Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

903

Odpověď

místopředsedy vlády ČSFR JUDr. Pavla Rychetského na interpelaci podanou SL K. Novosádem na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 12. července 1991

JUDr. PAVEL RYCHETSKÝ

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČSFR

 

V Praze dne 30. srpna 1991

 

Č. j. 1066/91-02

Vážený pane poslanče,

ve svém vystoupení dne 12. července 1991 na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů jste mě vyzval, abych zařídil vše pro to, aby byla urychleně schválena novela zákona č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích. Tato novela by měla vytvořit podmínky pro transformaci výrobních, spotřebních a jiných družstev, neboť by jí byla zajištěna restituce majetku, který byl odebrán v minulosti různým právnickým osobám a předán družstvům.

S ohledem na to, že jste své vystoupení označil jako interpelaci, pokusím se odpovědět:

Vymezení okruhu oprávněných osob v zákoně o mimosoudních rehabilitacích, byla věnována mimořádná pozornost jak v období přípravy zákona, tak při jeho projednávání v orgánech Federálního shromáždění. Konečné znění příslušných ustanovení zákona o mimosoudních rehabilitacích je výsledkem rozsáhlých politických kompromisů, při kterých bylo přihlédnuto mimo jiné i k ekonomickým hlediskům. Již dnes je zjevní, že nevyjasněné, popř. nedořešené vlastnické vztahy, neumožňují realizovat důsledně program naplňující ekonomickou reformu. Podle mně dostupných informací se nejeví jako adekvátní tvrzení, že majetková podstat současných výrobních, spotřebních a jiných družstev je složena v převážné většině z majetku, který byl odebrán právnickým osobám složeným výhradně z fyzických osob. Majetková situace je v této oblasti podstatně složitější.

Z dostupných pramenů např. vyplývá, že na základě usnesení politického sekretariátu ÚV KSČ ze dne 23. července 1952 byly schváleny "Směrnice k reorganizaci družstevnictví", na jejímž základě byla spotřební družstva povinna předat všechny prodejny ve městech. Současně byly předávány největší družstevní výrobny (lahůdkářské, masné, cukrářské, sodovkárenské, pekárenské aj.).

Při těchto delimitacích předala čs. spotřební družstva státnímu sektoru cca 15 000 prodejen ve městech a ve větších obcích, bylo zlikvidováno více než 50 družstevních velkoobchodních podniků s cca 200 oblastními závody. Byla předána veškerá družstevní potravinářská výroba, která představovala cca 2 000 pekáren, 400 řeznicko-uzenářských výroben a na 500 provozen cukrářské a sodovkárenské výroby a další výrobny, jako např. konzervárny, stáčírny piva apod.

Z uvedených údajů vyplývá, že rozsáhlá a možno říci podstatná část majetku družstev přešla v důsledku zmíněné politické směrnice ÚV KSČ na stát.

Případné přijetí novely zákona o mimosoudních rehabilitacích v naznačeném směru by tedy řešilo jen částečně restituci družstevního majetku původním vlastníkům - právnickým osobám složeným výhradně z fyzických osob - pokud by úprava zůstala omezena na současný majetek družstev. Pokud by současně byla přijata úprava, která by umožňovala restituci veškerého majetku, který je nyní ve vlastnictví státu nebo právnických osob původním vlastníkům - právnickým osobám složeným výhradně z fyzických osob a družstvům - znamenalo by to mimo jiné provést příslušné úpravy zákonů o malé a velké privatizaci a vyřešit otázku přechodu vlastnických práv tam, kde byly původní družstevní objekty již převedeny v rámci malé privatizace.

Domnívám se, vážený pane poslanče, že návrh předpokládané úpravy zákona č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, by v současnosti již nemohl důsledně vyřešit všechny problémy, které interpelací navrhujete odstranit, a to s ohledem na věcné i formální aspekty celé věci.

S pozdravem

Vážený pan

MUDr. Karel Novosád

poslanec Sněmovny lidu

Federální shromáždění ČSFR

Praha

Na vědomí: předseda Sněmovny lidu Federálního shromáždění ing. Rudolf Battěk


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP