FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

800

Odpověď

místopředsedy vlády ČSFR RNDr. J. Mikloška, DrSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů v. Mikanem

RNDr. Jozef Mikloško, DrSc.

PODPREDSEDA VLÁDY ČSFR

 

V Praze dne 1. srpna 1991

 

Č. j. 17/91-I-06/1413/91-20

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 12. 7. 1991 Vám sděluji, že jsem obeznámen s dopingovými praktikami v čs. sportu v minulosti, ale i s některými tendencemi zneužívání dopingu v současnosti. Plně si uvědomuji nebezpečí, které toto zlo způsobuje v morálním i zdravotním dopadu na naše sportovce, a to samozřejmě i se všemi negativními důsledky v mezinárodním měřítku.

Přijali jsme proto výzvu Rady Evropy k nastolení takových opatření, jež by měla být účinná v boji proti dopingu a která by z ČSFR učinila také seriozního partnera ostatním zemím. Dne 10. 6. t. r. byl ustaven Antidopingový výbor ČSFR, který má dvě základní funkce: důslednou antidopingovou kontrolu a výchovný program ve smyslu antidopingové prevence. První funkci zajišťuje Exekutiva pro kontrolu dopingu, složená z lékařů specialistů na celém území ČSFR při sportovních soutěžích i mimo ně zcela nezávisle i na sportovních svazech. Druhou funkci bude zajišťovat komise pro výchovu složená z členů Antidopingového výboru ČSFR, kteří v oblasti výchovy mládeže působí, tj. ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a ministerstvo školství, mládeže a sportu SR, ministerstvo zdravotnictví ČR a SR a všechny tělovýchovné a sportovní organizace. Výchovné programy budou zaměřeny nejen na sportující mládež, ale také na trenéry, funkcionáře a lékaře.

V oblasti legislativní připravuje legislativní komise Antidopingového výboru ČSFR podklady pro možná zákonná opatření proti dopingu ve spojitosti s drogami vůbec. V návaznosti na pokyny Mezinárodního olympijského výboru jsou připraveny nové směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu. K plnění všech povinností z nich vyplývajících zavazuje všechny zúčastněné jimi podepsaná Charta proti dopingu.

Vypořádání se s minulostí dopingu v našem sportu má na starosti komise etická, která navazuje ve své práci na závěry z vyšetřování etické komise ministerstva zdravotnictví ČR z 22. 5. 1991. Současně bude mít ve své kompetenci vyšetřování všech případů pozitivního dopingu, včetně nedávných případů v atletice a vzpírání.

Na mezinárodní úrovni se hodlá dále ČSFR připojit podpisem k Evropské antidopingové konvenci, jakmile budou splněny všechny vnitřní podmínky, tj. plně fungující nezávislá kontrola, započatá realizace výchovného programu, materiálně technické podmínky pro dopingové zkoušky a rozvinutí činností Antidopingového výboru ČSFR, který předchozí podmínky garantuje.

V interpelaci se rovněž dotýkáte problematiky drog. K tomu bych chtěl podotknout, že boj se zneužíváním omamných a psychotropních látek vyžaduje komplexní zapojení všech státních orgánů, společenských organizací a rozvinutí mezinárodní spolupráce.

Proto byla v červnu 1990 vytvořena Komise vlády ČSFR pro narkotika, jako iniciativní a poradní orgán vlády, jejímž úkolem je i koordinace úsilí v boji proti zneužívání omamných látek.

V této komisi působí mimo zástupců federálních orgánů i zástupci republikových orgánů státní správy.

Na zainteresovaných ministerstvech byly vytvořeny subkomise expertů pro boj se zneužíváním omamných a psychotropních látek, za účelem přijímání adekvátních opatření v této oblasti.

Komise navázala kontakty i se zástupci církví a charitativních organizací.

Na úseku mezinárodních styků iniciovala např. využití pomoci Fondu OSN pro kontrolu zneužívání drog a spolupodílela se při vstupu zástupců ČSFR do Pompidouovy skupiny při Radě Evropy.

V současné době Komise připravuje komplexní vládní program boje proti zneužívání omamných a psychotropních látek v ČSFR a projekt jednotného informačního systému zjišťování stavu zneužívání těchto látek na území ČSFR.

Jednotlivé orgány státní správy přijímají operativní opatření v této oblasti (např. FMV, ÚCS, MZ ČR a SR atd.), počínaje přípravou specialistů (se zahraniční pomocí), konče vlastní preventivní činností v této oblasti.

Ujišťuji Vás, vážený pane poslanče, že jako člen vlády ČSFR, předseda Antidopingového výboru ČSFR a Komise vlády ČSFR pro narkotika se zasadím o to, aby činnosti s tím spojené, byly důsledně plněny.

S úctou

Vážený pan

ing. Vladimír Mikan

poslanec FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP