FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

811

Odpověď

ministra - předsedy Federálního výboru pro životní prostředí Ing. Josefa Vavrouška, CSc. na interpelaci podanou poslancem SL P. Mornárem na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů

 

FEDERÁLNÍ VÝBOR PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Ing. Josef Vavroušek, CSc.

ministr - předseda

V Praze dne 12. 8. 91

Č. j. 3694/10/91

Vážený pane,

k Vaší interpelaci přednesené na 16. společné schůzi SL a SN dne 12. 7. 1991 sděluji následující vyjádření.

Od r. 1980 byla Výzkumným ústavem mechanizace stavebnictví Praha (dále VÚM) prováděna rozsáhlá činnost směřující ke snižování hluku a vibrací. Výstupy řešení dávaly mimo jiné i přehled o:

- parametrech emisí hluku a vibrací stavebních strojů a ručního nářadí v tuzemsku vyráběných i dovážených

- imisích hluku na pracovištích u stabilních výroben s možným návrhem opatření

- platných legislativních předpisech

- užití vhodných ochranných a osobních pomůcek.

Počítačem zpracované výsledky hodnocení byly ukládány do příslušných databank, z nichž bylo možno získávat potřebné informace pro resorty zdravotnictví, práce a sociálních věcí, stavebnictví i pro státní a další podniky ostatních resortů.

S ohledem na tyto získané výsledky a zkušenosti doporučil hlavní hygienik ČR Federálnímu výboru pro životní prostředí zařadit k řešení problematiku směřující ke snižování hluku a vibrací v ČR od 1. 1. 1991 a v dalších letech a postupně rozšířit řešení i o další pracovní oblasti. Svoje doporučení zdůvodňuje dále i o fakt, že se jedná o významnou informativní činnost, která je zajišťována a uplatňována i v jiných evropských státech a která se může stát podkladem při plnění Směrnice Rady evropských společenství.

S přihlédnutím k žádosti ministerstva zdravotnictví ČR a po posouzení předloženého projektu "Monitorování zátěže prostředí hlukem a vibracemi" uzavřel FVŽP na podporu řešení této problematiky pro r. 1991 s VÚM Praha hospodářskou smlouvu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o celostátní problém, požádal FVŽP ministerstvo zdravotnictví ČR a SR o jmenování pracovníků resortů, kteří by s VÚM spolupracovali a z hlediska potřeb zdravotnictví řešení ovlivňovali. Doposud na tuto žádost FVŽP odpověděl pouze hlavní hygienik ČR.

Vzhledem k široké problematice hluku a vibrací, jejíž nemalá část existuje i mimo působnost resortů zdravotnictví, byl vytvořen pro řešení pracovní tým odborníků z nejvýznamnějších odborných pracovišť (zejména Výzkumný ústav výstavby a architektury, Projektový ústav dopravních a inženýrských staveb, Institut hygieny a epidemiologie ČR, Řízení letového provozu ČSFR, Úřad bezpečnosti práce, Výzkumný ústav zvukové, obrazové a reprodukční techniky). Řešení problematiky v r. 1991 z našeho hlediska nepředpokládáme za uzavřené, naopak očekáváme, že výše uvedený pracovní tým připraví komplexní návrh postupu řešení problematiky hluku a vibrací v dalších letech.

Vzhledem k tomu, ze na žádost o spolupráci na řešení neobdržel FVŽP od hlavního hygienika SR odpověď, zaslal z pověření FVŽP koordinátor řešení VÚM Praha ministerstvu zdravotnictví SR pozvánku k účasti hlavního hygienika SR na kontrolním dnu dne 19. 6. 1991 se žádostí případně vyslat na tento kontrolní den odpovědného pracovníka. Jednání se zúčastnil pracovník UHE Poprad.

Aby problematika hluku a vibrací byla co nejkomplexněji řešena, pověřil FVŽP koordinační pracoviště VÚM Praha, aby se opětovně pokusilo o smluvní zajištění spolupráce na řešení s ministerstvem zdravotnictví SR a zároveň aby požádal i o spolupráci, případně o návrh na rozšíření pracovního týmu SKŽP.

Jsme si plně vědomi, že účast ministerstva zdravotnictví SR, případně i dalších pracovníků či organizací na řešení je nezbytná.

Součástí návrhu projektu byla i kalkulace ceny, která vychází z navrženého rozsahu řešení. Postup řešení je pravidelně sledován po stránce věcné i finanční na kontrolních dnech, konaných každé čtvrtletí ve smyslu uzavřené HS za účasti externích pracovníků.

Dovolte mi, pane poslanče, abych využil této příležitosti a požádal Vás o podporu a pomoc při zajištění aktivní spolupráce na řešení tohoto projektu.

S pozdravem

Na vědomí:

Vážený pan

Milan Šútovec, CSc.

předseda Sněmovny národů

Federální shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP