POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Ing. Jaroslav Cuhra

505

INTERPELACE

Předsedy vlády ČSFR JUDR. Mariána Čalfy poslancem Federálního shromáždění ing. Jaroslavem Cuhrou

V Praze dne 19. února 1991

Vážený pane předsedo vlády,

předmětem mé interpelace je skutečnost obsazení vedoucích míst federálních ministerstev lidmi, kteří se na tato místa dostávali a byli na ně dosazováni rozhodnutím KSČ, jejíž byli zároveň členy. Na tuto závažnou skutečnost mě upozornili zástupci Unie státních zaměstnanců, kteří mě též předali závažné podklady. Z nich vychází procento vedoucích pracovníků, kteří jsou nebo byli členy KSČ k 17. listopadu 1989. Pro názornost uvádím:

resort

vedoucích celkem

procento řízení komunistickou stranou

Federální ministerstvo financí

56

66

Federální ministerstvo kontroly

15

73

Federální ministerstvo práce a sociálních věcí

32

66

Federální ministerstvo pro strategické plánování

38

50

Federální ministerstvo spojů

43

70

Federální ministerstvo pro životní prostředí

20

55

Generální prokuratura ČSFR

10

20

Správa federálních hmotných reserv

20

80

celkem

234

60%

"Stále existují a působí mocné struktury bývalého režimu, které vznikaly po dlouhá desetiletí ... Stará byrokracie přetrvává na všech úrovních, až po centrální republiková a federální ministerstva ...", jsou slova presidenta Václava Havla přednesená v projevu z 21. srpna 1990.

Situace s odstupem několika měsíců vypadá však tak, že v ústředních orgánech státní správy a moci stále působí na vlivných místech lidé poplatní totalitnímu režimu, kteří v zájmu udržení vlastních posic současný proces změn negativně ovlivňují, případně zdržují.

Jsme svědky toho, jak nomenklaturní kádry hájí všemi prostředky svá postavení. Namnoze jsou však do funkcí nově jmenováni, někdy i do funkcí vyšších. A to, bohužel, i ministry federální vlády, přesto, že znovu po 40 letech v demokratických volbách odsoudilo jednoznačně totalitní systém svými hlasy 86% voličů. Z toho lze odvozovat slabost polistopadového vývoje.

Z údajů presentovaných na zakládajícím sněmu UNIE státních zaměstnanců pro vytvoření demokratické státní správy v ČSFR konaného dne 15. 11. 1990 výše uvedených vyplývá, že na osmi federálních ministerstvech a ústředních orgánech bylo 60% vedoucích pracovníků, kteří ještě 17. 11. 1989 zastávali funkce, které přímo schvalovala KSČ a tyto zastávají i nadále.

Unie státních zaměstnanců již v únoru a zejména pak v dubnu minulého roku /tehdy ještě jako koordinační výbor OF pracovníků státních orgánů/ na nedobrý stav personálního obsazení ve státní správě upozorňovala, nenašla však dodnes potřebnou odezvu.

Realisace zákonného opatření předsednictva FS "O rozšíření okruhu vedoucích funkcí obsazovaných jmenováním" nepřinesla zlepšení. Naopak do vedoucích funkcí jsou nově jmenováni ti, kteří podobné zastávali v jiných orgánech státní správy. Na druhé straně je opatření zneužíváno k propouštění těch, kteří změny k demokracii po 17. listopadu prosazovali.

Ptám se Vás proto, pane premiére, jaká opatření a jaké závěry jste udělal na základě Vám předaných materiálů UNIÍ st. zaměstnanců z dubna 1990? Zároveň Vás prosím o jejich předložení.

S úctou poslanec Federálního shromáždění

Ing. Jaroslav Cuhra

E. Beneše 6, Plzeň


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP