FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

862

Odpověď

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem SN P. Gandalovičem (tisk 814)

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Č. j.: 32227-84

V Praze dne 17. září 1991

Vážený pane poslanče,

Rada obrany státu na své 5. schůzi dne 25. 6. 1991 schválila koncepci Civilní obrany ČSFR a uložila zabezpečit splnění 12 rozhodujících úkolů v letech 1991-1992. Koncepce CO je dokument k další výstavbě CO, který bude platit do doby přijetí legislativní úpravy CO.

Záměrem Koncepce i připravovaného Zákona o civilní obraně je vybudovat CO, která by na základě právních úprav vytvářela základnu pro provádění záchranných prací, poskytování humanitární pomoci a podílela se na ochraně zdraví, života a majetku občanů v případech katastrof v míru a zabezpečovala ochranu obyvatelstva, hlavních zdrojů ekonomiky, majetku a důležitých zařízení proti účinkům prostředků vojenského napadení za branné pohotovosti státu.

Koncepce předpokládá, že CO bude mít i nadále svoji vojenskou a nevojenskou část. Vojenská část je v míru tvořena územními štáby CO, za branné pohotovosti státu se vojenská část rozšíří o útvary vyčleněné z ČSA a zmobilizované územní vojenské záchranné prapory CO. Příslušníci vojenského personálu, jednotek CO jsou v souladu s Dodatkovým protokolem k Ženevským úmluvám vyzbrojeni osobními lehkými zbraněmi k udržování pořádku nebo sebeobraně.

V souladu s novou doktrínou ČSFR a realizací Koncepce CO ČSFR došlo ve výcvikovém roce 1990-1991 ke zrušení 7 územních vojenských útvarů a reorganizaci 6 územních vojenských útvarů (pluků) na územní vojenské prapory CO. V roce 1992 se předpokládá reorganizace zbývajících 26 územních vojenských útvarů na územní vojenské záchranné prapory. Tím dojde současně i ke snížení počtů zbraní. Další snížení počtů zbraní se provede vhodným uzpůsobením tabulek a zbraně se ponechají pouze vojákům vybraných funkcí (např. u strážních jednotek). Tím dojde v roce 1992 k celkovému snížení počtů zbraní ve skladech CO o 70 %. I když uložení zbraní odpovídá předpisům FMO o ukládání zbraní, jsou prováděna další opatření ke zkvalitnění. Zbraně od zabezpečovacích jednotek štábů CO okresů jsou přemísťovány do skladů územních vojenských záchranných praporů. V roce 1992 budou zbraně uloženy maximálně ve 32 skladech CO. Tam, kde jsou kapacitní možnosti a vhodné prostory, jsou pro skladování využívány i vojenské útvary, jako např. u Východoslovenského regiónu. Tento způsob uložení bude rozšiřován. Z výzbroje jednotek CO byly rovněž vyjmuty ruční granáty, které jsou v současné době odsunovány do armádních skladů. Úkol bude splněn do konce roku 1991.

Pane poslanče, problém se zbraněmi Civilní obrany ČSFR znepokojoval rovněž mne samotného a všechny hlavní funkcionáře civilní obrany. Také proto byla v průběhu tohoto roku přijata uvedená organizační opatření, z nichž část je již realizovaná a ostatní budou v průběhu roku 1992 splněna. Průběh realizace je a i v budoucnu bude postihován potřebnou kontrolní činností

Prověrky velitelů a náčelníků v Civilní obraně ČSFR se prováděly, jako u jiných součástí Čs. armády, formou atestačního řízení podle rozkazu ministra obrany ČSFR č. 11 z 16. 2. 1990 a metodických pokynů náčelníka personální správy FMO.

V Civilní obraně ČSFR je 42 rozhodujících řídících funkcí v ustanovovací pravomoci ministra obrany a náčelníka CO ČSFR. Obměna u nich po roce 1989 činí 52,4 %.

U nejvyššího orgánu řízení CO ČSFR-FMO dosáhly personální změny v řídících funkcích 83, 3 %. Ve funkcích náčelníků štábů CO okresů došlo ke změnám v 37 případech, což je 33 %.

Náčelník Civilní obrany ČSFR navíc v červenci 1991 uložil náčelníkům štábů CO republik projednat s místopředsedy vlád republik posouzení personálního obsazení funkcí náčelníků štábů CO okresů, obvodů v úzké spolupráci s přednosty okresních úřadů a starosty obvodů. Tam, kde přetrvávají výhrady přednostů k náčelníkům štábů CO okresů a obvodů, jsou přijímána personální opatření. Před ustanovením nových funkcionářů je vždy jednáno s příslušnými přednosty okresních úřadů a obvodů.

S pozdravem

Vážený pan

Petr GANDALOVIČ

poslanec SN FS

člen Výboru pro životní prostředí

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP