Prokazování příslušnosti k Železniční policii [§ 9 zákona č. .../1991 Sb., o Železniční policii] (dále jen "policie") se řídí charakterem konkrétních služebních zákroků, služebních úkonů nebo ostatní služební činnosti (dále jen "služební úkon") a tím, zda policista vykonává svou pravomoc ve služebním stejnokroji nebo v občanském oděvu.
§ 2
1/ Policista, který vykonává svou pravomoc ve služebním stejnokroji, prokazuje příslušnost k policii služebním stejnokrojem s identifikačním číslem a podle okolností i ústním prohlášením "POLICIE"; kromě toho služebním průkazem
a) při vstupu do organizací, úřadů, ústavů apod., kde je vstup kontrolován členem závodní stráže nebo jinou oprávněnou osobou;
b) je-li o to při služebním úkonu požádán.
2/ Policista uvedený v odstavci 1 se prokazuje pouze stejnokrojem s identifikačním číslem a podle okolností i ústním prohlášením
a) zakročuje-li pod jednotným velením;
b) při ostraze objektů a jiné obdobné službě;
c) při služebním úkonu proti osobám podnapilým, přistiženým při páchání trestného činu nebo přestupku, ozbrojeným zbraní nebo jiným předmětem způsobilým vážně ohrozit život nebo zdraví osob, uprchlým z výkonu trestu odnětí svobody nebo z vazby, předvedeným;
d) osobám, které se dostavily na policii za účelem oznámení protiprávního jednání nebo získání informace či dotazu.
§ 3
1/ Policista, který vykonává svou pravomoc v občanském oděvu, prokazuje příslušnost k policii před započetím služebního úkonu ústním prohlášením "POLICIE" a služebním průkazem nebo odznakem pátrací služby.
2/ V případech uvedených v § 2 odst. 2 se policista, vykonávající svou pravomoc v občanském oděvu, prokazuje pouze ústním prohlášením; služebním průkazem nebo odznakem pátrací služby v případě, že to okolnosti a podmínky služebního úkonu dovolují.
§ 4
Policisté při výkonu své pravomoci nesmějí služební průkaz, odznak pátrací služby vydat z ruky; na požádání dají pouze k nahlédnutí jejich přední stranu, popřípadě sdělí jejich evidenční číslo. Přitom nejsou povinni sdělit své jméno, příjmení, hodnost ani funkci.
§ 5
Tato vyhláška nabývá účinnosti 1. 1. 1992
Návrh
Vyhláška
federálního ministerstva dopravy
ze dne ..........
o zásadách spolupráce Železniční policie s organizacemi železniční dopravy při zajišťování bezpečnosti a pořádku v obvodu celostátních drah
Federální ministerstvo dopravy stanoví podle § 34 odst. 6 zákona č. .../1991 Sb., o Železniční policii:
§ 1
Tyto zásady upravují vzájemné vztahy mezi Železniční policií a organizacemi železniční dopravy při zajišťování ochrany plynulosti a bezpečnosti železničního provozu, bezpečnosti objektů a zařízení, ochrany zásilek a majetku, ochrany osob a veřejného pořádku v obvodu celostátních drah.
§ 2
1/ Ředitelé organizačních jednotek Československých státních drah (dále jen "drah") a organizací železniční dopravy oznamují místně příslušným útvarům Železniční policie:
a) narušování a ohrožování bezpečnosti a plynulosti železničního provozu, bezpečnosti objektů, zařízení, osob a majetku a narušování veřejného pořádku,
b) vznik železniční nehody,
c) ztráty zvlášť cenných nebo nebezpečných zásilek,
d) narušování, poškozování a krádeže zásilek,
e) zjištěné nebo oznámené případy okradení cestujícího nebo železnici,
f) mimořádné události v železničním provozu.
2/ Ředitelé organizačních jednotek drah a organizací železniční dopravy projednávají s útvary Železniční policie zabezpečování zvýšené ochrany bezpečnosti železničního provozu a veřejného pořádku, zejména v době zvýšené přepravy osob nebo pokud to mimořádnost vzniklé situace nezbytně vyžaduje. Útvary jsou povinny v rozsahu své působnosti a pravomoci potřebnou ochranu poskytnout, zejména je-li třeba zajistit pořádkovou službu, střežení důležitých zásilek, majetku cestujících nebo pomoc při zajišťování místa velké železniční nehody a jiné mimořádné události nebo učinit jiná vhodná opatření.
Vznikne-li potřeba zajistit ochranu bezpečnosti a pořádku ve vlacích a v železničních stanicích ve větším rozsahu, projednají ředitelé organizačních jednotek drah zabezpečení potřebných opatření s ředitelem Železniční policie. Za tím účelem poskytnou potřebnou součinnost a podmínky pro činnost útvarů a služeb Železniční policie. O tom sjednají písemně dohodu.
§ 3
1/ V případech, kdy útvary Železniční policie zabezpečují sledování nebo doprovody zásilek a vlaků, oznamují odesílací železniční stanice místně příslušnému útvaru Železniční policie dobu přistavení železničních vozů pro nakládku sledovaných nebo doprovázených zásilek a jejich podej.
2/ U zásilek, které doprovází policisté Železniční policie, zajišťují železniční stanice také přistavení doprovodního vozu.
3/ Železniční stanice určení zabezpečí, aby sledované nebo doprovázené zásilky byly přednostně předány příjemcům.
4/ Ustanovení předchozích odstavců se přiměřeně použije pro ochranu tranzitních zásilek.
§ 4
1/ Železniční stanice a příslušné orgány dráhy spolupracují s pátrací službou Železniční policie (dále jen "pátrací služba") při ochraně zásilek. Za tím účelem oznamují pátrací službě případy narušování, poškozování a krádeží zásilek. Uplatňují u pátrací služby požadavky na zahájení pátrání po ztracených důležitých a cenných zásilkách a vždy v případě ztrát zbraní, jedů a omamných látek, výbušnin a radioaktivních látek.
2/ Výsledek šetření nebo důvod, proč šetření v konkrétním případě nebylo zahájeno, oznámí pátrací služba tomu, kdo požadavek uplatnil.
§ 5
1/ Policisté Železniční policie jsou oprávněni upozorňovat příslušné provozní pracovníky železnice na závady a nedostatky, které byly zjištěny při výkonu jejich služby nebo vyšly najevo při šetření případů narušování bezpečnosti železničního provozu a zásilek.
2/ Závady, které mohou ohrozit plynulost a bezpečnost železničního provozu, bezpečnost objektů, zařízení, majetku, jakož i osob, jsou policisté Železniční policie povinni projednávat na místě s příslušným provozním pracovníkem organizace železniční dopravy, odpovědným za činnost v místě, kde závady byly zjištěny. O jakou závadu se jednalo, kdy a komu byla oznámena a jaká byla učiněna opatření, učiní policista záznam.
3/ Útvary Železniční policie projednávají s řediteli organizačních jednotek drah a organizací železniční dopravy, které mají objekty a provozují činnost v obvodu celostátních drah, zjištěné nedostatky a závady nebo je na tyto závady písemně upozorňují.
4/ Ten, kdo byl písemně upozorněn, aby učinil vhodná opatření k nápravě, je povinen na zjištěné nedostatky odpovědět do 30 dnů ode dne obdržení písemného upozornění. V odpovědi je povinen sdělit, jak byly zjištěné nedostatky odstraněny nebo podat žádané vysvětlení.
§ 6
1/ Železniční policie je povinna soustavně se podílet na zkoumání příčin narušování a ohrožování bezpečnosti železničního provozu, objektů a zařízení, zásilek a majetku, bezpečnosti osob i pořádku a vést příslušné evidence a statistiky.
2/ Výsledky činnosti je povinna Železniční policie využívat k předcházení závad a nedostatků.
3/ Stav v zajišťování bezpečnosti železničního provozu, ochraně zásilek, objektů a majetku, bezpečnosti osob i pořádku projednávají:
a) příslušné útvary Železniční policie s příslušnými řediteli organizačních jednotek dráhy a organizací železniční dopravy,
b) ředitel Železniční policie s ředitelem Československých státních drah.
§ 7
1/ Místní příslušnost útvaru Železniční policie se určí podle dislokačního obvodu, do kterého patří organizační jednotky a útvary organizací železniční dopravy, které mají objekty a zařízení a provozují činnost v určeném traťovém úseku. Dislokační obvody jednotlivých útvarů vyhlásí ředitel Železniční policie.
2/ Československé státní dráhy a organizace železniční dopravy poskytují Železniční policii potřebné služební místnosti a prostory, o jejichž užívání sjednají hospodářské smlouvy. U objektů trvale střežených útvarem Železniční policie poskytují potřebné místnosti přímo ve střeženém objektu. O tom, zda umístění a prostory pro útvary Železniční policie odpovídají z hlediska bezpečnosti výkonu služby, uložení výzbroje a ustájení služebních psů, rozhoduje ředitel Železniční policie v dohodě s příslušnou organizační jednotkou dráhy nebo organizací železniční dopravy.
§ 8
1/ Železniční policie poskytuje odbornou pomoc při zajišťování ostrahy objektů a zařízení železnice, střežených závodní stráží a jinými oprávněnými pracovníky a provádí dozor nad výkonem jejich služby.
2/ V době mimořádného ohrožení bezpečnosti objektů a zařízení provádí útvary Železniční policie kontroly stavu zajišťování objektů a zařízení na železnici.
§ 9
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. 1. 1992