FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

564

Interpelace

ministra práce a sociálních věcí ČSFR P. Millera podaná poslankyní Sněmovny národů PhDr. Alenou Ovčačíkovou

 

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

PhDr. Alena Ovčačíková

V Olomouci dne 24. března 1991

Vážený pane ministře,

využívám svého práva k interpelaci federálního ministra práce a sociálních věcí.

Obracím se na Vás ve věci práce žen na nočních směnách. V minulosti byla tato problematika řešena neustále povolovanými výjimkami. V odst. 7 č. II Zákona Federálního shromáždění, kterým se mění a doplňuje Zákoník práce, je prodloužena výjimka ze zákazu noční práce žen do 30. 6. 1991.

Protože mezi výjimkami uvedenými v § 152 Zákoníku práce není odvětví energetiky, požádalo mne Ředitelství státního podniku ČEZ o pomoc při vyřízení trvalé výjimky ze zákazu noční práce žen.

V závodě Elektrárna Dětmarovice by se v případě zákazu noční práce žen jednalo o 115 žen, z toho 84 žen přímo v provozu elektrárny, 3 ženy dispečerky závodního požárního útvaru, 18 žen v závodní stráži a 10 žen, které pracují jako recepční na ubytovnách.

V možnostech Elektrárny Dětmarovice není ustavení náhradních míst pro 115 žen včetně zavedení náhradního výrobního programu. Při vydání zákazu noční práce žen by Elektrárna Dětmarovice musela řešit splnění tohoto zákazu u velké většiny těchto pracovnic výpovědí, což by mělo nepříznivý sociální dopad a vyvolalo by to velkou nespokojenost u postižených pracovnic. I v těch málo případech, kdy by Elektrárna Dětmarovice zajistila ženám náhradní práci na ranní směně nebo ve dvousměnném provoze, došlo by u těchto pracovnic k poklesu platu a ke zhoršení jejich sociální situace, což by se setkalo s nepříznivým ohlasem.

Mnoho žen pracuje v nepřetržitém provoze z osobních důvodů. Některým vyhovuje střídání směn při opatrování dětí, protože se střídají se svými manžely, jiné už mají děti větší a směny jim nedělají problémy.

Ženám, které už mají v provoze odpracováno deset a více let bude výše starobního důchodu určována z průměrného výdělku za posledních 5 - 10 let a snížením průměrného výdělku se jim podstatně sníží i výše důchodu. U všech žen hraje nezanedbatelnou úlohu finanční zvýhodnění nepřetržitého provozu a tato otázka v dnešní tíživé ekonomické situaci je pravděpodobně na prvním místě při rozhodování, zda noční směny dělat nebo ne.

Žádám Vás proto, pane ministře, abyste při projednávání problematiky týkající se zákazu noční práce žen umožnil ženám svobodně se rozhodnout, zda chtějí pracovat na nočních směnách nebo ne. Zákaz práce na nočních směnách by se týkal pouze nově přijímaných pracovnic.

Domnívám se, že přirozenou fluktuací bude v průběhu několika let zaměstnání žen na nočních směnách v energetice úplně zrušeno.

S pozdravem

Vážený pán

Petr MILLER

ministr práce a sociálních věcí ČSFR

Praha

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP