Federální Shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

905

Odpověď

ministra obrany ČSFR L. Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu M. Kormanem na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 12. července 1991

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Čj. 31715

V Praze dne 7. srpna 1991

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci podanou na 16. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 12. července 1991.

Současnými organizačními a dislokačními změnami je v Čs. armádě realizována vojenská doktrína ČSFR, přijatá Federálním shromážděním a koncepce výstavby Čs. armády do roku 1993, schválená 2. schůzí Rady obrany státu.

Na základě těchto dokumentů byl ministerstvem obrany zpracován "Plán realizace základních organizačních a dislokačních opatření ve výstavbě ČSA na léta 1991-1993". Tento Plán je rozpracován po jednotlivých letech a řeší všechny změny v ČSA, včetně Středoslovenského regionu. Změny v roce 1991 budou u svazků a útvarů VVO ukončeny převážně k 31. 10. 1991. K těmto změnám byly schváleny a vydány tabulky počtů již 25. 4. 1991. Není tedy pravdou, že tabulky dosud nejsou schváleny. Konkrétní umístění vojáků z povolání od rušených útvarů Východního vojenského okruhu bylo již provedeno. Jedná se asi o 190 vojáků z povolání, z nich 7 zatím odmítá nabízené funkce. Situace na území Slovenské republiky je v tomto směru příznivější než v České republice, protože zde dochází celkově ke zvýšení počtů např. u 13. td o 159 funkcí a u 14. md dokonce o 480 funkcí. Celoarmádně se organizační změny v roce 1991 dotknou přibližně 5.300 vojáků z povolání. Celá oblast sociální politiky je však předmětem jednání s příslušnými orgány, včetně jednání s okresními a obecními úřady k zabezpečení bytů pro ženaté vojáky z povolání. Ke snížení nepříznivých sociálních dopadů jsou hledány i vnitřní zdroje a možnosti v působnosti FMO. Je však pochopitelné, že se u všech jednotlivců nepodaří sladit jejich požadavky a zájmy s realizovanými dislokačními změnami Čs. armády.

Snižování počtů Čs. armády se promítne i u místních vojenských správ. Reorganizaci těchto orgánů je však možné provést až v závislosti na vyřešení státoprávního uspořádání a přijetí koncepce územního uspořádání, protože okresní vojenské správy jsou vojenskými územními orgány státní správy a je účelné, aby jejich struktura a působnost byla v určité míře shodná s působností ostatních orgánů územní státní správy. Předpokládáme, a tak jsou informovány i vojenské okruhy, že jejich reorganizace proběhne v roce 1992.

V současné době byla v souladu s přijetím zákona čís. 227/1991 Sb., kterým se mění a doplňuje branný zákon a podle zákona ze dne 15. 7. 1991, kterým se mění zákon čís. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, vydána prozatímní působnost krajských vojenských správ.

Situace u jednotky v posádce KOMÁRNO, o které se zmiňujete ve své interpelaci, je podle současných možností řešena. Vzhledem ke špatnému stavu objektu v době jejich převzetí bylo nutné zabezpečit ubytování vojáků v základní službě provizorním způsobem. Po rekonstrukci budovy je od 1. 6. 1991 ubytování zabezpečeno v souladu se základními ubytovacími a hygienickými normami platnými v Čs. armádě.

Nepříznivá je situace v ubytování vojáků z povolání. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků na opravy bytového fondu, spravovaného civilním bytovým podnikem, je z požadovaných 126 bytů odevzdáno do užívané pouze 13 bytů. Z tohoto důvodu byla upravena jedna budova pro přechodné ubytování vojáků z povolání.

Další zlepšení podmínek pro ubytování vojáků z povolání bude postupně řešeno v závislosti na získání finančních prostředků k dokončení oprav bytů.

Celkové zabezpečení dislokací útvarů v posádkách Slovenské republiky, zejména z hlediska ubytovacích podmínek je jedním z našich hlavních úkolů a předpokládám, že stejný přístup k těmto problémům bude i ze strany příslušných orgánů Slovenské republiky.

S pozdravem

Vážený pan

M. Korman

poslanec Sněmovny lidu.

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP