FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

814

Interpelace

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského podaná poslancem Sněmovny národů P. Gandalovičem

Petr Gandalovič

poslanec SN FS

člen Výboru pro životní prostředí

V Praze dne 27. 8. 1991

INTERPELACE

Vážený pane ministře,

využívám svého ústavního práva a obracím se na Vás s interpelací v následující věci.

V souvislosti s pokusem o puč v Sovětském svazu znovu vyvstává otázka bezpečnosti našeho ústavního systému. Není jistě správné vyvolávat štvanici na vnitřního nepřítele, ale je naprosto nutné mít pod kontrolou vše, co by mohlo vést k podobnému vystoupení přátel starých pořádků (kterých je ještě více než dost).

Velmi podezřelou se mi takto jeví síť skladů CO určených k doplňování jednotek CO v mimořádném období. Tyto sklady jsou prý v každém okrese pro okresní potřebu, dále existuje síť skladů, ve kterých se vybavují větší jednotky ve velikosti pluk CO. Podle mých informací mají okresní sklady v průměru

100-150

pistolí

100-200

samopalů

300-600

granátů a dostatek střeliva.

Sklady pluků mají prý zásoby řádově 3-5 krát větší.

Velmi znepokojující je na celé věci to, že tyto bohaté zbrojnice jsou rozmístěny mimo pravidelné armádní sklady, na málo frekventovaných lokalitách a jsou hlídané většinou jedním až dvěma důchodci.

Přesto, že i za poslední roky bylo již několikrát na tyto okolnosti upozorňováno (mohu doložit), jsou neustále tyto zásoby ponechány v původním stavu. Bez jakékoli předpojatosti je možno hodnotit situaci jako zatím blíže nespecifikovaný záměr.

Vážený pane ministře, dovolte, abych Vám tedy položil tyto otázky:

1) Jaká je koncepce československé CO, jakou úlohu v ní mají hrát ozbrojené jednotky a zda je jejich existence v souladu s mezinárodními dohodami o civilní obraně. Došlo k nějaké reorganizaci po roce 1989?

2) Existuje nutnost mít sklady zbraní CO mimo armádní, vojskem hlídané lokality?

3) Do jakého termínu vyřešíte otázku umístění či alespoň dostatečného střežení těchto skladů tak, aby nemohly být zneužity?

4) Jakým způsobem proběhly prověrky velitelského kádru CO po r.1989, jaké procento původních pracovníků zůstalo na rozhodujících místech (tzn. od okresního náčelníka výše), jak (a zda) probíhá obměna těchto funkcionářů, jak se rekonskruuji jednotky CO na pracovištích (kde byli ve "velitelských funkcích" prověření komunisté).

Vážený pane ministře, i když jsem nemohl požádat sněmovny o prohlášení mé interpelace za naléhavou, uvítám, když ji jako takovou pochopíte.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

ministr obrany ČSFR

vážený pan

PhDr. Luboš Dobrovský


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP