Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

912

Odpověď

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Špačkem (tisk 708)

 

Ministr financí ČSFR

 

V Praze dne 10. července 1991

 

Č. j. III/2-16457/91

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci sděluji následující:

1. Čerpání devizových prostředků od mezinárodních finančních institucí sleduje Státní banka československá, která FMF pravidelně informuje. Do konce května 1991 se konkrétně jedná pouze o úvěr od Mezinárodního měnového fondu v rozsahu 755 mil. USD.

Úvěr byl poskytnut na financování případného deficitu platební bilance ve volně směnitelných měnách v roce 1991 a na posílení devizových rezerv v souvislosti se zavedením vnitřní konvertibility koruny. Do konce května vzrostly devizové rezervy státu o více než 400 mil. dolarů, z 1,2 mld USD na 1,6 mld USD. Současně se snížila zadluženost čs. obchodních bank o více než 350 mil. dolarů.

Zahraniční devizová pozice čs. bank (včetně Státní banky československé) se za 5 měsíců od počátku roku prakticky nezměnila, čistý dluh čs. bankovní soustavy činí ke konci května 2,6 mld USD, tj. stejně jako na počátku roku.

Vzhledem k tomu, že při poslední devalvaci z 28. 12. 1990 se podařilo poměrně přesně stanovit rovnovážný devizový kurs, devizové příjmy a vydání státu jsou od počátku roku vyrovnané, jejich saldo kolísá v posledních měsících v rozpětí do ± 100 mil. USD.

2. Strukturu čs. dovozu z hlediska výroby a spotřeby sleduje federální ministerstvo zahraničního obchodu na základě hlášení z čs. celnic. Na základě těchto údajů vydává federální statisticky úřad měsíční publikaci o zahraničním obchodě. Z této statistiky je patrné, že např. za první čtyři měsíce roku činí dovoz spotřebního zboží, potravin a pochutin vč. nápojů a tabáku cca 336 mil. USD (vč. ojetých automobilů), tj. 11 % celkového čs. dovozu. Přitom dovoz surovin, paliv a chemických výrobků činil 1,7 mld USD, tj. 55 % a strojů 0,8 mld. USD, tj. 25 % celkového čs. dovozu.

Z uvedeného je zřejmé, že podíl potravin a spotřebního zboží na celkovém čs. dovozu je malý a nehrozí, že devizové prostředky tzv. "projíme".

3. V závěru loňského roku si vláda byla vědoma toho, že v souvislosti s liberalizací zahraničního obchodu mohou vzniknout silné tendence ke zvýšení dovozu potravin a spotřebního zboží. Proto vláda zavedla od 17. prosince 20 % dovozní přirážku (zejména na dovoz některých potravin a většiny spotřebního zboží), která měla brzdit očekávanou lavinu dovozů "na dluh". S ohledem na pozitivní vývoj platební bilance (devizových příjmů a vydání státu), tj. jejich vyrovnanou bilanci od dubna 1991, přijala poté Finanční rada vlády ČSFR opatření k postupnému snižování dovozní přirážky na současných 15 %.

K používání dovozní přirážky je nutné připomenout, že podle Mezinárodní dohody o clech a obchodu (GATT), jíž je ČSFR členem, bude možné používat dovozní přirážku pouze po omezenou dobu. Lze předpokládat, že do 31. 12. 1991 bude nutné, s ohledem na mezinárodní dohody, dovozní přirážku zrušit.

Kontrolu výsledků ČSFR v devizové oblasti provedla i mise Mezinárodního měnového fondu, která konstatovala, že naše ekonomické výsledky z prvních měsíců letošního roku jsou lepší, než se původně očekávalo. Byly tím vytvořeny nutné předpoklady pro zabezpečení prosperity čs. ekonomiky v dalších letech.

S pozdravem

Ing. V. Klaus, CSc., v. r.

Vážený pan

Dr. Josef Špaček

poslanec Sněmovny lidu

Federální shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP