FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
728
Odpověď
ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslanci FS P. Jéglem, L. Lisem a J. Soukupem (tisk 645)
Odpověď na interpelaci poslanců Federálního shromáždění
1) Kdy a kým byla "Dohoda mezi vládou ČSFR a vládou SSSR o rozmístění základen s jadernými náboji na území ČSFR" z roku 1986 vypovězena?
Vláda ČSFR projednala dne 30. 5. 1991 danou problematiku a přijala usnesení, kterým uložila místopředsedovi vlády ČSFR a ministru zahraničních věcí a ministru obrany ČSFR neprodleně zahájit jednání o bezodkladném ukončení platnosti smluvních dokumentů z 21. února 1986 a z 15. prosince 1965 a do 30. 6. 1991 předložit vládě ČSFR návrh dohody s vládou SSSR spolu s návrhem na další postup. Dne 3. 6. 1991 byl sovětské straně předán k vyjádření návrh dohody o zániku smluvních dokumentů.
Do ukončení jednání k této problematice se nedoporučuje uvedené smluvní dokumenty zveřejňovat.
2) Lze usuzovat (z měření radioaktivního zamoření a z jiných zjištěných skutečností) na pravděpodobnost skladování jaderných hlavic v uvedených objektech (Bílina, Bělá pod Bezdězem, Míšov)?
Kontrolní měření radiační situace ve vnitřních prostorech objektů Bílina, Bělá pod Bezdězem a Míšov bylo provedeno s použitím dozimetrických přístrojů zavedených v Čs. armádě. Výsledky měření prokázaly, že nejsou přítomny žádné radioaktivní látky a radiační situace je negativní.
Skutečnost, že v těchto objektech byla uskladněna jaderná munice, lze nepřímo odvodit ze zvláštního režimu utajení, kterému byly podřízeny a který přesahoval běžné normy stanovené pro provoz a ochranu objektů zvláštní důležitosti. Materiální důkazy nejsou k dispozici.
3) Jaké byly náklady na vybudování a provoz těchto objektů?
Uvedené objekty byly vybudovány čs. stranou celkovým investičním nákladem 173,91 mil. Kčs. V průběhu následujícího užívání, tj. celkem za 21,5 roku (1969-1990) byly na základě požadavků sovětského uživatele čs. stranou vybudovány další objekty (sklady, sportovní zařízení, svobodárny, učební bloky, PZH a další) v celkové hodnotě 30,3 mil. Kčs. Na náklady sovětské strany za uvedenou dobu byly vybudovány některé další objekty a účelová zařízení celkovými náklady 4,68 mil. Kčs. Celkově na vybudování uvedených objektů ke dni předání bylo vynaloženo 204,21 mil. Kčs. Provozní náklady na udržování chodu objektů byly v souladu se "Smlouvou" hrazeny čs. stranou a za uvedenou dobu činily 226,35 mil. Kčs. Celkové náklady na výstavbu a provoz objektů představovaly 430,56 mil. Kčs, hrazených čs. stranou.
4) Jaké bude jejich další využití?
Speciální objekty byly uvolněny v roce 1990.
Objekt Bělá pod Bezdězem byl předán FMV a v současné době je zde vytvořen uprchlický tábor. Objekt Bílina - Červený Újezd byl rovněž předán FMV pro vybudování uprchlického tábora.
Objekt Míšov - Borovno předpokládá využít ministerstvo obrany pro účely sociální a zdravotnické péče o vojenské osoby, odcházející mimo činnou službu a pro účastníky boje proti fašismu za 2. světové války na straně západních spojenců. Přilehlý objekt "Koukalka" bude využit ke zřízení vojenské dětské ozdravovny.
5) Na základě jiné československo-sovětské dohody z r. 1983 byla na čs. území v prostoru obce Hranice na Moravě dislokována sovětská raketové brigáda OTR SS-22, která nebyla organickou součástí Střední skupiny vojsk. (Dohoda byla opět aprobována "mimoparlamentní cestou"). Disponovala tato jednotka jadernými hlavicemi? Pokud ano - byly jaderné hlavice uloženy ve speciálních temperovaných skladovacích objektech nebo přímo v palebných postaveních?
V Dohodě o výstavbě speciálních objektů na území ČSFR a o poskytnutí kasárenských a obytných fondů ČSLA k dočasnému užívání Střední skupině vojsk, podepsané dne 2. listopadu 1983, bylo stanoveno, že tato Dohoda vstoupí v platnost dnem podpisu obou smluvních stran a zůstane v platnosti do odchodu sovětských vojsk.
Sovětská raketová brigáda OTR SS-22 byla dislokována v posádce Hranice na Moravě a měla vybudovaná tři palebná postavení v prostoru Přáslavice, Stará Voda a Zelený Kříž. Je pravděpodobné, že disponovala jadernými hlavicemi, o místě a způsobu jejich uložení nemělo ovšem tehdejší velení Čs. armády žádné konkrétní informace ani materiální důkazy.
Z našeho území byla tato brigáda odsunuta v únoru 1988 a dva objekty (Stará Voda a Zelený Kříž) byly předány čs. straně. Objekt Přáslavice byl až do dubna 1990 dále využíván sovětskou stranou údajně pro prapor oprav techniky. Po převzetí těchto objektů Čs. armádou bylo provedeno odbornými orgány chemického vojska kontrolní měření radiační situace ve vnitřních prostorech zpevněných účelových objektů. Výsledky měření prokázaly, že nejsou přítomny žádné radioaktivní látky a radiační situace je negativní.
6) Střední skupina sovětských vojsk měla ve své sestavě na našem území dva raketové útvary. a to raketovou brigádu OTR R-300, dislokovanou v okolí Turnova a raketovou brigádu TR Točka, místem jejíž dislokace byl vojensky prostor Mimoň-Hvězdov. Měly tyto brigády jaderné hlavice k dispozici přímo v prostorech rozmístění nebo ve skladech strategických zásob? Pokud se nacházely jaderné hlavice ve skladech - byly tyto sklady na území Československa nebo se kalkulovalo s operativním dodáním hlavic ze skladů umístěných v SSSR?
Raketové útvary OTR R-300 a TR Točka měly režimový charakter utajení, příslušníci Čs. armády neměli do jejich prostorů a objektů přístup a velení Čs. armády nebylo informováno o jejich činnosti, charakteru výzbroje a způsobu jejího uložení. Z tohoto důvodu nelze dát na otázku týkající se uskladnění jaderných hlavic uspokojivou odpověď.
Dne 24. 6. 1991 proběhne v Praze expertní jednání o textu protokolu o zániku smluv. Lze předpokládat, že protokol podepíší ministři obrany ČSFR a SSSR nejpozději do 30. 6. 1991.