FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
600
Odpověď
ministra práce a sociálních věcí ČSFR P. Millera na interpelaci poslance Sněmovny lidu G. Adama (tisk 558)
MINISTR
PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR
V Praze dne 18. dubna 1991
Vážený pane předsedo,
v příloze Vám zasílám na vědomí odpověď na interpelaci poslance Sněmovny lidu pana Gejzy Adama, týkající se postupu obecních zastupitelstev při přidělování státních bytů z komplexní bytové výstavby, původně určených k řešení otázek bydlení romského obyvatelstva z osad, jiným než romským občanům.
Vážený pan
Ing. Rudolf Battěk
předseda Sněmovny lidu
Federálního shromáždění
Praha
MINISTR
PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR
V Praze dne 19. 4. 1991
Vážený pane poslanče,
místopředseda vlády ČSFR pan Jozef Mikloško předal Vaši interpelaci, týkající se postupu obecních zastupitelstev při přidělování státních bytů z komplexní bytové výstavby, původně určených k řešení otázek bydlení romského obyvatelstva z osad, jiným než romským občanům. K Vaší interpelaci Vám mohu poskytnout toto vyjádření:
Usnesení vlády Slovenské republiky z 26. dubna 1985 č. 102 obsahovalo návrhy opatření na osmou pětiletku (1986-1990) k zabezpečení dalšího "zkulturnění" romských občanů Slovenské republiky. V bodě 15 se pojednává o likvidaci 2100 cikánských chatrčí, z toho 1514 ve Východoslovenském kraji, a řešení bytové situace v nich žijících rodin.
Na základě tohoto usnesení vlády byla v obci Nižná Myšl zahájena Komplexní bytová výstavba a z ní vyčleněna část bytů k přidělení romským rodinám žijícím v chatrčích. Výstavba bytovek byla ukončena v září 1990.
Nová obecní rada (složená v převážné míře z poslanců KDH) zásadně odmítla Romům byty přidělit a vpustit je do obce. Členové obecního zastupitelstva argumentují jednak nízkou sociální úrovní Romů a jednak tím, že mnozí z živitelů rodin jsou nezaměstnaní, a tak neskýtají záruku řádného placení nájemného. Obecní rada rozhodla, že bytovky využije k zřízení zdravotního a kulturního střediska, což bylo i součástí volebního programu KDH.
Rozhodování o přidělování bytů je výlučně v působnosti obcí. Přičemž pouze příslušné republikové orgány mají právo, do jisté míry, v této oblasti intervenovat. Kompetenční zákon v oblasti bytové politiky v žádném případě neumožňuje federálním orgánům zasahovat do pravomocí obcí.
S pozdravem
Vážený pan
Gejza Adam
poslanec Sněmovny lidu
Federální shromáždění
Praha