FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

545

Odpověď

ministra vnitra ČSFR Ing. Jána Langoše na interpelaci podanou poslancem SL J. Wagnerem na 13. společné schůzi SL a SN

 

MINISTR VNITRA

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Ing. Ján LANGOŠ

V Praze dne 19. března 1991

Č. j.: KR-622 /MZ-91

Vážený pane poslanče,

federální ministerstvo vnitra odpovídá, ve smyslu kompetencí, které mu byly svěřeny, mimo jiné za boj proti organizovanému mezinárodnímu zločinu. Tato činnost je nemyslitelná bez úzkých kontaktů s policejními organizacemi jiných států. Z tohoto důvodu vstoupila ČSFR do organizace INTERPOL, byly uzavřeny nebo se připravují bilaterální smlouvy o policejní spolupráci s Velkou Británií, Francií, SRN a navazují se přímé styky na úrovni výkonných orgánů kriminální služby. Jednou z forem možné spolupráce je výměna policejních přidělenců s těmi státy, které je potřeba považovat z hlediska bezpečnostní situace za zájmové a které o tuto formu spolupráce projeví zájem.

Institucionální vymezení působnosti policejního přidělence bude pružně reagovat na stále narůstající význam rychlých oficiálních legálních výměn informací mezi bezpečnostními orgány ČSFR a orgány jiných států v oblasti policejní problematiky. Statut policejního přidělence je závislý na konkrétních bilaterálních dohodách, aby byl dodržen princip reciprocity a mezinárodních zvyklostí.

Na druhé straně byly zrušeny funkce představitelů FMV na čs. zastupitelských úřadech v bývalých socialistických a vybraných rozvojových státech. Federální ministerstvo vnitra nemá v úmyslu v budoucnu jakkoli směšovat oficiální policejní spolupráci se zpravodajskou činností nebo sledováním čs. občanů v zahraničí.

S pozdravem

Vážený pan

Josef WÁGNER

poslanec Sněmovny lidu

Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP