FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

561

Odpověď

předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy na interpelaci podanou poslancem SL R. Hrušínským (tisk 481)

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze dne 27. března 1991

Č. j. 27/I/91

Vážený pane poslanče,

ve své interpelaci ze dne 18. února 1991 se dotazujete, zda by nám, alespoň pro začátek, nestačil jeden prezident, jedna ústava, jedna armáda a jeden stát, Československá republika. V interpelaci uvádíte, že projednávání kompetencí ubírá čas k projednávání zákonů, na které naši voliči netrpělivě čekají.

Myslím si, že jste sám naprosto přesně odhadl podstatu vývoje naší federace. Společenské a politické změny po listopadu 1989 daly možnost prezentovat myšlenky, jež dříve nebylo možné nastolit.

Pokud jde o státoprávní řešení poměru mezi Čechy a Slováky a Českou republikou a Slovenskou republikou, jsme stoupenci federativního uspořádání ČSFR na demokratických základech. V tomto ohledu je nutno respektovat existující skutečnost - tj. princip národní, vycházející z práva každého národa na sebeurčení. Uplatnění tohoto principu znamená dát českému národu a slovenskému národu, jako státotvorným subjektům, právo uspořádat své vnitřní poměry i vztahy k federaci tak, jak odpovídají jejich vývoji, tradicím a tužbám i vůli žít ve společném státu s druhým národem a národnostmi.

Pokud se oba národy shodnou na tom, že je třeba i nadále zachovat společnou Českou a Slovenskou Federativní Republiku, nemohou se vyhnout řešení kompetenčních otázek. S tím se musí vypořádat každá federace. Jsem toho názoru, že ústavní zákon č. 556/1990 Sb., kterým se tak výrazně změnila hlava druhá ústavního zákona o československé federaci, představoval na dobu do přijetí nových ústav právní vyjádření názoru na to, které věci by v zájmu obou republik měla spravovat federace a kde je možno s přihlédnutím i k mezinárodním souvislostem posílit působnosti republik. Výsledek však není dokonalý a při přípravě nové Ústavy ČSFR bude třeba vymezení působností znovu přezkoumat. Teprve vyjasnění kompetenčních otázek umožní zákonodárným sborům schvalovat zákony, na které naši občané čekají.

Nemíním Vám, vážený pane poslanče, vnucovat svůj názor, ale domnívám se, že myšlenka unitární Československé republiky není dnes uskutečnitelná.

Pokud jde o průchod sovětských jednotek z Německa přes naše území do SSSR, zřejmě reagujete na některé zprávy z tisku. Vláda nebyla požádána o umožnění takového průchodu a nejednala o něm. V ČSFR byli pouze pracovníci německých drah, kteří zkoumali technické možnosti transportu sovětských vojsk po železnici. Pokud by vůbec byla čs. strana požádána o umožnění takového průchodu, předložila by věc k posouzení Federálnímu shromáždění jako otázku mimořádného významu.

S pozdravem

Vážený pan Rudolf Hrušínský

poslanec Sněmovny lidu

Federálního shromáždění ČSFR

Praha

co na vědomí:

Vážený pan

ing. Rudolf Battěk

předseda Sněmovny lidu

Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP