ČÁST PÁTÁ

POKUTY

 

HLAVA I

NEOPRÁVNĚNÉ PODNIKÁNÍ

§ 61

(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti volné, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 50.000 Kčs.

(2) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 100.000 Kčs.

(3) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 500.000 Kčs.

§ 62

(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti řemeslné nebo vázané, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 100.000 Kčs.

(2) Činí-li tak osoba uvedená v odstavci 1, aniž její odpovědný zástupce splňuje podmínky podle § 7 nebo získá-li tím značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 200.000 Kčs.

(3) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 750.000 Kčs.

§ 63

(1) Právnické osobě provozující bez živnostenského oprávnění činnost, která je předmětem živnosti koncesované, může živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 200. 000 Kčs.

(2) Činí-li tak osoba uvedená v odstavci 1, aniž její odpovědný zástupce splňuje podmínky podle § 7, nebo získá-li tím značný majetkový prospěch, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 500.000 Kčs.

(3) Získá-li tím osoba uvedená v odstavci 1 majetkový prospěch velkého rozsahu, může jí živnostenský úřad uložit pokutu až do výše 1,000.000 Kčs.

§ 64

(1) Značným majetkovým prospěchem se rozumí částka dosahující nejméně padesátinásobku nejnižší měsíční mzdy stanovené obecně závaznými právními předpisy pro účely trestního zákona [Nařízení vlády ČSFR č. 258/1990 Sb., o stanovení nejnižší měsíční mzdy pro účely trestního zákona.], majetkovým prospěchem velkého rozsahu částka dosahující nejméně dvousetpadesáti násobku takové mzdy.

(2) Ustanovení trestního zákona [§ 118 trestního zákona.] a zákonů o přestupcích, týkající se stíhání fyzických osob pro neoprávněné podnikání [§ 24 odst. 1 písm. d) zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích § 24 odst. 1 písm. d) zákona SNR č. 372/1990 Sb., o priestupkoch, ve znění zákona SNR č. 524/1990 Sb.], zůstávají ustanoveními § 61 až 63 nedotčena.

 

HLAVA II

PORUŠENÍ JINÝCH USTANOVENÍ ZÁKONA

 

§ 65

(1) Živnostenský úřad může uložit podnikateli pokutu až do výše 100.000 Kčs, jestliže podnikatel:

a) neustanoví v případech, kdy je k tomu povinen odpovědného zástupce pro živnost koncesovanou a nepředloží jeho ustanovení ke schválení živnostenskému úřadu nebo neoznámí ukončení jeho funkce odpovědného zástupce (§ 11 odst. 8),

b) přeloží provozovnu nebo zřídí vedlejší provozovnu u živnosti koncesované bez schválení živnostenského úřadu (§ 17 odst. 3 a § 18),

c) nedodržuje podmínky stanovené pro provozování živnosti koncesované (§ 27 odst. 3),

d) nedodržuje podmínky stanovené v § 31 odst. 6,

e) nesjedná povinné smluvní pojištění (§ 68 a § 78 odst. 2 a 3).

(2) Živnostenský úřad může podnikateli uložit pokutu až do výše 50.000 Kčs, jestliže podnikatel:

a) neustanoví v případech, kdy je k tomu povinen (§ 11 odst. 6), odpovědného zástupce pro živnost ohlašovací a neoznámí jeho ustanovení živnostenskému úřadu nebo neoznámí ukončení jeho funkce odpovědného zástupce (§ 11 odst. 7),

b) neohlásí přeložení provozovny nebo zřízení vedlejší provozovny u živnosti ohlašovací živnostenskému úřadu (§ 17 odst. 3 a § 18).

(3) Živnostenský úřad může podnikateli uložit pokutu až do výše 20.000 Kčs, jestliže podnikatel:

a) neohlásí živnostenskému úřadu, že ustanovil odpovědného zástupce, ač k tomu nebyl povinen (§ 11 odst. 6 věta první),

b) neohlásí, že odpovědný zástupce již nemá bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky,

c) neohlásí změny údajů obsažených v ohlášení (49 odst. 1) nebo v žádosti, na jejímž základě bylo rozhodnuto o udělení koncese (§ 56 odst. 1).

(4) Živnostenský úřad může uložit odpovědnému zástupci pokutu až do výše 20.000 Kčs, vykonává-li funkci odpovědného zástupce pro více než dva podnikatele nebo přesto, že již nemá bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky (§ 11 odst. 3).

(5) Živnostenský úřad může uložit osobě, která nesplní povinnost vrátit živnostenský list nebo koncesní listinu (§ 10 odst. 5 a § 57 odst. 3), pokutu až do výše 10.000 Kčs.

 

HLAVA III

UKLÁDÁNÍ POKUT

 

§ 66

(1) Řízení o uložení pokuty podle § 61 až 63 může živnostenský úřad zahájit jen do jednoho roku ode dne, kdy se o neoprávněném podnikání právnické osoby dozvěděl, nejpozději však do 5 let od doby, kdy k porušení došlo; jde-li o pokračující neoprávněné podnikání, nejpozději do 5 let od doby, kdy neoprávněné podnikání ještě trvalo.

(2) Řízení o uložení pokuty podle § 65 může živnostenský úřad zahájit jen do jednoho roku ode dne, kdy se o skutečnosti uvedené v § 65 dozvěděl, nejpozději však do 3 let od doby, kdy taková skutečnost nastala, popřípadě, kdy taková skutečnost ještě trvala.

(3) Pokuty uložené podle § 61 až 63 a podle § 65 jsou příjmem státního rozpočtu České republiky nebo Slovenské republiky podle toho, na území které republiky byla pokuta uložena.

 

ČÁST ŠESTÁ

SPOLEČNÁ, PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 

HLAVA I

SPOLEČNÁ USTANOVENÍ

 

§ 67

Pracovněprávní vztahy

Pracovněprávní vztahy mezi podnikatelem a jeho zaměstnanci se řídí pracovněprávními předpisy.

§ 68

Povinné smluvní pojištění

Zaměstnává-li podnikatel alespoň jednoho pracovníka, je povinen uzavřít smluvní pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou jeho zaměstnancům při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, za kterou podnikatel odpovídá. Podnikatel je povinen uzavřít smluvní pojištění vždy tak, aby smlouva o pojištění byla účinná ke dni vzniku pracovního poměru z první pracovní smlouvy [§ 187 až 205b zákoníku práce. Zákon SNR č. 24/1991 Sb., o poisťovníctve. Zákon ČNR č. 185/1991 Sb., o pojišťovnictví.].

§ 69

Živnostenská společenstva

(1) Živnostenské společenstvo (dále jen "společenstvo") je sdružením [Zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění zákona č. 300/1990 Sb.] podnikatelů v určitém oboru nebo oborech živností na vymezeném území.

(2) Společenstva hájí a podporují společné zájmy podnikatelů, kteří jsou jejich členy, a přispívají k řádnému provozování živností. Podávají na vyžádání nebo z vlastní iniciativy orgánům státní správy návrh, informace a stanoviska o živnostech v oboru své působnosti.

§ 70

Podnikatel, který připravuje mládež (učně) na povolání, je povinen řídit se zvláštními předpisy [Zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon), ve znění zákona č. 171/1990 Sb. a zákona č. 52) 522/1990 Sb.].

§ 71

Řízení ve věcech upravených tímto zákonem

(1) Řízení ve věcech upravených tímto zákonem se řídí zákonem o správním řízení (správní řád) [Zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).], pokud jednotlivá ustanovení tohoto zákona nestanoví jinak.

(2) Pravomocná rozhodnutí ve věcech upravených tímto zákonem jsou přezkoumatelná soudem podle zvláštních předpisů [§ 244 a násl. občanského soudního řádu, ve znění zákona č. .../1991 Sb.].

§ 72

Kolaudační řízení

Při řízení [§ 76 až 85 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění zákona č. 103/1990 Sb.] o kolaudaci provozoven je živnostenský úřad dotčeným orgánem státní správy.

§ 73

Mezinárodní smlouvy

Ustanovení tohoto zákona se nepoužijí, stanoví-li něco jiného mezinárodní smlouva, jíž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána a která byla zveřejněna ve Sbírce zákonů.

 

HLAVA II

PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 

§ 74

Zachování dosavadních oprávnění

ALTERNATIVA I:

(1) V podnikatelské činnosti, která je živností podle tohoto zákona, mohou fyzické a právnické osoby pokračovat po dobu jednoho roku ode dne, kdy zákon nabude účinnosti, na základě oprávnění k podnikatelské činnosti nebo podnikatelského oprávnění, které získaly před jeho účinností. Po uplynutí lhůty tato oprávnění zanikají.

(2) Fyzické osoby, kterým uplynutím lhůty podle odstavce 1 zanikne oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti volné nebo řemeslné, nabývají současně živnostenského oprávnění k těmto živnostem. Živnostenský list vydá živnostenský úřad ve lhůtě stanovené v odstavci 1.

(3) Fyzické osoby, které ke dni nabytí účinnosti zákona mají oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti vázané nebo koncesované, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě 9 měsíců od účinnosti tohoto zákona doklady prokazující, že splňují podmínky stanovené zákonem nebo že ustanovily odpovědného zástupce, který podmínky splňuje. Za tohoto předpokladu vydá živnostenský úřad ve lhůtě 60 dnů od předložení dokladů živnostenský list nebo koncesní listinu.

(4) Právnické osoby, které mají ke dni účinnosti zákona podnikatelské oprávnění k činnostem, které jsou živnostmi, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě 9 měsíců od účinnosti tohoto zákona doklady prokazující, že ustanovily odpovědného zástupce, který splňuje podmínky podle zákona. Za tohoto předpokladu vydá živnostenský úřad ve lhůtě 60 dnů od předložení dokladů živnostenský list nebo koncesní listinu.

(5) Jestliže osoby uvedené v odstavci 3 a 4 živnostenskému úřadu doklady nepředloží nebo jimi neprokáží splnění podmínek pro provozování živnosti, živnostenské oprávnění jim nevznikne. V pochybnostech rozhodne o tom, zda podmínky provozování živnosti splněny jsou, živnostenský úřad.

ALTERNATIVA II:

(1) V podnikatelské činnosti, která je živností podle tohoto zákona, mohou fyzické a právnické osoby pokračovat po dobu jednoho roku ode dne, kdy zákon nabude účinnosti, na základě oprávnění k podnikatelské činnosti nebo podnikatelského oprávnění, které získaly před jeho účinností po uplynutí lhůty tato oprávnění zanikají.

(2) Fyzické osoby, kterým uplynutím lhůty podle odstavce 1 zanikne oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti volné nebo řemeslné, nabývají současně živnostenského oprávnění k těmto živnostem.

(3) Fyzické osoby, které ke dni nabytí účinnosti zákona mají oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti vázané nebo koncesované, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě podle odstavce 1 doklady prokazující, že splňují podmínky stanovené zákonem nebo že ustanovily odpovědného zástupce, který podmínky splňuje. Za tohoto předpokladu nabývají živnostenského oprávnění k těmto živnostem ke dni zániku oprávnění k podnikatelské činnosti.

(4) Právnické osoby, které mají ke dni účinnosti zákona podnikatelské oprávnění k činnostem, které jsou živnostmi, předloží živnostenskému úřadu ve lhůtě podle odstavce 1 doklady prokazující, že ustanovily odpovědného zástupce, který splňuje podmínky podle zákona a u živností koncesovaných požádají o jeho schválení. Za tohoto předpokladu nabývají živnostenského oprávnění ke dni zániku podnikatelského oprávnění.

(5) Jestliže osoby uvedené v odstavci 3 a 4 živnostenskému úřadu doklady nepředloží nebo jimi neprokáží splnění podmínek pro provozování živnosti, živnostenské oprávnění jim nevznikne. V pochybnostech rozhodne o tom, zda podmínky provozování živnosti splněny jsou, živnostenský úřad.

§ 75

(1) Žádosti fyzických osob o registraci podnikatelské činnosti, která je živností, podané podle dosavadních předpisů, o nichž nebylo rozhodnuto před účinností tohoto zákona, se považují za ohlášení nebo za žádost o koncesi.

(2) Žádosti o oprávnění, povolení nebo průkaz způsobilosti k činnosti, o nichž nebylo rozhodnuto před účinností tohoto zákona, se podle obsahu považují za žádost o koncesi nebo za ohlášení živnosti vázané. Příslušný orgán státní správy je postoupí živnostenskému úřadu a k žádosti o koncesi připojí stanovisko jako podklad pro rozhodnutí.

(3) Fyzické osoby, které získaly oprávnění, povolení nebo průkaz způsobilosti a před účinností tohoto zákona nepožádaly o registraci, připojí je k žádosti o koncesi nebo k ohlášení živnosti vázané. Při rozhodování o koncesi nahrazují tyto doklady stanovisko příslušného orgánu státní správy.

§ 76

Živnosti, které podle zvláštních předpisů mohou provozovat organizace, jsou ve stejném rozsahu a za stejných podmínek oprávněny provozovat i fyzické osoby.

§ 77

Oprávnění k podnikatelské činnosti a podnikatelská oprávnění k činnostem, které nejsou živnostmi, zůstávají nedotčena, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak.

§ 78

Pojištění podnikatelů

(1) Zákonné pojištění podnikatele podle § 22 zákona č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů, vzniklé přede dnem účinnosti tohoto zákona, skončí uplynutím jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona.

(2) Podnikatel uvedený v odstavci 1 je povinen uzavřít smlouvu o pojištění podle § 68 nejpozději do jednoho měsíce ode dne účinnosti tohoto zákona.

(3) Právnické osoby provozující podnikatelskou činnost přede dnem účinnosti tohoto zákona, na něž se zákon vztahuje, jsou povinny uzavřít smlouvu o pojištění podle § 68 do 30 dnů ode dne jeho účinnosti, pokud tak již neučinily dříve.

§ 79

Likvidace majetku pro předlužení

(1) Překážkou provozování živnosti vzniklou před nabytím účinnosti zákona č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, se rozumí likvidace majetku pro předlužení [§ 352 až 354 občanského soudního řádu č. 99/1963 Sb., ve znění zákona č. 36/1967 Sb., zákona č. 158/1969 Sb., zákona č. 49/1973 Sb., zákona č. 20/1975 Sb., zákona č. 133/1982 Sb. a zákona č. 180/1990 Sb.].

(2) K likvidaci majetku pro předlužení, která byla provedena před 1. lednem 1990, se nepřihlíží.

§ 80

Zrušovací ustanovení

Ke dni účinnosti tohoto zákona se zrušuje:

1. Zákon č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů, ve znění zákona č. 219/1991 Sb., kromě § 12a až 12e.

2. § 2 dekretu prezidenta republiky č. 100/1945 Sb., o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, ve znění zákona č. 114/1948 Sb., o znárodnění některých dalších průmyslových a jiných podniků a závodů a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků,

3. § 4 zákona č. 114/1948 Sb., o znárodnění některých dalších průmyslových a jiných podniků a závodů a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků,

4. § 3 zákona č. 115/1948 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském a o úpravě některých poměrů znárodněných a národních podniků tohoto oboru, ve znění zákona č. 108/1950 Sb., kterým se mění a doplňují předpisy o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského,

5. § 3 zákona č. 120/1948 Sb., o znárodnění obchodních podniků s 50 nebo více činnými osobami,

6. § 1 odst. 2 zákona č. 121/1948 Sb., o znárodnění ve stavebnictví, ve znění zákona č. 58/1951 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o znárodnění ve stavebnictví,

7. § 3 zákona č. 123/1948 Sb., o znárodnění polygrafických podniků,

8. § 8 zákona č. 124/1948 Sb., o znárodnění některých hostinských a výčepnických podniků a ubytovacích zařízení.

§ 81

Zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1992.

 

Obsah

ČÁST PRVNÍ

VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

 

HLAVA I

PŘEDMĚT ÚPRAVY

§ 1

§ 2 Živnost

§ 3

§ 4 Činnosti spojené s pronájmem nemovitostí

 

HLAVA II

PROVOZOVÁNÍ ŽIVNOSTI

§ 5 Subjekty oprávněné provozovat živnost

§ 6 Všeobecné podmínky provozování živnosti

§ 7 Zvláštní podmínky provozování živnosti

§ 8 Překážky provozování živnosti

§ 9 Rozdělení živností

§ 10 Živnostenské oprávnění

§ 11 Provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce

§ 12

§ 13 Pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele

§ 14 Pokračování v živnosti při přeměně obchodní společnosti

§ 15 Pokračování v živnosti při přeměně družstva

§ 16 Provozování většího počtu živností jedním podnikatelem

§ 17 Provozovny

§ 18

 

ČÁST DRUHÁ

DRUHY ŽIVNOSTÍ

HLAVA I

ŽIVNOSTI OHLAŠOVACÍ

§ 19

 

Díl 1

Živnosti řemeslné

§ 20

Odborná způsobilost

§ 21

§ 22

 

Díl 2

Živnosti vázané

§ 23

§ 24 Odborná způsobilost

 

Díl 3

Živnosti volné

§ 25

 

HLAVA II

ŽIVNOSTI KONCESOVANÉ

§ 26

§ 27 Odborná způsobilost a další podmínky

 

ČÁST TŘETÍ

ROZSAH ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNĚNÍ

HLAVA I

VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

§ 28 Povinnosti podnikatele

§ 29

§ 30 Prohlídky provozoven

§ 31

§ 32

 

HLAVA II

ŽIVNOSTI OBCHODNÍ

§ 33 Všeobecné ustanovení

Rozsah oprávnění

§ 34

§ 35

§ 36

§ 37

§ 38 Hostinská činnost

§ 39 Ubytování

§ 40 Cestovní kanceláře

§ 41 Dražby mimo výkon rozhodnutí

 

HLAVA III

ŽIVNOSTI VÝROBNÍ

§ 42 Rozsah oprávnění

 

HLAVA IV

ŽIVNOSTI POSKYTUJÍCÍ SLUŽBY

§ 43

§ 44 Rozsah oprávnění

 

ČÁST ČTVRTÁ

ŽIVNOSTENSKÝ LIST, KONCESNÍ LISTINA, ŽIVNOSTENSKÝ REJSTŘÍK

HLAVA I

ŽIVNOSTENSKÝ LIST

Náležitosti ohlášení živnosti

§ 45

§ 46

§ 47 Vydání živnostenského listu

§ 48

§ 49 Změny údajů uvedených v ohlášení

 

HLAVA II

KONCESNÍ LISTINA

§ 50 Náležitosti žádosti o koncesi

§ 51

§ 52 Projednání žádosti

§ 53 Rozhodování o koncesi

§ 54 Vydání koncesní listiny

§ 55 Rozeslání opisů koncesní listiny

§ 56 Změny údajů uvedených v žádosti o koncesi

 

HLAVA III

ZÁNIK ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNĚNÍ

§ 57

§ 58

§ 59

 

HLAVA IV

ŽIVNOSTENSKÝ REJSTŘÍK

§ 60

 

ČÁST PÁTÁ

POKUTY

HLAVA I

NEOPRÁVNĚNÉ PODNIKÁNÍ

§ 61

§ 62

§ 63

§ 64

§ 65

 

HLAVA II

PORUŠENÍ JINÝCH USTANOVENÍ ZÁKONA

§ 66

 

ČÁST ŠESTÁ

SPOLEČNÁ, PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 

HLAVA I

SPOLEČNÁ USTANOVENÍ

§ 67 Pracovněprávní vztahy

§ 68 Povinné smluvní pojištění

§ 69 Živnostenská společenstva

§ 70

§ 71 Řízení ve věcech upravených tímto zákonem

§ 72 Kolaudační řízení

§ 73 Mezinárodní smlouvy

 

HLAVA II

PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

§ 74 Zachování dosavadních oprávnění

§ 75

§ 76

§ 77

§ 78 Pojištění podnikatelů

§ 79 Likvidace majetku pro předlužení

§ 80 Zrušovací ustanovení

§ 81


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP