FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

546

Odpověď

ministra obrany ČSFR L. Dobrovského na interpelaci podanou poslanci SL J. Gyimesim a F. Magyarem (tisk 499)

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Č. j. 30635 - 84/91

V Praze dne 18. března 1991

Vážení páni poslanci,

ke dvěma otázkám, jež jsou obsahem Vaší interpelace, sděluji následující stanovisko:

Dal jsem prošetřit případ odvolání pplk. Františka KULINY, sekretáře Rady obrany okresu Teplice v Čechách a zjistil jsem, že z funkce sekretáře pan pplk. KULINA nebyl odvolán proto, že jsou výhrady k jeho maďarské národnosti, ale proto, že byl dlouholetým sekretářem Rady obrany okresu a je úzce spojen s praktikami tehdejšího vedení. Kromě toho byly proti němu vzneseny výhrady pro členství ve stranické prověrkové komisi v roce 1970. Bylo také kritizováno jeho jednání okolo 17. listopadu 1989. Potvrzují to materiály a závěry komise přednosty Okresního úřadu Teplice a komise Úřadu vlády České republiky. Chci ovšem poznamenat, že jmenování do funkce sekretáře Rady obrany okresu nespadá do kompetence ministra obrany ČSFR, nýbrž do pravomoci vlády České republiky a okresního úřadu.

K otázce organizování příslušníků armády na národnostním principu jsem se několikrát vyjádřil veřejně. Proto jen stručně uvedu, že při řízení a velení Čs. armádě vycházíme z charakteru naší armády jako armády federálního státu, která uskutečňuje vojenskou politiku ČSFR. Za rozhodující princip zajištující vojenskou ochranu státu považujeme princip kvalifikační. Příslušnost k tomu či jinému národu, národnosti či etnické skupině nemůže a nesmí být důvodem ani ke zvýhodnění ani k diskriminaci.

Čs. armáda organizuje svoji činnost na základě ústavy a dalších zákonů, ve kterých je princip občanské právní rovnosti zaručen.

Akceschopnost armády je nesporně podmíněna i respektováním národního cítění, jazyka a kultury vojáků. Velení armády klade důraz na rovné možnosti a podmínky všech příslušníků armády, jejich přístup ke vzdělání a postup ve funkcích bez rozdílu národní či etnické příslušnosti.

Ujišťuji Vás, že i při rozsáhlých organizačních a sociálních změnách, jakými jsou redislokace armády, reorganizace a personální změny, vycházíme podle možností vstříc vojákům, kteří chtějí sloužit ve vlastním jazykovém prostředí a v blízkosti svého domova.

S pozdravem

Vážení páni

Juraj GYIMESI

František MAGYAR

poslanci Sněmovny lidu

Federální shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP