FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

816

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslanci FS (tisk 775)

MINISTR

HOSPODÁŘSTVÍ ČSFR

Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.

Čj.: 60 687/91

V Praze dne 1. 8. 1991

Vážení pánové poslanci,

na Vaši interpelaci, která byla doručena dne 19. července 1991, podávám následující vysvětlení k jednotlivým otázkám:

Ad 1)

Zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, umožňuje navrácení nemovitého majetku oprávněným osobám bez rozdílu národností nebo příslušnosti k sociální, politické, rasové, náboženské aj. skupině; musí však vždy jít o majetek, který přešel na stát nebo jinou právnickou osobu v období po 25. únoru 1948 a před 1. lednem 1990. Majetek odňatý před nebo po tomto období není předmětem této zákonné úpravy, a to ani ve výjimečných případech.

Občané maďarské národnosti na Slovensku pozbyli svůj nemovitý majetek konfiskací v roce 1945 (obdobně jako občané německé národnosti), tedy v době před začátkem rozhodného období, ovšem nařízením Sboru pověřenců č. 26/1948 Sb. SNR byla část majetku za určitých podmínek z konfiskace vyňata a měla být občanům navrácena. Nárok na vydání vznikl občanům maďarské národnosti pouze při splnění tehdy stanovených podmínek.

Ad 2) a 3)

Zákon o půdě umožňuje realizaci dosud platného právního předpisu, který se týkal právě jen osob maďarské národnosti, a to postupem podle ustanovení části druhé zákona; obdobně i jednotlivé další právní důvody přechodu vlastnického práva na stát nebo jiné právnické osoby se týkaly vždy jen některé skupiny občanů (např. emigrantů, statkářů, vlastníků ploch určených k zastavění, odsouzených apod.).

Pokud jde o omezení nároků oprávněných osob zákonem o půdě (u občanů maďarské národnosti výměrou půdy do 50 ha, u všech oprávněných osob uplatňujících nárok podle § 6 odst. 1, písm. b) pak výměrou do 150, resp. 250 ha), vychází se z omezení podle původních právních předpisů, které neměly souvislost se socialistickým zřízením, ale s ukončením první a druhé světové války.

Ad 4

Zákon o půdě si klade za cíl zmírnit následky uplatňování politických principů "zašlé doby", ovšem v období po 25. únoru 1948, nikoli dále do minulosti; tato zásada není uplatněna pouze v zákoně o půdě, ale ve všech restitučních předpisech.

Ad 5

Podmínky získání nároku na vydání majetku vyňatého z konfiskace vycházely z politických a hospodářských podmínek období bezprostředně po druhé světové válce a - i když je s odstupem času dnes cítíme jako diskriminační - měly tehdy své opodstatnění. Zahájení socializace a kolektivizace vesnice však způsobilo, že ani při splnění těchto podmínek nebyl majetek oprávněným osobám vrácen; zmírnění následků této křivdy je předmětem zákona o půdě.

Ad 6 - 8

Vláda ČSFR zatím nepřipravuje právní předpisy, kterými by se zmírňovaly majetkové křivdy způsobené před 25. 2. 1948.

Pokud jde o zmírnění dalších majetkových křivd, ke kterým došlo jen na území jedné z republik, jsou zákonem zmocněny národní rady k zákonné úpravě.

Ad 9

Požadavky pozemkových úřadů (popřípadě povinných organizací) na předložení důkazů o tom, že jsou splněny všechny zákonné podmínky vzniku nároku, nelze považovat za "stavění překážek"; posouzení existence nároku není možné bez řádného zjištění skutkového stavu nejen proto, že by to bylo v rozporu se správním řádem, podle něhož pozemkové úřady postupují, ale mohlo by způsobit i neplatný převod nemovitosti.

Ad 10

Postup pozemkových úřadů při rozhodování o nárocích oprávněných osob, vyplývajících ze zákona o půdě, upravuje pro Slovenskou republiku zákon Slovenské národní rady; to se týká i způsobu prokazování splnění podmínek vzniku nároku.

Odpověď na otázky uvedené pod 11) až 15) spadá do působnosti ministerstva zahraničních věcí ČSFR.

S pozdravem

Vážený pan

1. István Batta

2. Zoltán Beres

3. Miklós Duray

4. Béla Novitzky

5. Ferenc Magyar

6. László M. Molnár

7. Wladislaw Niedoba

8. Ferenc Szücs

9. Olivér Varga

Na vědomí:

Předseda Sněmovny lidu FS

Předseda Sněmovny národů FS

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP