FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

807

Odpověď

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů J. Svobodou (tisk 785)

Ministr financí ČSFR

 

V Praze dne 5. srpna 1991

 

Č. j. XV/2801/91

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, podané dne 15. července 1991, sděluji:

V současné době je náš vnitřní trh chráněn před dovozy jednak celními tarify (působnost FMZO), jednak dovozní přirážkou uvalenou na spotřební zboží (působnost FMF).

Náš Celní sazebník se vyznačuje relativně nízkým celním zatížením zemědělských a potravinářských komodit. Jeho změna je však vázána na naše členství ve Všeobecné dohodě o clech a obchodu (GATT). V současné době se intenzivně pracuje na restrukturalizaci Celního sazebníku, která by tyto nedostatky napravila. Jednání v rámci GATT jsou však složitá a dlouhodobá, takže nový sazebník bude pravděpodobně v platnosti až od 1. 1. 1992.

Tuzemské výrobce chrání také dovozní přirážka. Prvotním důvodem pro její zavedení bylo udržet vyrovnanou bilanci devizových prostředků při zavedení volné směnitelnosti. Její platnost pravděpodobně v letošním roce skončí.

Zemědělství je navíc chráněno dovozními kvótami (kompetence FMZO). V současné době jsou uplatňovány kvóty na dovoz živého jatečného skotu, hovězího masa a másla, tedy na výrobky, jež vykazují nejvyšší přebytky.

Specifické postavení zemědělství, kde jsou přebytky celosvětovým problémem, vyžaduje po nové sklizni prohloubení dosavadní ochrany před dovozy zahraniční produkce. Federální ministerstvo hospodářství zpracovává podklady pro zařazení dalších komodit do okruhu kvótových dovozů s nepřekročitelným limitem (kvótou) dovozního množství. V úvahu přichází také forma tzv. tarifních kvót, kdy není omezováno množství dovozu, ale určená kvóta podléhá clu podle Celního sazebníku a na dovozy překračující určenou hranici je uvaleno clo i mnohonásobně vyšší.

Kromě toho se poslední jednání Finanční rady zabývalo hledáním dalších forem ochrany vnitřního trhu zemědělských výrobků a potravin, tzv. vyrovnávacími dávkami při dovozu. Jejich podstatou je vyrovnat dovozy vybraných zemědělských a potravinářských komodit zhruba na úroveň cen tuzemských v těch případech, jsou-li dováženy za nižší ceny. Zejména jde o ty okruhy výrobků, u nichž vývozní země uplatňují dotační politiku, takže jsou vyváženy za ceny nižší než jsou jejich tuzemské výrobní náklady. Tato možnost byla zakotvena do návrhu zákonného opatření předsednictva FS, které vláda ČSFR schválila k předložení dne 25. 7. 1991. Jde však o záležitost, která rovněž podléhá splnění určitých podmínek GATT, a proto lze očekávat uplatnění tohoto instrumentu ochrany až od 1. 1. 1991.

Z uvedeného vyplývá, že se postupně vytváří konzistentní systém ochrany vnitřního trhu zemědělských výrobků a potravin. Nutno ovšem zdůraznit, že v žádném případě nejde a nepůjde o ochranu totální. Zásahy budou diferencované a budou směrované do těch oblastí, kde je na našem trhu potravin značný převis nabídky, a úroveň ochrany bude taková, aby zcela neeliminovala tlak na snižování nákladů tuzemských zemědělských prvovýrobců i zpracovatelů.

Na závěr odpovědi na Vaši interpelaci Vás žádám, abyste informace o připravovaných opatřeních žádným způsobem nepublikoval, neboť by to zcela určité neprospělo již tak dost složitým jednáním v GATT.

S pozdravem

Ing. V. Klaus, CSc., v. r.

Vážený pan

Jiří Svoboda

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP