

narozen 18. července 1954

pův. povoláním zaučený zámečník

národnost česká

ženatý, 2 děti

Jmenovaný pochází z rodiny důstojníka Čs. armády, politického pracovníka, nyní ve starobním důchodě. Po absolvování ZDŠ navštěvoval gymnázium, jehož docházku nedokončil. Poté pracoval v Leteckých opravnách, kde získal kvalifikaci zaučeného strojního zámečníka. V letech 1973 až 1975 byl posluchačem dvouleté důstojnické školy, kterou ukončil maturitou. Dnem 20. 7. 1975 byl přijat za důstojníka z povolání a vykonával funkci velitele čety. V roce 1976 byl přemístěn ke správě vojenských soudů na funkci důstojníka pro statistiku vojenského obvodového soudu v Praze a zahájil dálkové studium na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze. V roce 1979 toto studium úspěšně ukončil. Po splnění justiční čekatelské praxe a složení odborné justiční zkoušky byl v roce 1980 zvolen soudcem z povolání a ustanoven do funkce předsedy senátu VOS v Praze. Od roku 1985, po zvolení soudcem vyššího vojenského soudu v Příbrami, vykonává funkci předsedy senátu tohoto soudu.

V průběhu výkonu soudcovských funkcí byl hodnocen jako dobře odborně právně připravený soudce s rostoucí odbornou erudicí. Současně však mu byla vytýkána klesající úroveň organizování práce v senátě, nedostatečná příprava na projednávání trestních věcí i malá pozornost při přípravě soudních rozhodnutí. Při kritice těchto chyb narůstající nedostatky ve své práci neodstraňoval, přistupoval k nim nekriticky a chyby bagatelizoval. Přes nesporně velmi dobrou úroveň právních vědomostí jím dosahované pracovní výsledky měly sestupnou tendenci.

Po zrušení dočasně zřízeného pražského pracoviště vyššího vojenského soudu v Příbrami odmítl mjr. JUDr. Svoboda vykonávat službu v posádce Příbram. Proto dne 14. 1. 1991 vyšší vojenská prokuratura v Táboře zahájila trestní stíhání jmenovaného pro trestné činy neuposlechnutí rozkazu a vyhýbání se služebnímu úkonu a výkonu vojenské služby. Na základě tohoto trestního stíhání ministr obrany ČSFR dočasně zprostil mjr. JUDr. Svobodu výkonu funkce soudce ve smyslu § 55 odst. 1 písm. d/ zák. č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců, ve znění pozdějších novel.

V jeho chování a vystupování často převažuje nezdravá ambicióznost, osobní neukázněnost a neúcta k nadřízeným. Je hodnocen jako konfliktní osobnost, narušující pracovní vztahy. Vždy nekompromisně prosazuje své osobní cíle a zájmy.

Vzhledem k tomu, že požádal o propuštění z vojenské činné služby a zároveň Federální shromáždění o zproštění výkonu funkce soudce, doporučuje se této žádosti vyhovět a zprostit mjr. JUDr. Jana Svobodu funkce soudce z povolání vyššího vojenského soudu v Příbrami.

Podplukovník

LACO Pavel

narozen 28. července 1953

pův. povoláním voják z povolání

národnost slovenská

ženatý, 2 děti

Podplukovník Laco po ukončení základního vzdělání v roce 1968 nastoupil jako žák Vojenské střední odborné školy a po jejím ukončení maturitou v roce 1973 byl přijat za vojáka z povolání. Od tohoto roku do roku 1977 byl velitelem čety a baterie u dělostřelecké jednotky. V roce 1977 byl vyslán k internímu studiu na Právnické fakultě U JEP v Brně. Studium úspěšně ukončil v roce 1981. Po splnění čekatelské praxe byl zvolen v roce 1982 soudcem z povolání vojenského obvodového soudu v Bratislavě a ustanoven do funkce předsedy senátu, kterou vykonával do roku 1985. Od tohoto roku do roku 1991 zastával funkci zástupce náčelníka - předsedy senátu a dnem 1. 1. 1991 byl pro pracovní nedostatky opět ustanoven předsedou senátu.

Od počátku výkonu funkce soudce, přestože projevil odborné právní vědomosti i snahu o dobré zvládnutí veškeré činnosti, se začaly projevovat nedostatky. Přes poskytovanou pomoc narůstaly jeho potíže s organizováním práce senátu, rychlostí vyřizování trestních věcí a navíc nechuť k výkonu soudcovské funkce.

Rostoucí potíže, nervozita, pracovní a tím i rodinné problémy vedly jmenovaného k předložení žádosti o přemístění mimo vojenskou justici a žádosti o zproštění funkce soudce z povolání.

Projevoval se jako tichý, skromný člověk, v jednání slušný a taktní, někdy nerozhodný.

Vzhledem k jím předložené žádosti, zhodnocení jeho pracovních výsledků i jeho nechuti nadále vykonávat funkci soudce z povolání je navrhován ke zproštění funkce soudce z povolání vojenského obvodového soudu v Bratislavě.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP