FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. volební období

594

VLÁDNÍ NÁVRH,

kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o obchodu a platbách, podepsaná v Praze dne 6. prosince 1990.

Návrh schvalovacího usnesení:

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky souhlasí s Dohodou mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o obchodu a platbách, podepsanou v Praze dne 6. prosince 1990.

Důvodová zpráva

V souladu s postupem prací k zajištění ekonomické reformy v ČSFR byla uskutečněna jednání s jednotlivými státy RVHP a ostatními státy, s nimiž mělo Československo sjednán zúčtovací vztah v převoditelných rublech o otázkách přechodu na principy světového obchodu včetně oblasti tvorby cen a zúčtování na úseku ekonomické spolupráce po roce 1990. Při jednáních se vycházelo z usnesení vlády ČSSR č. 185 ze dne 22. 3. 1990, kterým byl vysloven souhlas, aby ministr zahraničního obchodu zahájil jednání s jednotlivými státy o uvedených otázkách a usnesení vlády ČSFR č. 413 ze dne 14. 6. 1990, v němž byl vysloven souhlas, aby ministr zahraničního obchodu pokračoval v těchto jednáních, dohodl řešení přepočtu a likvidaci sald platebně bilančních vztahů k 31. 12. 1990, projednal obchodní a platební dohody a jejich návrhy předložil vládě ČSFR ke schválení.

V návaznosti na to byla podepsána Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o obchodu a platbách dne 6.12. 1990. Ke sjednání této dohody udělila federální vláda souhlas usnesením č. 860 ze dne 3. 12. 1990. Dohoda byla sjednána na dobu 5 let s možností jejího automatického prodlužování vždy o 1 rok.

Bulharsko není členem Všeobecné dohody o clech a obchodu, doložka nejvyšších výhod byla nicméně sjednána již v roce 1963 Smlouvou o obchodu a plavbě. Předkládaná dohoda může proto obsahovat pouze odkaz na dřívější ujednání a v čs. smluvní praxi obvyklé výjimky z aplikace doložky. Smlouva z roku 1963 svým obsahem i v dalším předznamenala zaměření nové dohody, která již nemusí řešit problematiku bezcelního dovozu některých druhů zboží, uznávání a výkonu cizích rozhodčích nálezů apod.

To, co dohodě dává charakter ujednání, vyžadujícího souhlas Federálního shromáždění, je skutečnost, že strany přestávají od 1. 1. 1991 uskutečňovat platby prostřednictvím mnohostranného zúčtování v převoditelných rublech a začnou je realizovat ve volně směnitelných měnách, zároveň se odkloní od Všeobecných dodacích podmínek RVHP, které přestávají mít ve vztazích mezi subjekty obou zemí závazný charakter.

Obě strany se zároveň v dohodě dohodly, že pro stanovování cen zboží a služeb budou rozhodující aktuální ceny, docilované na světových trzích.

O vypořádání svých závazků a pohledávek, vzniklých v souvislosti s přechodem na placení ve volné měně, sjednaly obě strany protokol, podle něhož se v průběhu 1. pololetí roku 1992 definitivně zlikviduje případné saldo v převoditelných rublech. Protokol je smlouvou vládní a je přikládán pouze pro informaci a úzkou souvislost s dohodou.

Dohoda je kvalitativním předělem ve smluvních vztazích pokrývajících hospodářskou spolupráci obou zemí a zavádí do této oblasti podmínky obvyklé pro obchodování na světových trzích. S přihlédnutím k vysoké zahraniční zadluženosti bulharského partnera vůči členským státům RVHP, nedostatku energie, surovin a materiálů, jakož i k nevyjasněným vnitropolitickým vztahům, lze však očekávat aspoň v přechodném období radikální pokles obratu zahraničního obchodu mezi ČSFR a BR.

S ohledem na článek 36 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci ve znění ústavního zákona č. 125/1970 Sb. je výše uvedená dohoda o obchodu a platbách svým charakterem smlouvou presidentskou. Je proto před ratifikací presidentem republiky z hlediska ústavně právního projednávání předkládána Federálnímu shromáždění ČSFR k vyslovení souhlasu.

Dohoda

mezi vládou české a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o obchodu a platbách

Vláda České a Slovenské Federativní Republiky a vláda Bulharské republiky (dále jen " smluvní strany"),

vycházejíce ze smlouvy o obchodu a plavbě mezi Československou socialistickou republikou a Bulharskou lidovou republikou ze dne 8. března 1963,

vedeny cílem rozvíjet vzájemné obchodní vztahy v souladu s mezinárodní praxí,

se rozhodly takto:

Článek 1

1. Při realizaci vzájemných obchodních vztahů budou smluvní strany uplatňovat doložku nejvyšších výhod dle podmínek Smlouvy o obchodu a plavbě mezi Československou socialistickou republikou a Bulharskou lidovou republikou ze dne 8. března 1963.

2. Tyto podmínky se nebudou týkat výhod vyplývajících z členství jednoho státu smluvních stran v oblasti celní unie, volného obchodu, jakož i výhod vyplývajících z malého pohraničního styku.

Článek 2

Obchodní vztahy mezi oběma státy se budou uskutečňovat v souladu s touto Dohodou a právním řádem států každé ze smluvních stran na základě smluv uzavíraných mezi právnickými a fyzickými osobami (dále jen " subjekty").

Článek 3

Ceny zboží a služeb ve vzájemném obchodě budou sjednávány mezi subjekty na základě aktuálních cen rozhodujících světových trhů ve volně směnitelné měně podle obvyklých podmínek mezinárodního obchodu.

Článek 4

1. Obchodní a neobchodní platby se budou od 1. ledna 1991 provádět ve volně směnitelných měnách.

2. Smluvní strany připouštějí možnost, aby některé platby dohodnuté mezi příslušnými orgány států smluvních stran byly zúčtovány prostřednictvím zvláštního účtu, vedeného u pověřených bank smluvních stran.

3. Subjekty mohou kromě obchodu a plateb ve volně směnitelné měně uskutečňovat i jiné formy obchodu a plateb v souladu s praxí mezinárodního obchodu.

Článek 5

Vypořádání závazků, vyplývajících ze vzájemného zúčtování v převoditelných rublech, upravuje "Protokol mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o vypořádání vzájemných pohledávek a závazků v platebních vztazích, spojených s přechodem ze zúčtování v převoditelných rublech na platební styk ve volně směnitelných měnách".

Článek 6

Subjekty států smluvních stran posoudí a na vlastní zodpovědnost rozhodnou o platnosti smluv, které byly uzavřeny s platební podmínkou v převoditelných rublech a s dodací lhůtou po 1. lednu 1991 v souladu s podmínkami této Dohody.

Článek 7

Smluvní strany si budou vzájemně poskytovat pomoc při organizování schůzek, obchodních veletrhů, výstav, seminářů a dalších obchodních akcí včetně výměny informací o zákonech a jiných právních předpisech, týkajících se obchodní činnosti, investiční činnosti, daňových systémů, bankovnictví a pojišťovnictví, financování, dopravy a pracovního práva.

Článek 8

Smluvní strany zřizují Smíšenou komisi, která bude zasedat nejméně jednou ročně, střídavě na území obou států.

Smíšená komise bude zejména:

- posuzovat provádění této Dohody a činit doporučení k realizaci jejích cílů,

- napomáhat výměně informací o změnách zákonů a právní praxi ve státech smluvních stran,

- vytvářet podmínky pro výměnu informací v oblasti obchodní a průmyslové spolupráce a spolupráce v oblasti technologií týkajících se obchodu, výrobní kooperace a specializace,

- posuzovat další kroky, které by mohly být učiněny pro rozvoj a rozšiřování obchodně ekonomických a dalších vztahů v hospodářské oblasti.

Článek 9

Tato Dohoda může být měněna a doplňována vzájemnou dohodou smluvních stran. Změny a doplňky musí být provedeny písemnou formou.

Článek 10

Dnem, kdy vstoupí v platnost tato Dohoda, skončí platnost "Dohody mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Bulharské lidové republiky o používání národních měn při zúčtování v rámci přímých vztahů mezi sdruženími, podniky a organizacemi ČSSR a BLR, jakož i při zakládání a činnosti společných československo-bulharských sdružení, podniků a organizací" z 6. července 1988.

Článek 11

1. Tato Dohoda bude upravovat obchodní a platební vztahy mezi státy smluvních stran, bude prováděna ode dne 1. ledna 1991 a vstoupí v platnost dnem, kdy bude předána pozdější nóta o jejím schválení.

2. Dohoda se uzavírá na období pěti let a bude dále automaticky prodlužována vždy o jeden rok, pokud ji jedna ze smluvních stran nevypoví formou nóty nejpozději šest měsíců před uplynutím doby její platnosti.

Dáno a podepsáno v Praze dne 6. prosince 1990 ve dvou původních vyhotoveních, každé v českém a bulharském jazyce, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

Za vládu

Za vládu

České a Slovenské

Bulharské republiky

Federativní Republiky

 

Protokol

mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Bulharské republiky o vypořádání vzájemných pohledávek a závazků v platebních vztazích spojených s přechodem ze zúčtování v převoditelných rublech na platební styk ve volně směnitelných měnách

V souvislosti s ukončením platnosti "Dohody mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Bulharské lidové republiky o výměně zboží a platbách na období 1986 - 1990 ze dne 27. prosince 1985 se vláda České a Slovenské Federativní Republiky a vláda Bulharské republiky (dále jen " smluvní strany") dohodly takto:

Článek 1

Saldo platební bilance mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Bulharskou republikou v převoditelných rublech, vykázané a upřesněné Mezinárodní bankou hospodářské spolupráce v Moskvě k 31. prosinci 1990, bude po odsouhlasení převedeno do 28. února 1991 z běžných účtů Československé obchodní banky a. s. Praha a Bulharské banky pro zahraniční obchod Sofia (dále jen "banky") u Mezinárodní banky hospodářské spolupráce v Moskvě na dvoustranný bezúročný "likvidační účet" u bank států smluvních stran. Datum 28. února 1991 platí, pokud bankovní radou Mezinárodní banky hospodářské spolupráce nebude stanoveno jinak.

Článek 2

"Likvidační účet" bude veden v převoditelných rublech. Banky povedou tento účet bez bankovních výloh a provizí.

Článek 3

Saldo vzniklé k 31. prosinci 1990 na účtech "přímých vztahů" vedených u obou bank v souladu s "Dohodou mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Bulharské lidové republiky o používání národních měn při zúčtování v rámci přímých vztahů mezi sdruženími, podniky a organizacemi ČSSR a BLR, jakož i při zakládání a činnosti společných československo-bulharských sdružení, podniků a organizací" ze dne 6. července 1988 bude odsouhlaseno a přepočteno bankami na převoditelné ruble dle kursů národních měn k převoditelnému rublu platných k 30. červnu 1990 a bude k 31. lednu 1991 převedeno na "likvidační účet".

Článek 4

1. Od 1. ledna 1991 budou na "likvidačním účtě" zřízeném v souladu s článkem 1 tohoto Protokolu prováděny platby spojené:

a) s realizací skluzů dodávek s dodací lhůtou do 31. prosince 1990, reklamacemi a platbami v rámci garancí,

b) s dodávkami zboží a služeb uskutečněnými z Bulharské republiky do České a Slovenské Federativní Republiky na úhradu salda.

2. Dodávané zboží a služby na úhradu salda budou sjednávány v kontraktních cenách roku 1990 v převoditelných rublech.

3. Smluvní strany připouštějí možnost reinvestovat saldo v převoditelných rublech nebo jeho část jako podílovou účast jedné strany na objektech a podnicích na území druhé - dlužnické strany.

Článek 5

Platby na "likvidační účet" budou prováděny do 30. listopadu 1991 a saldo na tomto účtě bude odsouhlaseno bankami do 31. prosince 1991.

Článek 6

V případě, že po odsouhlasení stavu na "likvidačním účtě" mezi bankami dle článku 5 tohoto Protokolu bude zjištěno saldo v převoditelných rublech, smluvní strany dohodnou do 28. února 1992 koeficient přepočtu na volně směnitelnou měnu, jakož i způsob a termín jeho úhrady.

Článek 7

V případě, že do 30. listopadu 1991 nebudou splaceny závazky v převoditelných rublech na úvěrovém a úrokovém účtě vedeném u bank z titulu úvěru, poskytnutého Bulharské republice v souladu s "Dohodou o spolupráci při rozvoji těžby a zpracování mramoru v Bulharské lidové republice" ze dne 7. dubna 1977, budou vypořádány v souladu s článkem 6 tohoto Protokolu.

Článek 8

Československá obchodní banka a. s. Praha a Bulharská banka pro zahraniční obchod Sofia se dohodnou nejpozději do 31. prosince 1990 o bankovně technickém způsobu vypořádání vzájemných pohledávek a závazků v převoditelných rublech v platebních vztazích mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Bulharskou republikou v souladu s tímto Protokolem.

Článek 9

Tento Protokol bude prováděn ode dne 1. ledna 1991 a vstoupí v platnost dnem, kdy se smluvní strany budou diplomatickou cestou informovat o jeho schválení a zůstane v platnosti, pokud nebudou splněny všechny závazky z něho vyplývající.

Dáno a podepsáno v Praze dne 6. prosince 1990 ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a bulharském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

Za vládu

Za vládu

České a Slovenské

Bulharské republiky

Federativní Republiky

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP