FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

855

Odpověď

ministra spojů ČSFR na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Ladislavem Kováčem (ústní)

MINISTER SPOJOV

ČESKEJ A SLOVENSKEJ FEDERATÍVNEJ REPUBLIKY

V Praze dne ... září 1991

Vážený pane poslanče,

v návaznosti na můj dopis ze dne 18. července 1991, v němž jsem Vás informoval o ustavení pracovních skupin a připravovaném jednání předsedů vlád ČSFR, ČR a SR k problematice kompetencí v resortu spojů, mi dovolte sdělit, že tato otázka byla již dořešena.

Na jednání předsedů vlád ČSFR, ČR a SR dne 20. srpna t. r. byly dohodnuty tyto závěry:

1. V oblasti radiokomunikací zůstává zachována jednotná působnost federace včetně výkonu zakladatelských funkcí vůči organizacím provozujícím radiokomunikační činnost. Privatizační projekt těchto organizací schválí příslušné federální ministerstvo až po předběžním souhlasu republikových vlád.

Výnosy z činnosti uvedených organizací budou patřit do rozpočtů republik.

2. Pro organizace Správy pošt a telekomunikací v oblasti telekomunikací bude orgánem příslušným pro jejich založení, vnitřní organizační změny a jmenování a odvolání ředitele příslušný orgán republiky. Ostatní funkce, které právní předpisy určují zakladateli, budou vykonávány federálním ministerstvem spojů. Výnosy z činnosti Správy pošt a telekomunikací budou patřit do rozpočtů republik.

Změny vnitřní organizační struktury v organizacích Správy pošt a telekomunikací v oblasti telekomunikací mohou zakladatelské orgány republik provádět pouze s předchozím souhlasem federálního ministerstva spojů.

Privatizační projekty v organizacích Správy post a telekomunikací vyžadují dodržení funkčnosti z hlediska celostátní sítě a proto jejich přijetí republikovými orgány bude předcházet souhlas federálního ministerstva spojů.

Tímto jednáním předsedů vlád se vytvořily podmínky pro následná již konkrétní jednání s ministrem pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR p. Dybou a ministrem dopravy a spojů SR p. Pavle o dalším postupu a pravidlech vzájemné spolupráce a působnosti všech tří ústředních orgánů při řízení pošt, telekomunikací a radiokomunikací v ČSFR.

Prvotním cílem je nyní příprava restrukturalizace čs. spojů a dopracování privatizačních projektů. Federální ministerstvo spojů v tomto období zesoulaďuje připravené návrhy. Prioritní je nyní dořešení deficitu pošt po jejich oddělení od oboru telekomunikací. V tomto směru pokračují jednání s federálním ministerstvem financí o variantách a možných způsobech řešení /daňové úlevy, snížené odvody, dotace/ a současně se intenzivně spolupracuje se zahraničními partnery, u nichž již etapa restrukturalizace byla uskutečněna.

Pokud jde o komplexní personální změny, jak ve své interpelaci uvádíte, tyto bezprostředně souvisí se zmíněnou restrukturalizací, která bude ve své podstatě znamenat hromadnou očistu ve spojích, Přesto se již nyní postupně uskutečňují personální změny v řídících funkcích, které nepovažujeme však stále ještě za definitivní.

Celý reorganizační proces hodláme zahájit do konce roku 1991, čímž se privatizační projekty nové systemizace spojů dostanou do finálního stádia.

Paralelně s tímto procesem se aktualizují mnohé investiční aktivity, jako je plošná digitalizace, mobilní radiotelefon, paging, veřejné telefonní automaty, zapojení do sítí Intelsat a Eutelsat nebo připravované GSM a ISDN.

Aktivita federálního ministerstva spojů je soustřeďována souběžně na užší spolupráci se Světovou bankou, institucemi Evropského společenství zejména s Evropskou investiční bankou i na programu Phare, v rámci jehož programu získalo federální ministerstvo spojů zplnomocnění k podpisu příslušné dohody. Jsou připraveny projekty a t. č. jsou projednávány na přípravném jednání v Bruselu. Zároveň se dokončují kontrakty na dodávky digitálních technologických zařízení ústředen ze společných podniků Tesla Karlín s firmou Siemens a Tesla Liptovský Hrádok s firmou Alcatel SEL, které budou znamenat zvrat v dosavadním nepříznivém vývoji v uspokojování poptávky po telekomunikačních službách.

Federální ministerstvo spojů, jako člen CEPT, se stane nyní signatářem dohody na další období. Završuje se tím rada mezinárodních aktivit, které se tak posunou na kvalitativně vyšší úroveň. Jedním z výsledků je i zasedání Evropské regionální konference pro rozvoj telekomunikací, které se uskuteční ve dnech 19.-23. listopadu v Praze. Účast na této významné akci potvrdila již řada mezinárodních telekomunikačních organizací a ministrů evropských zemí, což pro další perspektivu čs. telekomunikací bude nesporně přínosem.

V procesu transformace čs. spojů je nezbytná legislativa a stanovení hlavních strategických záměrů. Je připravena po rozsáhlém připomínkovém řízení novela Zákona o telekomunikacích, do Hospodářské rady vlády ČSFR byl předložen návrh investičních akcí k podpore ze státního rozpočtu a po předchozím projednání ve vládách ČR a SR je připraven k předložení vládě ČSFR návrh strategie rozvoje čs. spojů vč. státní politiky. Vyplývá to též z té významné skutečnosti, že dosažení nynější úrovně vyspělých zemí do roku 2000 si vyžádá podle střízlivých odhadů mezinárodních poradenských organizací cca 4-5 mld US dolarů. Přitom se předpokládá krytí nejméně ze 30 % ze zahraničního kapitálu samozřejmě za podmínek vytvoření konkurenčního prostředí.

K zamezení možností odposlechů v telefonní síti, mi dovolte alespoň v závěru mé odpovědi uvést, že kromě opatření, která jsem vydal ve snaze eliminovat a zamezit jakémukoliv zneužití telekomunikační sítě, jsem osobně zahájil a v některých případech spolu s ministrem vnitra ČSFR p. Langoše sérii kontrol ústředen a kabelových rozvoden. Sledují tím i dosažení vyšší kvality vlastního stávajícího provozu. Je třeba však vidět, jak jsem měl možnost se sám přesvědčit, že zásadní kvalitativní změny při dnešním technickém vybavení, které jsme z minulých let zdědili, není možno změnit okamžitě, ale souvisí s celkovým organizačním i technologickým řešením.

Vážený pane poslanče, přijměte prosím tuto mou odpověď na Vaší interpelaci ve Federálním shromáždění s tím, že jsem samozřejmě kdykoliv k dispozici pro poskytnutí event. dalších podrobnějších vysvětlení.

S pozdravem

Vážený pan

Ing. Ladislav Kováč

poslanec Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP