FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

830

Odpověď

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů S. Devátým na 16. společné schůzi SL a SN dne 12. června 1991

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Č. j. 31990-84

V Praze dne 16. srpna 1991

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci podanou na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 12. července 1991 ve věci nakládání s nemovitostmi ČSA po 1. lednu 1990.

Státní orgány a FS přijaly ve sledovaném období množství právních norem a opatření, které ukládaly ČSA povinnost uvolnit nemovitý majetek ve prospěch civilního sektoru. Zejména rozhodnutí o změně struktury ČSA, o odchodu sovětských vojsk a zákony restituční, včetně zákona o navrácení církevního majetku. V dané souvislosti spolupůsobil i zákon o rozpočtové soustavě a rozpočtových pravidlech ČSFR a vyhláška o hospodaření s národním majetkem.

Ve vazbě na redislokační a organizační změny v ČSA byly desítky objektů včetně rozestavěných charakterizovány jako přebytečné pro budoucí úkoly ČSA.

Z hodnoty 37,135 miliardy Kčs, vykazované mechanickou evidencí k 31. 12. 1989 byly uvolněny objekty v celkové evidenční hodnotě cca 2,460 miliardy Kčs, což představuje 6,6 %. Evidenční hodnota objektů představuje pořizovací hodnotu odpovídající době výstavby bez provádění odpisů a má pouze orientační charakter. Jedná se o 127 objektů, počínaje nemovitými kulturními památkami, přes zařízení původně přísně účelově určená pro zabezpečení obrany a bezpečnosti státu. Uvolňovány byly i nezastavěné pozemky.

Přesný seznam uvolněných nemovitostí včetně charakteristik přikládám.

Do 19. 6. 1991 bylo v souladu s vyhláškou 119/1988 Sb. převedeno 116 vojenských objektů bezúplatně zejména ve prospěch bývalých národních výborů, dalších rozpočtových organizací, církví a oprávněných restituentů. Od 30. 4. 1991 vstoupila v platnost vyhláška FMF č. 150/1991 Sb., dle které lze uskutečnit bezúplatný převod pouze mezi rozpočtovými organizacemi federace. Výklad k této vyhlášce byl z úrovně HSUS vyžádán 16. 5. 1991 a poskytnut FMO 19. 6. 1991. Bezúplatné převody po tomto termínu jiným než federálním organizacím byly zastaveny.

Ceny úplatných převodů se řídí podle vyhlášky MFČR č. 182/1988 Sb. ve znění vyhl. č. 316/90 Sb. resp. vyhlášky MFSR č. 205/1988 Sb. ve znění vyhl. č. 289/90 Sb. Podle občanského zákoníku se jedná o maximální ceny, které lze sjednat s občany.

Dočasné užívání nebytových prostor občany a organizacemi se řídí podle zákona č. 116/1990 Sb. o nájmu a pronájmu nebytových prostor. Cena se stanovuje podle vyhl. FMF č. 585/90 o cenové regulaci nájemného z nebytových prostor.

Dočasné užívání pozemků je upravováno vyhl. č. 119/1988 Sb. Ceny se stanovují dohodou bez omezení.

Nemovitosti, které se staly dočasně nevyužitelné a u nichž trvá i nadále zájem na ponechání v majetku ČSA jsou pronajímány především s ohledem na společenské potřeby dané lokality. Je přihlíženo k osobě uživatele i k dalším možným kompenzacím ve prospěch vojenské správy.

Vzniklé hospodářské, kupní a nájemní smlouvy jsou evidovány u příslušných vojenských ubytovacích a stavebních správ a dále jsou také, v souladu se zákony o evidenci nemovitostí registrovány příslušnými orgány státní geodezie a státního notářství. Vojenská správa neeviduje ani jedinou darovací smlouvu.

Pro další upřesnění uvádím, že vojenské správě byly dosud předloženy výzvy původních vlastníků na navrácení cca 20 % stávajícího nemovitého majetku ČSA. Tento fakt značně komplikuje operační potřeby a záměry ČSA.

Zvýšená majetkoprávní činnost ČSA je vyvolána podstatnými změnami čs. právního řádu.

K Vaší otázce týkající se personálních změn v bývalém generálním štábu uvádím, že první větší pohyb v obsazení rozhodujících funkcí byl vyvolán po jmenování generála VACKA ministrem obrany ČSFR. Byl jmenován nový náčelník generálního štábu a jeho dva zástupci, kteří v současné době již tyto funkce nezastávají (generálové Slimák, Vincenc, Vintr).

Změny nastaly také v obsazení funkce náčelníka operační správy a jeho zástupce. Totéž se uskutečnilo v obsazení těchto funkcí u zpravodajské správy. V průběhu roku 1990 po odchodu plk. Plesnivého se dvakrát obsazovala funkce náčelníka oddělení služby vojsk. k podobným změnám došlo i v obsazení funkce náčelníka personálního oddělení GŠ (po plk. Musilovi a plk. Gureckém byl koncem roku 1990 pověřen funkcí náčelníka oddělení major Šajban). Změna nastala i v obsazení funkce náčelníka topografického oddělení.

Další početnější změny v obsazení řídících funkcí se uskutečnily ke konci roku 1990 a na počátku roku 1991. Tyto úpravy byly vyvolány především organizačními změnami. K 31. 12. 1990 zanikly složky štábu Spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy. Počátkem roku 1991 vznikla správa vojenské policie GS, k 1. 4. 1991 zanikla správa rozvoje velení a vědy, správa ústředního plánování a oddělení služby vojsk. Současně se vytvořila hlavní operační správa, všeobecná správa a ekonomické oddělení GŠ. Tyto organizační změny měly rovněž nemalý vliv na obsazení různých tabulkových funkcí.

Generální štáb se v této době doplnil 13 důstojníky z bývalé SPK, ÚV Svazarmu a Českého statistického úřadu. Ze zrušené HPS, později ze správy výchovy a kultury, bylo v generálním štábu zařazeno 20 důstojníků a z ÚV KSČ celkem 6. Tito důstojníci byli zařazeni na základní referentské funkce a z bývalých pracovníků ÚV KSČ bylo již všichni propuštěni, nebo byl vydán rozkaz k jejich propuštění.

Celkově se za hodnocené období uskutečnily personální změny v 15 případech z celkového počtu 18 náčelníků přímo podřízených náčelníkovi generálního štábu. Beze změny zůstala funkce náčelníka OMS, OREB a 8. oddělení (gen. Florián, gen. Paprčka a plk. Hanáček).

Pro úplnost uvádím, že v roce 1990 - 1991 byli postupně propuštěni z aktivní služby generálové Hrebík, Brož, Kebísek, Mareš, Blahník, Vajcík, Štecha, Kác, plukovníci Musil, Plesnivý, Růžička a generál Motovský. Celkově bylo v této době propuštěno z jednotlivých správ a samostatných oddělení GS přes 50 generálů a důstojníků.

Na nižší funkce byli v roce 1990 - 1991 ustanoveni generálové Zachariáš, Vincenc, Ducháček, Vintr, Střecha, Jindra a plk. Gurecký.

Pozitivní pohyb v personální oblasti představuje reaktivování celkem 75 důstojníků a praporčíků v podřízenosti GS z nichž je na správách a samostatných odděleních zařazeno přes 50 důstojníků, což je 7 % všech reaktivovaných v ČSA. Ve vedoucích funkcích v GŠ je k dnešnímu dni zařazeno 6 generálů a důstojníků (generálové Pezl a Hájek, plukovníci Schumichrast, Kvarda, Štětka a Suchomel). Další z reaktivovaných se připravují k výkonu nových funkcí včetně funkcí VLP.

Veškeré změny ve funkčním zařazení generálů a důstojníků bývalého generálního štábu lze podrobně doložit, případně zpracovat přesné seznamy osob, kterých se personální změny dotkly. Vzhledem k tomu, že jak ministerstvo obrany ČSFR, tak i samotný generální štáb prochází zásadní restrukturalizací a reorganizací, rozbor uvedených personálních změn zdaleka neukazuje na celkovou hloubku a rozsah probíhajících změn v zařazení všech generálů a důstojníků v rámci celé ČSA, jakožto procesu úzce na sebe navazujícího.

Pokud se týče současného zařazení gen. Slimáka a gen. Vacka opakuji to, co jsem již řekl v parlamentu a co bylo již oznámeno tiskem, že generál Slimák je nyní zařazen jako náčelník hlavní operační správy GŠ a generál Vacek jako poradce v úseku pro strategické řízení.

Probíhající organizační změny v aparátu ministerstva obrany a na to navazující personální změny směřují k dalšímu zkvalitnění řízení FMO. Při prováděných personálních změnách je respektována zásada, aby se ministerstvo jako řídící celek personálně a organizačně posílilo a současně, aby se vytvořily potřebné podmínky sociálních a pracovních jistot pro vojáky z povolání jako základního předpokladu další úspěšné práce.

S pozdravem

Vážený pan

Stanislav DEVÁTÝ

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP